Bądź pewna zdrowia! Bezpłatne badania dla łodzianek w Salve

W ramach akcji „Łódzkie dba o zdrowie kobiet” łodzianki mogły zapisać się m.in. na bezpłatne badania USG piersi oraz skorzystać z konsultacji ginekologicznej. Przychodnia Salve przy ul. Łagiewnickiej 53 włączyła się do szerzenia edukacji na temat profilaktyki raka piersi i zaprosiła do wykonania kontrolnych badań.

„Łódzkie dba o zdrowie kobiet” to akcja, której celem jest nie tylko umożliwienie łodziankom wieku 25-40 lat wykonania bezpłatnych badań kontrolnych piersi, ale i zwiększanie świadomości na temat potrzeby regularnego samobadania i obserwacji własnego ciała. Rak piersi to choroba nowotworowa, która najczęściej dotyka mieszkanki naszego regionu i stanowi 24,9% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w naszym województwie (2015 r., źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów).

W przychodni Salve, która znajduje się przy ul. Łagiewnickiej 53 przyjmowane były zapisy na badania USG piersi, które uzupełniała konsultacja ginekologiczna oraz nauka samobadania. Lekarze specjaliści udzielali także niezbędnych porad na temat budowy piersi i czynników, które sprzyjają za-chorowaniu – także tych, zależnych od stylu życia, jak dieta czy aktywność fizyczna. Ten pakiet wiedzy wzbogacony był specjalnie przygotowaną, drukowaną instrukcją, która nie tylko przedstawia prawidłowe wykonywanie samobadania piersi, ale też przypomni o jego wykonaniu w kolejnych miesiącach.

Badania kontrolne i konsultacje lekarskie pozostają najlepszym sposobem, który zapobiega rozwojowi nowotworu piersi. Rezygnacja z nich lub brak regularności w wykonywaniu samobadania wiążą się z ryzykiem późnego wykrycia choroby, co wpływa nie tylko na skuteczność leczenia, ale i długość życia kobiety. Świadoma troska o zdrowie to wyraz najwyższej odpowiedzialności za własne życie oraz los najbliższych.

Badania w ramach akcji „Łódzkie dba o zdrowie kobiet” zostały zrealizowane we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Poniżej przypominamy instruktaż podstawowego samobadania, które powinno być wykonywane raz w miesiącu, najlepiej trzy lub cztery dni po miesiączce. To bardzo ważne, aby badać się regularnie i w tym samym czasie, ponieważ w tym momencie cyklu, głównie za sprawą hormonów, piersi są miękkie i bardziej rozluźnione. Wówczas łatwiej jest wyczuć drobne zgrubienie lub nieregularność. Kobiety, które przeszły menopauzę, powinny wykonywać samobadanie piersi zawsze tego samego dnia w miesiącu.