Łagodna zima pozwoliła kleszczom na rozpoczęcie wyjątkowo wczesnej aktywności. Wraz z nastaniem marcowych wyższych temperatur, w całej Polsce już odnotowywane jest pojawienie się tych groźnych pajęczaków. Oprócz boreliozy, kleszcze przenoszą m.in. niezwykle groźną chorobę neurologiczną – kleszczowe zapalenie mózgu. Jedyną formą skutecznej ochrony przed zachorowaniem na KZM, jest zaszczepienie się przed nastaniem ciepłej aury i największą aktywnością kleszczy.

Coraz groźniejsze kleszcze

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba odzwierzęca, która jest przenoszona przez ugryzienie zakażonego kleszcza. Do niedawna KZM najczęściej pojawiało się na Podlasiu i województwie warmińsko-mazurskim, ale obecnie jest spotykane na terenie całej Polski – także w województwie łódzkim. Ma to związek z m.in. nie tylko z powszechnością występowania tych groźnych pajęczaków, ale i zmianą pory zimowej na łagodniejszą. Dane potwierdzają, że niemal co szósty kleszcz może przenosić KZM. Statystyki zapadania na chorobę są rosnące – rocznie na terenie naszego kraju rejestruje się nawet 350 przypadków choroby. Niestety, chorzy bardzo często zgłaszają się do lekarza będąc w drugiej, bardzo groźnej fazie choroby. Niepokojący jest fakt, że znaczna liczba osób, które zachorowały na KZM, nie może sobie przypomnieć ugryzienia kleszcza.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Pierwsze objawy choroby łatwo pomylić z grypą. Mogą pojawić się od kilku a nawet do kilkunastu dni od momentu wtargnięcia wirusa do krwioobiegu. Chory odczuwa osłabienie, pogarsza się jego samopoczucie, skarży się na ból głowy, czasami ból brzucha lub dokuczają mu nudności. Zdarza się też, że pierwsza faza choroby przebiega bezobjawowo.

Drugi etap KZM pojawia się zwykle u ok. 80% zarażonych i rozpoczyna po ok. 14 dniach. Wówczas dochodzi do zaatakowania ośrodkowego układu nerwowego i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Chory ma wysoką gorączkę (40 °C) i bóle głowy, pojawiają się nudności, wymioty oraz sztywność karku. Występują także zaburzenia świadomości, mowy i porażenie nerwów. U ok. 60% chorych dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych. Zdarzają się także przypadki śmiertelne.

Chroń się – zaszczep siebie i bliskich!

Szczepienie jest najbardziej skuteczną formą profilaktyki w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. Aż 95 na 100 osób potrafi wytworzyć przeciwciała ochronne, a zaszczepienie się na początku wiosny jest skuteczne niemal od razu. Największa ochrona przed zakażeniem powinna obejmować szczepienie pierwotne (3 dawki) i szczepienie przypominające (wykonane w czasie od 3 do 5 lat po szczepieniu pierwotnym).

Warto pamiętać, że skuteczność i powszechność szczepienia (80% populacji) w takich krajach jak Austria, niemal całkowicie wyeliminowała przypadki zachorowań na KZM.

Szczepienie warto wspierać kontrolą skóry, wykonywaną po każdorazowym pobycie na terenach leśnych lub na łąkach. W przypadku zauważenia kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć i w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem internistą.

Marzec jest odpowiednim miesiącem na wykonanie szczepienia zabezpieczającego przed kleszczowym zapaleniem mózgu. To najlepsza pora na zabezpieczenie się przed sezonem wiosenno-letnim i najwyższą aktywnością kleszczy, które już dają o sobie znać.

Umów się na wizytę szczepienną w Salve, kontaktując się z infolinią pod nr. tel.: 42 306 70 01, 42 633 78 01, 42 633 56 61.