Szpital Salve w Łodzi to prywatna klinika, która wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i stale się rozwija. 6 czerwca 2018 roku dr Łukasz Rajchert i dr Maciej Stańczyk, wybitni chirurdzy onkolodzy, przeprowadzili innowacyjną operację jednoczasowej rekonstrukcji piersi. Zabieg był refundowany przez NFZ.

Mastektomia nie musi oszpecać

Mastektomia, czyli zabieg usunięcia piersi, to jedna z metod leczenia raka piersi. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, konieczne jest operacyjne usunięcie jednej lub obu piersi. Zabieg wiąże się z wyraźną deformacją, co z kolei ma wpływ na zdrowie psychiczne pacjentki. Z tego powodu bardzo często zostaje ona objęta opieką psychologa, kluczową rolę odgrywa też wsparcie bliskich. Do tej pory jedną z powszechnie stosowanych metod była rekonstrukcja piersi wykonywana po zabiegu mastektomii. Na szczęście coraz bardziej popularna staje się jednoczasowa rekonstrukcja piersi.

Efekt jest taki, że kobieta kładzie się na stół ze swoją piersią i budzi także z piersią, tylko że wygląda ona już nieco inaczej. Niektóre panie mówią nawet, że lepiej i pytają, czy z tą zdrową też możemy coś zrobić. – mówi dr Łukasz Rajchert, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Salve.

Ekspander i ponowny zabieg nie są konieczne

Innowacyjna metoda różni się przede wszystkim tym, że pacjentka przechodzi tylko jedną operację. Do tej pory do rekonstrukcji piersi najczęściej stosowano ekspander, który miał za zadanie odpowiednio ukształtować skórę piersi przed wszczepieniem implantu. Wiązało się to z koniecznością regularnego uzupełniania go płynem z soli fizjologicznej przez specjalny port wszczepiony w skórę pacjentki. Po kilku miesiącach wykonywano kolejny zabieg – ekspander zostawał usunięty, a w jego miejsce wstawiano implant. Teraz ma się to zmienić.
rekonstrukcji piersi

Jednoczasowa rekonstrukcja piersi

Współcześnie chirurgia pozwala na znaczne skrócenie czasu rekonstrukcji piersi, a przede wszystkim zmniejszenie dyskomfortu bólowego pacjentki. Jest to możliwe dzięki specjalnej siatce wszczepianej pod skórę pacjentki od razu po zabiegu usunięcia piersi. Materiał podtrzymuje implant, a po około trzech latach zostaje wchłonięty. Po tym okresie czasu nie jest już potrzebny. Zabieg jednoczasowej rekonstrukcji piersi jest wykonywany w najlepszych europejskich szpitalach i klinikach.

Zajrzyj tutaj: Salve wspiera walkę z rakiem piersi. Jesteśmy partnerem akcji Łap za biust!

Innowacyjna operacja w szpitalu Salve

6 czerwca metodę tę zastosował dr Łukasz Rajchert oraz dr Maciej Stańczyk, chirurdzy onkolodzy ze szpitala Salve w Łodzi. Pacjentka przeszła zabieg obustronnej mastektomii. Podczas operacji lekarze zrekonstruowali obie piersi wykorzystując do tego nowoczesną, polimeryczną siatkę TIGR oraz implant Acellular Dermal Matrix. Zabieg był refundowany przez NFZ.

Choć jesteśmy szpitalem prywatnym, wykonujemy zabiegi refundowane, aby dać pacjentkom dostęp do innowacyjnych i korzystnych dla nich procedur. Niewiele jest w Polsce placówek, gdzie takie zabiegi ją wykonywane niekomercyjnie – mówi dr Łukasz Rajchert.

Przypominamy – rak piersi to nie wyrok! Kluczową rolę odgrywa profilaktyka, która pozwala na wykrycie choroby na wczesnym etapie: Bezpłatne badania profilaktyczne