Swędzące zmiany skórne, łuszczenie się i suchość skóry, wypryski oraz fotodermatozy to najczęstsze objawy alergii kontaktowej. Aby stwierdzić, jaki czynnik wywołuje objawy i zastosować odpowiednie leczenie, wykonuje się naskórkowe testy płatkowe. Z naszego artykuły dowiesz się wszystkiego o tego rodzaju testach alergicznych.

Alergia kontaktowa to choroba polegająca na tworzeniu się zmian skórnych pod wpływem kontaktu z alergenami (zwykle są to substancje chemiczne) u uczulonych na nie osób. Przyczyny prowadzące do powstania kontaktowych zmian skórnych są różne. Mogą być związane bezpośrednio z alergią na alergeny kontaktowe lub powstawać dopiero pod wpływem dodatkowego czynnika np. światła słonecznego.

Najczęstsze objawy alergii kontaktowych:

  • przewlekłe, swędzące zmiany skórne;
  • wyprysk atopowy w postaci zaczerwienienia, łuszczenia się i suchości skóry;
  • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry;
  • wyprysk w postaci świądu i pęcherzyków skórnych na skórze dłoni oraz stóp;
  • łojotokowe zapalenie skóry;
  • fotodermatozy, czyli zmiany skórne pojawiające się na częściach ciała, które poddane były ekspozycji na słońce (promieniowanie UV).

Alergeny kontaktowe

Alergenów, które mogą wywoływać kontaktowe reakcje skórne, jest bardzo dużo. Częstymi alergenami odpowiedzialnymi za powstanie wyprysku kontaktowego są nikiel, składniki perfum czy chemikalia użyte do produkcji odzieży czy butów, a nawet leki stosowane na skórę. Jak zatem sprawdzić, na co jesteśmy uczuleni? By to zdiagnozować, należy udać się do lekarza alergologa, który zazwyczaj zaczyna rozpoznanie od szczegółowego wywiadu i obserwacji objawów – oczywiście jeśli w danej chwili one występują. W trakcie rozmowy lekarz może pytać m.in. o występowanie alergii w rodzinie (predyspozycje do choroby są dziedziczne) oraz o okoliczności pojawienia się symptomów. Następnie, w celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania, lekarz może zlecić przeprowadzenie badań dodatkowych, w tym testów płatkowych. Są one  najbardziej uznaną metodą diagnostyki alergii kontaktowej.

Rozpoznanie wyprysku kontaktowego

Podstawą skutecznego leczenia alergii kontaktowej jest prawidłowe wykrycie alergenu. Jego rozpoznanie zawsze powinno być potwierdzone dodatnimi wynikami naskórkowych testów płatkowych. Test płatkowy pomoże nie tylko potwierdzić wstępną diagnozę alergologa, ale także dokładnie określić, które substancje danego pacjenta uczulają i w jakim stopniu alergia jest nasilona. Dzięki wynikowi testu możliwe jest wskazanie konkretnego alergenu, którego należy unikać, jak również precyzyjne dobranie leków i ich dawki oraz czasu leczenia.

Na czym polegają testy płatkowe?

Naskórkowy test płatkowy jest wykonywany na skórze pleców. Składa się zwykle z dwóch plastrów samoprzylepnych zawierających po 12 płatków. Lekarz nakłada na plaster alergen w postaci pasty i nakleja go na 48 godzin na skórę pleców. W czasie gdy na skórze pleców naklejone są plastry, pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku. Ponadto nie zaleca się  brać prysznica, aby nie zamoczyć plastrów.. Pierwszy odczyt wyniku testu odbywa się przy zdjęciu plastrów, czyli po 48 godzinach. Po raz drugi stan skóry pleców sprawdza się po 72 godzinach. Ze względu na fakt, że niektóre substancje dają w miejscu kontaktu ze skórą spóźnioną reakcję alergiczną, odczyt na plecach sprawdza się ponownie po 96 godzinach od naklejenia alergenu.

Przeciwwskazania do wykonania testów płatkowych:

  • choroba (przeziębienie, gorączka, kaszel);
  • zmiany na skórze o charakterze trądziku, ogniska zapalne;
  • przyjmowanie leków przeciwalergicznych, antybiotyku, układowych glikokortykosteroidów, leków immunosupresyjnych, cytostatyków (ewentualne odstawienie ww. leków przed wykonaniem testów płatkowych należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem);
  • korzystanie w ciągu ostatnich 3-4 tygodni z solarium, świeża opalenizna.

Jeżeli Pacjent w ostatnim czasie przebył jakiekolwiek choroby, powinien powiadomić o tym lekarza bądź pielęgniarkę.

Gdzie wykonać testy płatkowe w Łodzi?

Naskórkowe testy płatkowe należy wykonywać w dedykowanych do tego Poradniach Alergologicznych. Do takich placówek należy , gdzie przeprowadzane są również inne rodzaje , takie jak testy skórne czy testy z krwi.