Pierwsza wizyta u ginekologa bez tajemnic

Pierwsza wizyta u ginekologa może wiązać się z dużym stresem. Wiele dziewcząt odkłada ją do momentu, w którym pojawiają się problemy intymne. Nie jest to jednak dobry pomysł. Lekarze ginekolodzy zalecają, aby pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym miała miejsce najpóźniej między 17 a 18 rokiem życia. A jak wygląda wizyta u ginekologa? Jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta przed pierwszym razem

Ogólna tendencja korzystania z opieki lekarskiej dopiero w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości ma miejsce również w zakresie ginekologii. Bezdyskusyjnym sygnałem do zapisania się na wizytę u ginekologa są m.in.:

  • brak miesiączki do 16 roku życia,
  • nieregularne plamienia, bardzo bolesne i obfite krwawienia menstruacyjne,
  • problemy z cerą,
  • ból w okolicach podbrzusza,
  • stany zapalne lub dyskomfort w obrębie narządów rozrodczych,
  • wszelkie inne objawy, które budzą niepokój.

W przypadku braku „kobiecych dolegliwości” bodźcem do odwiedzenia ginekologa jest planowanie podjęcia aktywności seksualnej. Zgłoszenie się do gabinetu przed inicjacją pozwala na uświadomienie pacjentki nie tylko w kwestiach związanych z planowaniem czy zapobieganiem ciąży, ale również na temat ryzyka zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy pamiętać, że w przypadku kobiet, które nie ukończyły 18 roku życia, konieczna jest obecność opiekuna prawnego, a także jego pisemna zgoda na wykonanie badania i (jeśli zapadnie taka decyzja) na stosowanie leków lub środków antykoncepcyjnych.

Czytaj także:

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Pierwsze badanie ginekologiczne należy do najbardziej stresujących i intymnych przeżyć dla młodej kobiety. Ważne jest, aby pacjentka już na samym początku powiedziała, że to jej pierwsza wizyta. Również kobieta, która czuje się zdenerwowana mimo kolejnego kontaktu z ginekologiem powinna powiedzieć o swoich odczuciach. W razie blokady psychicznej, w wielu przypadkach wizyta może opierać się na samej rozmowie, podczas której zarówno lekarz, jak i pacjentka zada ważne pytania i uzyska niezbędne informacje. W trakcie pierwszej wizyty padnie pytanie o dotychczas przebyte operacje i poważne choroby, a także ostatnio stosowane leki. Ważnym elementem jest wywiad rodzinny w kierunku występowania nowotworów. Jeśli kobieta poinformuje lekarza, że dotychczas nie współżyła, lekarz prawdopodobnie wykona jedynie badanie USG przez powłoki brzuszne, a także sprawdzi stan piersi.

Dowiedz się więcej:

Wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Zapisując się na wizytę u ginekologa, warto wybrać termin, który przypada na około tydzień po ostatniej menstruacji. Idąc do gabinetu należy pamiętać:

  • kiedy wystąpiła pierwsza w życiu miesiączka,
  • podać termin ostatniej miesiączki,
  • ile zwykle trwa cały cykl,
  • jak przebiega cykl (ile dni trwa krwawienie, czy jest tendencja do plamienia przed i po menstruacji, czy występują inne dolegliwości w trakcie cyku – na przykład bóle, obrzmienia itp.).

Mądrze, czyli świadomie

Cykl menstruacyjny, antykoncepcja, ciąża, seks, choroby ginekologiczne – te i wiele innych tematów wciąż budzą skrępowanie i wydają się podlegać tabu w pewnych kręgach. Wynika to przede wszystkim z uwarunkowań kulturowych. Nie jest to jednak wystarczające wytłumaczenie dla sytuacji, w której nastolatka zostaje sama z wątpliwościami i, zamiast porozmawiać ze swoją mamą, szuka porad u znajomych z Internetu. Każda kobieta, której córka wchodzi w okres dojrzewania powinna porozmawiać z nią na ten temat. Jeśli czuje się skrępowana lub po prostu nie wie, co powiedzieć córce, warto umówić się na wspólną rozmowę z lekarzem.

W Przychodniach Salve istnieje możliwość wykonania cytologii i kontrolnego badania piersi, a także odbycie specjalistycznej konsultacji w ramach kontraktu z NFZ – więcej informacji znajdziesz !

Zapraszamy do kontaktu lub rejestracji online.

Infolinia Salve: 42 633 78 01 lub 42 633 56 61

Rejestracja online: