Poród naturalny – jak przebiega, jak przyspieszyć, zalety i przeciwwskazania

Poród naturalny w każdej kobiecie budzi niepokój, jednak monitorowany przez lekarzy i przebiegający prawidłowo, jest całkowicie bezpieczny i jak najbardziej wskazany. Dlaczego nie powinnyśmy się obawiać rodzenia siłami natury, jak wygląda cały proces i jakie są ewentualne przeciwwskazania..?

Ciąża jest doświadczeniem, którego nie można porównać do niczego innego. Rozwój życia, które kobieta nosi w sobie to jedno najpiękniejszych i najcudowniejszych zjawisk w przyrodzie. Ostatnim etapem jest poród – i to on wzbudza najwięcej kontrowersji. Od jakiegoś czasu poród naturalny i poród poprzez metodę cesarskiego cięcia są stale porównywane walcząc w opinii publicznej o miano lepszego. Czy słusznie..?

Jak przebiega poród naturalny?

Poród naturalny rozpoczyna się około 40. tygodnia ciąży. Wcześniej jednak kobieta może zaobserwować pierwsze symptomy nadchodzącego rozwiązania. Dzięki rozwojowi medycyny możliwe jest dokładne monitorowanie zmian za pośrednictwem badania USG. Pierwszą z nich jest obniżenie dna miednicy, które objawia się uczuciem „obniżenia brzucha”. Przyszła Mama zauważa, że zmniejsza się ucisk na żołądek, nieco bardziej natomiast zwiększa się parcie na pęcherz. Zaczyna odczuwać też delikatne skurcze macicy, które nie powinny jej niepokoić. Samopoczucie kobiety zaczyna się pogarszać – odczuwa nawracające bóle głowy, pleców w okolicy lędźwiowej, nerwobóle, a często także kołatanie serca. Może także borykać się z problemami trawiennymi np. biegunką lub wymiotami. Wszystko to, choć wygląda poważnie, zazwyczaj nie oznacza żadnych komplikacji. Lekarz podczas badania ginekologicznego obserwuje także zmianę samej szyjki macicy, którą określa się jako „dojrzewanie”. Szyjka macicy staje się miękka i bardziej elastyczna, co jest przystosowaniem ciała kobiety do zbliżającego się porodu. Zmienia się także ułożenie płodu. Dziecko „przekręca” się główką w dół. Poród naturalny, czyli już konkretnie proces przyjścia dziecka na Świat, dzieli się na trzy etapy.

Zobacz także:

Fazy porodu

 • Pierwszy etap porodu – od pierwszych skurczy do pełnego rozwarcia szyjki macicy
   • Skurcze macicy; początkowo trwają kilkadziesiąt sekund, a pojawiają się co 10-30 minut.
   • Odejście wód płodowych – pęcherz owodniowy pęka już przy pierwszych skurczach lub później. Zdarza się, że pęcherz owodniowy pozostaje nienaruszony aż do narodzin. Położna przebija go na ostatnim etapie porodu.
   • Macica stale się obkurcza, intensyfikując częstotliwość występowania skurczów; ból jest związany także z rozwieraniem się ujścia szyjki macicy. Standardowo rozwarcie wynosi finalnie około 10 cm.
   • Zmiana nastroju – skoki hormonalne powodują, że podczas zbliżania się końca pierwszej fazy porodu, ciężarną ogarnia lęk przed dalszym przebiegiem porodu. Jest to typowy objaw.

Czas trwania: 6-10 godzin

 • Drugi etap porodu – narodziny właściwe, „przyj!”
   • Skurcze macicy i parcie, czyli wypychanie płodu przez kanał rodny za pomocą silnych ruchów przepony.

Drugi etap porodu kończy się wraz z przyjściem noworodka na świat. Czas trwania porodu naturalnego na tym etapie może wynosić 30 minut lub nawet 3 godziny. Jest to zależne przede wszystkim od tego, czy kobieta rodzi po raz pierwszy, czy po raz kolejny.

 • Trzeci etap porodu – wydalenie łożyska
 • Łożysko oddziela się od macicy i zostaje wydalone na zewnątrz. Położna kontroluje, czy łożysko wydostało się w całości. Jeśli nie, konieczne jest wyczyszczenie kanału rodnego przez zespół medyczny poprzez odessanie resztek łożyska.

Czas trwania: ok. 10-30 minut.

Polecamy:

Jak przyspieszyć poród naturalny?

Poród naturalny, a właściwie jego pierwszy etap, można przyspieszyć pozostając w stałym ruchu. Kobieta może zatem powoli spacerować, siadać na dmuchanej piłce lub wziąć letnią kąpiel. Ze względu na niezwykle długotrwały proces rozwarcia się szyjki macicy, większość pań stara się jak najdłużej nie kłaść się do łóżka. Drugi etap porodu można usprawnić dzięki regularnemu, odpowiedniemu parciu oraz pracy z oddechem, której ciężarne są uczone w szkołach rodzenia.

poród naturalny

Poród naturalny zalety

Poród naturalny jest zalecany przez lekarzy zarówno ze względu na zdrowie Mamy, jak i maluszka. Warto jest urodzić siłami natury, aby później szybciej dojść do zdrowia i móc zająć się dzieckiem, które otrzyma odpowiedni zestaw przeciwciał chroniących je przed infekcjami. Najważniejszymi zaletami  porodu naturalnego są:

 • Pobudzenie laktacji – poród naturalny wiąże się ze zmianami w organizmie, które przygotowują Mamę do opieki nad noworodkiem. Jedną z nich jest naturalne rozpoczęcie produkowania pokarmu. Panie, które rodziły przez cesarskie cięcie mają z tym znacznie większy problem.
 • Bariera ochronna dla noworodka – poród naturalny polega na przejściu dziecka przez kanał rodny Mamy, dzięki czemu ma ono kontakt z jej florą bakteryjną; a to z kolei odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności maluszka. Podczas cesarskiego cięcia nie otrzymuje więc całego zestawu korzystnych drobnoustrojów. Może to wpływać na jego stan zdrowotny w pierwszych dniach po urodzeniu oraz później, przez całe jego życie.
 • Mama szybciej do siebie dochodzi – organizm kobiety, która rodziła naturalnie oczywiście potrzebuje czasu na to, aby „odpocząć” po porodzie naturalnym, jednak jest on zdecydowanie krótszy i nie wiąże się z ryzykiem zakażenia tak, jak w przypadku porodu przez cesarskie cięcie. Należy pamiętać, że przecięcie wszystkich warstw skóry, mięśni oraz tkanek jest niezwykle dużą ingerencją chirurgiczną i poważnym zabiegiem; wiąże się nie tylko z nieładną blizną, ale także z bólem i długim procesem gojenia, podczas którego problemem stają się proste czynności takie jak poruszanie się, trzymanie dziecka czy higiena osobista.

Poznaj nas bliżej:

Poród naturalny przeciwwskazania

Ze względu na dobro Mamy i dziecka, lekarze zalecają poród naturalny. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia. Jakie są przeciwwskazania do porodu naturalnego?

 • Zagrożenie życia matki
 • Nieprawidłowości budowy macicy lub problemu ze stawami biodrowymi
 • Złe ułożenie dziecka w macicy.
 • Ciąża mnoga (zdarza się, że lekarz zarządza cesarskie cięcie po przyjściu na Świat pierwszego dziecka, jeśli poród jest utrudniony i widzi ku temu przesłanki).
 • Nadciśnienie lub wady kardiologiczne.
 • Problemy okulistyczne np. krótkowzroczność, odklejenie siatkówki.
 • Choroby ginekologiczne np. mięśniaki.
 • Zbyt duże dziecko – gdy Mama boryka się z cukrzycą, dziecko zazwyczaj ma zbyt dużą masę, aby mogła je urodzić samodzielnie.

Dowiedz się więcej:

Poród naturalny, a cesarskie cięcie

Podsumowując – poród naturalny jest znacznie bardziej korzystny dla zdrowia Mamy i maluszka. Dzięki niemu dziecko otrzymuje prawidłowy zestaw korzystnych drobnoustrojów, co stanowi dla niego barierę obronną w nowym, pozamacicznym środowisku. Z kolei kobieta szybciej dochodzi do dobrej formy i może zająć się maluszkiem bez obaw o powikłania związane ze zmianami pooperacyjnymi. Przeciwwskazania do porodu poprzez cesarskie cięcie wiążą się z oceną stanu zdrowia Mamy i dziecka.