Sposób na „pajączki” i żylaki

Szpecące pajączki i żylaki na nogach, to nie tylko problem estetyczny, ale także objaw choroby – niewydolności żylnej. Nieleczone żylaki nie znikną same, są problemem który będzie się nasilał i może zagrozić nawet naszemu życiu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje nowoczesnymi metodami leczenia. Jedną z najbardziej godnych polecenia jest skleroterapia.

Skleroterapia – inaczej nazywana obliteracją lub ostrzykiwaniem – to bezpieczna, skuteczna, nieoperacyjna metoda usuwania pajączków i żylaków. Terapia ta jest zaliczana do metod małoinwazyjnych, prze co jest dużo wygodniejsza dla pacjenta od zabiegów operacyjnych.  Sprawdza się zarówno w przypadku usuwania szpecących „pajączków” (teleangiektazji, czyli poszerzonych najmniejszych naczyń żylnych), jak i żylaków (tych niewielkich, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne i trudniejsze w leczeniu, jak i tych średnich). Co ciekawe metodę tę stosuje się również w przypadku .

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do poszerzonej żyły preparatu, który wywołuje w niej szereg zmian (uszkodzenie naczynia – stan zapalny –  wytworzenie skrzepliny – włóknienie). Zmiany te  prowadzą do jej zasklepienia, dzięki czemu „chora” żyła jest omijana przez krążącą krew. Lek wstrzykuje się w formie płynnej lub spienionej. Pełny efekt jest widoczny już po kilku tygodniach (w przypadku naczynek) lub miesiącach (w przypadku żył o dużym przekroju). W niektórych przypadkach, szczególnie kiedy zmiany są duże, może wystąpić konieczność powtórzenia zabiegu.

Od czego zacząć i jak wygląda zabieg?

Jeśli chcesz poddać się zabiegowi skleroterapii, umów się na wizytę kwalifikacyjną w  Salve w Łodzi, podczas której lekarz ustali, czy istnieją wskazania do jej przeprowadzenia (nie wszystkie rodzaje żylaków można leczyć w taki sposób) i czy nie ma przeciwwskazań, które mogłyby go uniemożliwić.

Skleroterapia wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych w przychodniach Salve przy ul. Wujaka 5 (Galeria Widzewska) i przy ul. Łagiewnickiej 53. Zabieg zwykle trwa 20-30 minut. Chirurg naczyniowy oznacza najpierw miejsca wkłuć, tak zwane punkty kontrolne, a następnie wstrzykuje do żył preparat, który z czasem je zasklepi. Robi to przy pomocy bardzo cienkich igieł, dzięki czemu pacjent praktycznie prawie nie odczuwa bólu.

Usunięte i co dalej?

Po zabiegu pacjent zakłada pończochy uciskowe o określonej przez lekarza kompresji (najczęściej jest to II stopień ucisku). Zwykle nosi się je przez tydzień do dwóch tygodni po zabiegu, zgodnie ze wskazówkami lekarza. Przestrzeganie  tych  zaleceń jest bardzo ważne, ponieważ ucisk pomaga zapobiegać komplikacjom. Z tego samego powodu ważne jest także to, by po zabiegu pacjent przez pół godziny spacerował– ruch przywraca prawidłowe krążenie. Po zabiegu może się pojawić niewielki obrzęk, który można zmniejszyć, leżąc z uniesioną nogą lub poprzez noszenie dodatkowego opatrunku uciskowego.

Co ważne dla pacjenta, od razu po zabiegu można wrócić do zwykłych zajęć, należy jednak unikać bardzo wzmożonego wysiłku (np. intensywnych treningów), długiego siedzenia i stania oraz wysokich temperatur, np. korzystania z sauny albo gorących kąpieli.

Możliwe powikłania

Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym i małoinwazyjnym, jednak  jak każda procedura medyczna może wiązać się z pewnym ryzykiem. Najczęstszymi powikłaniami są zaczerwienienia, niewielkie obrzęki, siniaki oraz  przebarwienia na skórze w miejscu wkłucia, które znikają po kilku tygodniach, a czasem miesiącach. W ciągu pierwszych dni po zabiegu może także pojawić się ból. Poważne powikłania, np. silna reakcja uczuleniowa, infekcje  albo zakrzepowe zapalenie żył głębokich zdarzają się bardzo rzadko. Wszelkie zaobserwowane przez pacjenta objawy należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Przeciwwskazania do skleroterapii to m.in.:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • migrena,
  • uczulenie na preparat stosowany podczas zabiegu,
  • zmiany wynikające z niedokrwienia kończyn, na przykład z powodu,
  • niektóre ciężkie choroby, np nowotwory i choroby reumatyczne,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • miażdżyca.