Ukąszenie kleszcza może wiązać się z poważnymi chorobami! Salve – usuwanie i badanie kleszcza

Kleszcz to owad, który żywi się krwią kręgowców. Niestety, jego ukąszenie może skutkować zakażeniem groźnymi wirusami. Najbardziej niebezpieczne choroby odkleszczowe to borelioza i Kleszczowe Zapalenie Mózgu. W przypadku wkłucia się kleszcza warto skorzystać z pomocy personelu medycznego i od razu sprawdzić, czy pajęczak był nosicielem wirusów. We wszystkich przychodniach Salve udzielamy tego rodzaju pomocy.

Choroby odkleszczowe takie jak borelioza i Kleszczowe Zapalenie Mózgu są niezwykle groźne przede wszystkim ze względu na powolny proces wyniszczania organizmu przez wirusy. Bardzo ważne jest, aby szybko i prawidłowo zareagować w momencie znalezienia na swoim ciele kleszcza. Jeżeli owad wkłuł się w skórę, trzeba go umiejętnie wyjąć, nie zwlekając i nie czekając aż urośnie.

Dowiedz się więcej: Kleszczowe Zapalenie Mózgu – groźna choroba, która daje objawy grypopodobne

Usuwanie kleszcza, Łódź

Usuwanie kleszcza może wydawać się proste, ale nie zawsze takie jest. Jeżeli nie czujecie się na siłach, nie posiadacie odpowiednich akcesoriów i w panice nie panujecie nad swoimi ruchami, zgłoście się do specjalistów. Przychodnie Salve oferują pomoc – zgłoście się do najbliższej placówki, a nasz personel usunie kleszcza tak, aby zminimalizować ryzyko pozostawienia jego głowy w ciele oraz przedostania się do szkodliwych substancji z żołądka owada.

Gdzie się zgłosić z kleszczem:

  • Salve, ul. Struga 3
  • Salve, ul. Wujaka 5
  • Salve, ul. Rzgowska 50a
  • Salve, ul. Łagiewnicka 53

Telefon kontaktowy: 42 306 70 0142 633 78 0142 633 56 61

kleszcz

Usuwanie kleszcza – najczęstsze błędy

Do wyjęcia kleszcza powinno się użyć pęsety lub specjalnych akcesoriów, które są do tego dedykowane (można je kupić w aptece). Chodzi o to, aby dobrze, mocno złapać kleszcza jak najbliżej miejsca wkłucia i zdecydowanym ruchem wyciągnąć go ze skóry. Jeśli kleszcz jest mały, wkłuł się w miejscu trudno dostępnym lub istnieją inne czynniki utrudniającego jego wyciągnięcie (np. słaby wzrok), warto zgłosić się do lekarza i nie popełniać błędów. Najczęstsze z nich, to:

  • Smarowanie kleszcza kremem/masłem lub innymi substancjami – kiedyś uważano, że to najlepsza metoda, aby kleszcz sam wyszedł ze skóry. To mit! Kleszcz faktycznie reaguje źle i wymiotuje wprost do organizmu człowieka. W ten sposób do krwiobiegu przedostaje się więcej toksyn, a ryzyko powikłań wzrasta
  • Usuwanie kleszcza palcami – próba złapania kleszcza paznokciami lub opuszkami palców kończy się zazwyczaj oderwaniem odwłoku owada i pozostawieniem w skórze jego głowy.
  • Czekanie aż kleszcz urośnie. Im dłużej zwlekasz, tym bardziej narażasz się na zakażenie!
  • Panikowanie – stres to zły doradca. Zachowaj spokój, zgłoś się po pomoc do Salve i oddaj kleszcza do badania laboratoryjnego w celu szybkiej weryfikacji, czy był on zakażony i czy konieczne jest podjęcie leczenia.

Sprawdź jak trafić do Salve

Badanie kleszcza – czy był zakażony?

To, czy kleszcz był nosicielem wirusów zagrażających zdrowiu człowieka można sprawdzić poddając wyciągniętego owada badaniu laboratoryjnemu. W przychodniach Salve usuwamy kleszcze oraz oddajemy je do badania. Dzięki temu w razie ewentualnego zakażenia możliwe jest natychmiastowe podjęcie leczenia, co jest kluczowe dla szybkiego zwalczenia choroby.

– Choroby odkleszczowe są groźne dla zdrowia, dlatego warto od razu zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W przypadku ukąszenia ważne jest szybkie ale też umiejętne usunięcie kleszcza. Badanie laboratoryjne rozwieje wątpliwości co do tego, czy owad był nosicielem któregoś z groźnych wirusów. W przychodniach Salve każdy otrzyma pomoc – mówi Beata Ziółkowska, kierownik ds. marketingu sieci Salve w Łodzi.