Uwaga! Nowe znamię! O profilaktyce czerniaka – wywiad z dr Małgorzatą Salamon, specjalistą dermatologiem z Salve

Czerniak to jeden z najbardziej groźnych i złośliwych nowotworów, który łatwo uaktywnia się m.in. z powodu częstych kąpieli słonecznych. Latem jesteśmy na niego bardziej narażeni, ale też częściej zwracamy uwagę na zmiany skórne. Jak chronić skórę przed zachorowaniem i jak wygląda badanie znamion u dermatologa? O to miedzy innymi na początku wakacji zapytaliśmy dr Małgorzatę Salamon, specjalistę dermatologa z poradni dermatologicznej
Salve.

Jak często należy badać znamiona u lekarza?

Badanie znamion jest bardzo ważne. Należy to robić regularnie i przynajmniej raz w roku. Chyba że istnieją bezpośrednie wskazania, aby robić to znacznie częściej: np. mamy dużo znamion, mamy jasną skórę albo kogoś w rodzinie, kto miał zmiany nowotworowe na skórze.

Jakie zmiany w obrębie znamion skórnych powinny zwrócić naszą uwagę?

Powinniśmy wnikliwie obserwować nasze znamiona i zwrócić uwagę na te, które zwiększają swój wymiar lub zaczynają się zmieniać pod względem swojego wyglądu: zwiększają się, mają czerwoną obwódkę lub odbarwiają się na skórze. Każde znamię, które wiemy, że zaczyna istnieć, które swędzi, boli lub „podkrwawia”, musi nas zaalarmować i sprawić, że bezzwłocznie udamy się do lekarza.

Czy można skutecznie zabezpieczyć się przed czerniakiem?

Nie ma jednej skutecznej metody, aby zabezpieczyć się przed czerniakiem. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne oglądanie znamion u dermatologa, korzystanie z kremów z filtrem, dbanie o to, aby nie poparzyć skóry na słońcu. To wszystko zapobiega rozwojowi czerniaka – po prostu jesteśmy w stanie wyłapać takie zmiany na bardzo wczesnym etapie.

Jakie osoby są najbardziej narażone na zachorowanie na nowotwór skóry?

Osobami, które są szczególnie narażone na zachorowanie na czerniaka są osoby z jasnym fototypem skóry – 1 lub 2, są to m.in. osoby:

  • mające blond lub rude włosy,
  • o jasnej skórze, która szybko czerwienieje na słońcu,
  • mające piegi.

Szczególną uwagę na znamiona, powinny także zwrócić uwagę:

  • osoby, które już wcześniej posiadały zmiany o charakterze nowotworowym,
  • osoby, u których w rodzinie już występowały przypadki czerniaka,
  • osoby często korzystające z solarium.
Małgorzata Salamon – specjalista dermatolog

Jak dużo osób choruje na czerniaka?

Niestety zauważamy coraz większy wzrost zachorowań na czerniaka. Obecnie wynosi między 3 a 4 przypadki na 100 tys. osób i jest to znacząca różnica, którą obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat. Oczywiście, zależy to od narodowości, ale w przypadku Polaków tak właśnie wyglądają statystyki. W Polsce umieralność z powodu czerniaka jest o 20% wyższa niż w innych krajach europejskich. Dzieje się tak dlatego, że nie kontrolujemy znamion u dermatologa. Niestety, wzrasta też zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia.

Czy czerniak jest uleczalny?

Czerniak na wczesnym etapie rokuje bardzo dobrze. Wszystko jest uzależnione od tego, jak wcześnie pojawimy się z taką zmianą u dermatologa i jak wcześnie ją usuniemy. Dopiero wówczas możemy postawić jakiekolwiek rokowania. Nowotwór jest uleczalny do momentu, w którym komórki nowotworowe nie przedostaną się do krwioobiegu.

Jak wygląda badanie znamion?

To bezbolesne badanie i w dodatku bardzo szybkie. Wykorzystujemy do tego celu dermatoskop. Lekarz w prosty sposób jest w stanie określić, które ze znamion wymagają głębszej analizy lub częstszych spotkań z dermatologiem, a które znamiona są bezpieczne. To da pacjentowi spokój na kilka następnych miesięcy.

Dr Małgorzata Salamon przyjmuje w przychodni Salve przy ul. Łagiewnickiej 53 i przy ul. Wujaka 3 (Galeria Widzewska).

Sprawdź zakres świadczeń poradni dermatologicznych Salve: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-dermatologiczna-oraz-leczenie-chorob-wenerycznych/zakres-swiadczen/

Zadzwoń i wyznacz termin wizyty na badanie znamion:

42 306 70 01, 42 633 56 61