Wylecz zaćmę, uwolnij wzrok, zobacz więcej! BEZPŁATNIE, SZYBKIE TERMINY!

Zaćma jest najpowszechniejszą chorobą oczu wśród ludzi w wieku 50-60 lat i odpowiedzialną za niemal 50% ślepoty, która występuje na całym świecie. Utrata wzroku w starszym wieku uniemożliwia bycie samodzielnym i znacząco obniża komfort życia. Współczesne operacje usuwające zaćmę są nie tylko skuteczne, bezpieczne, ale i szybkie w osiąganiu efektu – pacjent cieszy się dobrym wzrokiem już na drugi dzień po operacji.

Początki zaćmy

Nieleczona zaćma (występuje także po nazwą pochodzenia łacińskiego – katarakta) to zmętnienie soczewki, które powoduje nieostre widzenie, a raczej rozmazywanie obrazów. Pojawia się w drugiej połowie życia i ma najczęściej związek z postępującym upływem lat. Niemniej jednak są przypadki występowania zaćmy u osób w 40. roku życia. Na ogół dotyczą one osób, które chorują na cukrzycę, atopowe zapalenie skóry lub stosowały leki sterydowe.

Upośledzenie wzroku rozwija się stopniowo, czasami nawet latami, a problem jest bardzo często bagatelizowany. Początkowo osoba, u której rozwija się zaćma doświadcza pogorszenia się wzroku. W zależności od rodzaju zaćmy, może to być:

  • Niewyraźne widzenie z bliska np. przy czytaniu,
  • Pogorszenie ostrego widzenia obiektów dalekich,
  • Brak dobrej widoczności przy pełnym oświetleniu,
  • Złe widzenie po zmroku lub w źle oświetlonych pomieszczeniach,
  • Dwojenie się obrazu.

Jakakolwiek zmiana, która powoduje odczuwalną zmianę widzenia, powinna być konsultowana z lekarzem okulistą, który jednoznacznie ustali przyczynę tego stanu. Możliwe, że badanie wskaże na inną przyczynę – np. zwyrodnienie plamki żółtej. Zaawansowaną zaćmę można rozpoznać dostrzegając białe zabarwienie źrenicy. Jeśli choroba nie zostanie w porę zatrzymana, z czasem doprowadzi do praktycznej ślepoty.

Szybka skuteczność

Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest jej operacyjne usunięcie, zmętniała soczewka jest usuwana, za pomocą ultradźwięków (fakoemulsyfikacji). Następnie lekarz okulista wszczepia do oka sztuczną soczewkę zwijalną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu powierzchownym poprzez zastosowanie kropli i całkowicie bezbolesny. Warto podkreślić, że zaćma jest możliwa do usunięcia tylko raz, a soczewka wszczepiana jest na całe życie.

Największą zaletą operacyjnego leczenia zaćmy jest fakt, że pacjent odzyskuje ostrość widzenia w bardzo krótkim czasie po zabiegu. Sam zabieg także trwa dość krótko – do 15 minut. Dodatkową zaletą jest także krótki czas pobytu w szpitalu – zwykle jest wykonywany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.

Widzieć więcej

Operacyjna metoda usuwania zaćmy jest jedyną skuteczną formą przywrócenia komfortu wyraźnego widzenia, która stosowana jest obecnie na każdym etapie rozwoju choroby. Jeszcze do niedawna używano jej jedynie w przypadku zaawansowanej zaćmy, lecz ze względu na swoje bezpieczeństwo i skuteczność wykonywany jest też u pacjentów z umiarkowanym upośledzeniem widzenia. Dodatkowo można też skorygować istniejącą jeszcze przed zabiegiem wadę wzroku – podkreśla dr Janusz Michalewski, lekarz okulista, który wykonuje zabiegi w szpitalu Salve.

Kontrola pooperacyjna polega na wykonaniu badania okulistycznego w kolejnych dniach po zabiegu. Wśród zaleceń lekarskich jest m.in. unikanie urazu lub zabrudzenia operowanego oka i stosowanie przez ok 4. tygodni kropli z antybiotykiem i sterydami. Po operacji zaćmy pomimo ostrego widzenia z daleka konieczny jest dobór okularów do czytania po około 1,5 miesiąca od operacji.

Zabieg operacyjnego usunięcia zaćmy jest wykonywany w szpitalu Salve także w ramach świadczeń NFZ. Możliwe jest wyznaczenie bliskiego terminu jego realizacji. Aby uzyskać więcej informacji, zachęcamy do skontaktowania się z infolinią Salve pod nr. telefonów: 42 306 70 01, 42 633 78 01, 42 633 56 61..