Konkurencyjność i sukces firmy w dużej mierze zależy od jej zasobów kadrowych. To właśnie sprawdzony zespół pracowników, który codziennie wykonuje swoje obowiązki zawodowe, jest gwarancją stabilności firmy i jej rozwoju.
Niemal każdy pracodawca w trakcie prowadzenia swojego biznesu musiał zmierzyć się z sytuacją utraty zaufanego pracownika i trudem poszukiwania na jego miejsce odpowiedniego kandydata. Rodzi to nie tylko niebezpieczeństwo zakłócenia płynności procesów decydujących czasem o „być albo nie być” firmy, ale wiąże się także z konkretnymi kosztami. Wystarczy wspomnieć o kosztach ogłoszeń, rekrutacji, a następnie wdrożenia i przeszkolenia nowego pracownika. Cały ten proces to oczywiście także cenny czas, który zamiast na rozwój firmy, musimy poświęcić na pozyskanie dobrego kandydata. Czy zatem nie warto zatrzymać się na chwilę i wyprzedzając niebezpieczeństwo zadać sobie pytanie, co zrobić aby zatrzymać sprawdzonych pracowników i zahamować odpływ kadry.
Inwestycja w prestiż
W dobie rynku pracownika utrzymanie sprawdzonej kadry nie jest łatwą sprawą i zmusza pracodawcę do przemyślenia i zaplanowania odpowiedniej polityki kadrowej. Jak pokazują badania Pracuj.pl większość pracowników w Polsce nie czuje się odpowiednio wynagradzana. Tylko 23% z nich uważa, że w ostatnim półroczu ich praca została przez pracodawcę doceniona. W takiej sytuacji motywowanie pozapłacowe staje się koniecznością.
Na szczególną uwagę wśród benefitów pozapłacowych zasługują abonamenty medyczne. Prywatny pakiet medyczny dodawany do pensji jest obecnie postrzegany przez wielu pracowników jako dobry standard. I nic dziwnego, Polacy coraz wyraźniej doceniają rolę benefitów pracowniczych. Dają im one nie tylko konkretną oszczędność w domowym budżecie, ale przede wszystkim pozwalają poczuć się bezpiecznie i pewnie planować przyszłość z pracodawcą. Firma gwarantująca kadrze pakiety medyczne postrzegana jest na rynku jako bardziej prestiżowa i po prostu „bardziej ludzka”. Zabezpieczenie medyczne jest wyraźnym sygnałem dla pracownika, że pracodawcy zależy na nim i jego komforcie, także poza godzinami pracy. Nie bez znaczenia dla utrzymania kadry jest fakt, że pracownicy korzystający z pakietów medycznych w danej firmie, zmieniając pracę często musieliby zmienić także lekarza i zaplanowane wizyty/badania.
Korzyścią jest też fakt, że pracownicy często leczą się prywatnie np. korzystając z usług specjalistów, wizyty komercyjne są drogie, a dając pracownikowi opiekę medyczną, dajesz mu często dostęp do tych samych lekarzy, tych samych placówek. Znaczna część Łodzian korzysta z usług komercyjnych Salve, wybierając współpracę w zakresie opieki medycznej z Salve, dajesz im dostęp do naszych usług – czyli są to oszczędności dla pracowników.
Przyciągaj najlepszych
Benefit pozapłacowy w postaci prywatnej opieki medycznej jest również jednym z ważnych czynników ułatwiających pracownikowi decyzję o zmianie pracy. Jak wynika z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników”, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak dwa lata temu, aż 25% pracowników deklaruje, że pakiet benefitów miał wpływ na decyzję o wyborze obecnego pracodawcy. Z kolei w tegorocznej ankiecie Pracuj.pl aż 62% pracowników odpowiadając na pytanie „Co miałoby wpływ na Pani/Pana decyzje o zmianie pracy?” wskazało właśnie na prywatną opiekę medyczną. Tak więc ten benefit pozapłacowy nie tylko zmniejsza niebezpieczeństwo odpływu kardy pracowniczej, ale możne także zachęcić nowych pracowników do zmiany pracy i wyboru pracodawcy oferującego benefit w postaci pakiety medycznego.