Oddział Neonatologiczny Szpitala Salve rozpoczął działalność w listopadzie 2010 roku.
Posiada II stopień referencyjności w opiece neonatologicznej, co oznacza, że pracujący tu zespół ma kompetencje do leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie (od 32 tyg. ciąży), z niską masą ciała, z niewydolnością oddechową, infekcjami, żółtaczką i innymi problemami metabolicznymi.
W ramach kontraktu z NFZ oddział obejmuje opieką noworodki chore lub wymagające badań diagnostycznych, urodzone w Klinice Położniczej Salve.
Na oddział przyjmowane są także noworodki urodzone w innych szpitalach, po pobycie na oddziałach intensywnej terapii oraz skierowane przez lekarza pierwszego kontaktu POZ.
Oddział działający w ramach kontraktu z NFZ zapewnia małym pacjentom całodobową wykwalifikowaną opiekę lekarską i pielęgniarską.
Oddział Neonatologiczny składa się z:
- 10 miejsc dla noworodków
- 2 miejsc na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka
Wyposażenie

Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę medyczną i specjalistyczny sprzęt najnowszej generacji: Inkubatory, respiratory i N-CPAP-y do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, urządzenia monitorujące funkcje życiowe (czynność serca, ciśnienie krwi, utlenienie krwi), pompy transfuzyjne, lampy, łóżeczka do fototerapii i przezskórny czytnik bilirubiny (nie trzeba pobierać krwi, aby określić poziom bilirubiny).
Diagnostyka
W celu postawienia właściwej diagnozy oraz skutecznego leczenia wykonujemy niezbędne badania, w zakres których wchodzą:
- badania laboratoryjne;
- badania mikrobiologiczne;
- diagnostyka obrazowa: USG, echo serca z Dopplerem, RTG, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny;
- możliwość stosowania preparatów krwiopochodnych, w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.
Ponadto, w ramach kompleksowej opieki nad noworodkiem realizowane są programy zdrowotne, które dotyczą:
- badań przesiewowych słuchu – współpraca z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy;
- badań przesiewowych, mających na celu rozpoznanie wrodzonych chorób metabolicznych (fenyloketonurii, niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, SMA (rdzeniowy zanik mięśni).
- szczepień ochronnych;
- badań dna oka – rozpoznawanie wczesnych objawów retinopatii u wcześniaków.
Oddział stwarza dogodne warunki do całodniowego kontaktu rodziców z dzieckiem.
Podczas odwiedzin (w godzinach 12.00-19.30) mamy i ojcowie biorą czynny udział w pielęgnacji dziecka, kąpieli i karmieniu. Badania i zabiegi lekarskie odbywają się w obecności rodziców, którzy na bieżąco są informowani o stanie zdrowia ich dziecka. Stosujemy metodę „kangurowania”, dbamy o zachowanie i przywrócenie laktacji, pomagamy w karmieniu piersią (na oddziale jest wydzielony pokój laktacyjny).
Traktujemy indywidualnie każdego pacjenta, stwarzając miłą atmosferę, a po wypisaniu z oddziału obejmujemy dziecko bezpłatną opieką w Poradni Neonatologicznej.
Na Oddział Neonatologiczny przyjmujemy na podstawie skierowania, po wcześniejszym telefonicznym potwierdzeniu dostępności miejsca –
tel.: 42 254 64 76, 42 254 64 73, e-mail: neonatologia@salve.pl
- N-CPAP – do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków niewydolnych oddechowo
- respirator noworodkowy – do zastosowania oddechu zastępczego
Obejrzyj zdjęcia naszego oddziału


![Oddział Neonatologiczny Szpitala Salve - dr n. med. Anna Ptaszyńska [pediatra, neonatolog] Oddział Neonatologiczny Szpitala Salve - dr n. med. Anna Ptaszyńska [pediatra, neonatolog]](https://salve.pl/wp-content/uploads/salve_galeria_szpital_neonantologiczny4.jpg)
![Oddział Neonatologiczny Szpitala Salve - dr n. med. Anna Ptaszyńska [pediatra, neonatolog] Oddział Neonatologiczny Szpitala Salve - dr n. med. Anna Ptaszyńska [pediatra, neonatolog]](https://salve.pl/wp-content/uploads/salve_galeria_szpital_neonantologiczny5.jpg)



