Porody w Salve są bezpłatne (w ramach kontraktu z NFZ).

Poród przez cesarskie cięcie w Salve

W dniu wyznaczonego cięcia cesarskiego rodząca powinna pojawić się w szpitalu około 8:00 – 8:30. Po wykonaniu niezbędnych czynności przygotowawczych i wypełnieniu przez przyszłą mamę potrzebnych dokumentów (m.in. zgody na cięcie cesarskie) przystępujemy do operacji.

Najczęściej stosujemy znieczulenie zewnątrzoponowe (ZOP).

Znieczulenie takie polega na założeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej, w lędźwiowej części kręgosłupa, specjalnego giętkiego cewnika, wyprowadzonego na zewnątrz i przyklejonego przylepcem do skóry pleców po to, aby się nie przesuwał i nie został wyrwany. Koniec cewnika umieszczany jest w okolicy prawego obojczyka. Przez cewnik podaje się leki znieczulające w zależności od przebiegu porodu i odczuwania bólu przez rodzącą. Ideą znieczulenia jest jak największe zniesienie odczucia bólu przy skurczach macicy, a jednocześnie jak najmniejsze zaburzenie czynności skurczowej. Znieczulenie podane zbyt wcześnie lub w zbyt dużej dawce może osłabić skurcze macicy, a przez to przedłużyć poród. Natomiast znieczulenie podane zbyt późno lub w zbyt małej dawce może być niewystarczająco skuteczne w działaniu przeciwbólowym. Leki stosowane do znieczulenia w naszym szpitalu są lekami nowoczesnymi – działają silnie przeciwbólowo, ale słabo wpływają na napięcie mięśni nóg, a tym samym na możliwość chodzenia w czasie porodu (co było wadą leków starszej generacji). Obecnie może się zdarzyć, że nogi będą „miękkie”, ale taki efekt pojawi się tuż po podaniu leku i będzie krótkotrwały.

Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób znieczulenia, który nie wymaga leżenia na wznak, „na płasko” przez kilkanaście godzin. Dzięki temu mama może szybciej zająć się swoim nowonarodzonym dzieckiem.

W niektórych przypadkach stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe lub znieczulenie ogólne. Skóra brzucha nacinana jest w poprzek tuż nad spojeniem łonowym i zeszywana „kosmetycznym” szwem śródskórnym. Wszystkie szwy stosowane przy operacji są szwami wchłanianymi, których nie trzeba usuwać.

Pierwsze przystawienie dziecka do piersi odbywa się na , wkrótce po zakończeniu operacji (z reguły w ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie).


Pobyt na oddziale po porodzie drogą cięcia cesarskiego trwa zwykle 3 doby.

Staramy się, żeby mama i noworodek byli razem ze sobą przez cały czas, ale jeśli mama jest zmęczona i potrzebuje odpocząć, zabieramy dziecko i przejmujemy nad nim troskliwą i zawsze profesjonalną opiekę.

Zachęcamy, aby czas pobytu w szpitalu przeznaczyć na naukę karmienia piersią, kąpieli i przewijania noworodka, korzystając z pomocy i doświadczenia naszego wykwalifikowanego personelu.