pon-pt 7:00 - 20:30
sob 7:00 - 18:00
niedz 9:00 - 15:00

Poród przez cesarskie cięcie w Salve

Kobieta trzymająca noworodka - Salve

W przypadku gdy kobieta nie może urodzić dziecka siłami natury, cesarskie cięcie staje się koniecznością. Procedura polega na dokonaniu nacięcia powłok brzusznych i wydobyciu dziecka oraz łożyska. Niektóre wskazania do cesarskiego cięcia można zdiagnozować już w trakcie ciąży, co pozwala zaplanować operację, podczas gdy inne mogą pojawić się dopiero w trakcie porodu. Takimi wskazaniami mogą być m.in.: nieprawidłowe ułożenie płodu, ciąża mnoga, schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne, ortopedyczne, okulistyczne czy infekcyjne.

 

Ważne jest, że poród przez cesarskie cięcie nie wyklucza możliwości przyszłych porodów naturalnych.

 

 

Kiedy przyjść do szpitala na cesarskie cięcie?

W dniu wyznaczonego cięcia cesarskiego rodząca powinna pojawić się w szpitalu około 8:00 – 8:30. Po wykonaniu niezbędnych czynności przygotowawczych i wypełnieniu przez przyszłą mamę potrzebnych dokumentów (m.in. zgody na cięcie cesarskie) przystępujemy do operacji.

Znieczulenie do cesarskiego cięcia w Salve

Znieczulenie takie polega na założeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej, w lędźwiowej części kręgosłupa, specjalnego giętkiego cewnika, wyprowadzonego na zewnątrz i przyklejonego przylepcem do skóry pleców po to, aby się nie przesuwał i nie został wyrwany. Koniec cewnika umieszczany jest w okolicy prawego obojczyka. Przez cewnik podaje się leki znieczulające w zależności od przebiegu porodu i odczuwania bólu przez rodzącą. Ideą znieczulenia jest jak największe zniesienie odczucia bólu przy skurczach macicy, a jednocześnie jak najmniejsze zaburzenie czynności skurczowej.

 

Znieczulenie podane zbyt wcześnie lub w zbyt dużej dawce może osłabić skurcze macicy, a przez to przedłużyć poród. Natomiast znieczulenie podane zbyt późno lub w zbyt małej dawce może być niewystarczająco skuteczne w działaniu przeciwbólowym. Leki stosowane do znieczulenia w naszym szpitalu są lekami nowoczesnymi – działają silnie przeciwbólowo, ale słabo wpływają na napięcie mięśni nóg, a tym samym na możliwość chodzenia w czasie porodu (co było wadą leków starszej generacji). Obecnie może się zdarzyć, że nogi będą „miękkie”, ale taki efekt pojawi się tuż po podaniu leku i będzie krótkotrwały.

 

Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób znieczulenia, który nie wymaga leżenia na wznak, „na płasko” przez kilkanaście godzin. Dzięki temu mama może szybciej zająć się swoim nowonarodzonym dzieckiem.

 

W niektórych przypadkach stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe lub znieczulenie ogólne. Skóra brzucha nacinana jest w poprzek tuż nad spojeniem łonowym i zeszywana „kosmetycznym” szwem śródskórnym. Wszystkie szwy stosowane przy operacji są szwami wchłanianymi, których nie trzeba usuwać.

 

Pomiary noworodka na oddziale położniczym - Salve

Czynności po porodzie przez cesarskie cięcie

Pierwsze przystawienie dziecka do piersi odbywa się na Oddziale Położniczym, wkrótce po zakończeniu operacji (z reguły w ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie).

 

Pobyt na oddziale po porodzie drogą cięcia cesarskiego trwa zwykle 2 doby.

 

Staramy się, żeby mama i noworodek byli razem ze sobą przez cały czas, ale jeśli mama jest zmęczona i potrzebuje odpocząć, zabieramy dziecko i przejmujemy nad nim troskliwą i zawsze profesjonalną opiekę.

 

Zachęcamy, aby czas pobytu w szpitalu przeznaczyć na naukę karmienia piersią, pielęgnacji i przewijania noworodka, korzystając z pomocy i doświadczenia naszego wykwalifikowanego personelu.