INFORMACJA DOTYCZĄCA BADANIA/ ZABIEGU/ OPERACJI JASKRY:
Jaskra to choroba, która powoduje zanik nerwu wzrokowego i w konsekwencji nieodwracalną ślepotę. Pacjent zauważa pogorszenie widzenia dopiero wtedy, gdy jaskra jest już bardzo zaawansowana.
Charakterystyczne objawy jaskry:
- ból głowy i oczu,
- światłowstręt,
- częste łzawienie oczu,
- widzenie tęczowych kół lub mroczków przy spoglądaniu na źródło światła,
- trudności z przystosowaniem się wzroku do ciemności.
Przyczyną tych objawów jest najczęściej podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Za wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego odpowiedzialny jest krążący płyn, tzw. ciecz wodnista, która ma za zadanie zaopatrywać tkanki oka w składniki odżywcze i odprowadzać z nich produkty przemiany materii. Ciecz wodnista produkowana jest przez całą dobę. Nadmiar zgromadzonego płynu wewnątrz gałki ocznej musi mieć zapewniony odpływ do naczyń krwionośnych przez część oka zwaną kątem przesączania. Jeśli kąt ten zamknie się lub istnieją przyczyny utrudniające jego prawidłowe funkcjonowanie dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Nadmierne ciśnienie w nieodwracalny sposób uszkadza delikatne włókna nerwowe siatkówki, co w konsekwencji doprowadza do zaniku nerwu wzrokowego (neuropatii jaskrowej) i utraty wzroku.
Celem leczenia jaskry jest zahamowanie postępu choroby i utrzymanie tzw. ciśnienia docelowego, ciśnienia które nie powoduje uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Leczenie neuropatii jaskrowej
Neuropatia jaskrowa wczesna
Leczenie ogranicza się do stosowania kropli, wykonywania obrazowych badań kontrolnych i pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Neuropatia jaskrowa zaawansowana
Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny. Najczęściej stosowanym, skutecznym zabiegiem przeciwjaskrowym jest trabekulektomia. Zabieg polega na stworzeniu nowej drogi odpływu cieczy wodnistej przez chirurgiczne wykonanie przetoki w tkankach oka. Wycinany jest element tkanki w niedrożnym kącie przesączania. W wyniku operacji, w górnej części gałki ocznej powstaje tzw. pęcherzyk filtracyjny, który jest ukryty pod górną powieką.
Zabieg prowadzi do wyregulowania poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego.
RODZAJ ZNIECZULENIA:
Znieczulenie miejscowe.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU USUNIĘCIA JASKRY:
Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych: morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne( sód, potas, glukoza, czas krzepnięcia krwi) EKG, inne badania w zależności od stanu aktualnego pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących. Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się w dniu wykonania operacji jaskry, po przyjęciu do szpitala. Rozmowa ma na celu ocenę ryzyka znieczulenia, ocenę aktualnego stanu chorego, analizę wyników badań oraz ewentualne zlecenie kolejnych.
CO ZABRAĆ DO SZPITALA:
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna, wyniki badań, leki stosowane przewlekle, przybory toaletowe, ręcznik, piżamę, szlafrok, pantofle oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów.
REKONWALESCENCJA I ZALECENIA:
Postępowanie pooperacyjne polega na stosowaniu przez 3-4 tygodnie po operacji kropli z antybiotykiem oraz steroidowych zgodnie z zaleceniami lekarza.
Po zabiegu pacjent porusza się samodzielnie. Przed operacją jaskry pacjent powinien zapewnić sobie transport do domu – nie powinien prowadzić samochodu ani jechać środkami transportu publicznego.
W okresie pooperacyjnym należy unikać wysiłku fizycznego. Wizyta kontrolna odbywa się następnego dnia po zabiegu, następne zgodnie z zaleceniem lekarza.
STANDARDOWA DŁUGOŚĆ POBYTU W SZPITALU:
Kilka godzin
Lekarze wykonujący:
- dr n. med. Edyta Pel-Przybyszewska,
- dr n. med. Janusz Michalewski,
- lek. Marcin Rubajczyk,
- dr n. med. Dorota Pałenga Pydyn.