Każda kobieta ciężarna powinna kompleksowo przygotować się do porodu i macierzyństwa. Dotyczy to zarówno przygotowania pokoju dziecięcego i wyprawki, jak i pilnowania badań kontrolnych, uczęszczania na fizjoterapię uroginekologiczną lub do szkoły rodzenia, a także wypełnienia planu porodu. Zwłaszcza ostatnia kwestia bywa pomijana lub przekładana. Co warto wiedzieć o planie porodu?
Co to jest plan porodu?
Plan porodu jest ważnym dokumentem medycznym, który powinien zostać dołączony do dokumentacji szpitalnej kobiety ciężarnej. Zwykle składa się z 2 kartek A4, na których wypisane są wszelkie życzenia i preferencje kobiety dotyczące nie tylko samego porodu, ale i wczesnej opieki nad noworodkiem. Dzięki temu personel medyczny dopasowuje swoje działania do indywidualnych potrzeb ciężarnej, sprawiając, że jej komfort i poczucie bezpieczeństwa znacznie wzrastają.
Plan porodu nie jest dokumentem obowiązkowym, mimo tego warto go uzupełnić. Tworzy bowiem pewnego rodzaju scenariusz porodu. Należy pamiętać, że nie zawsze życzenia kobiety ciężarnej mogą zostać spełnione, jednak są respektowane w miarę możliwości. Przykładowo kobieta, która chce rodzić naturalnie, może zostać skierowana na pilne cięcie cesarskie, jeśli okaże się, że podczas porodu doszło do odklejenia się łożyska, owinięcia szyjki dziecka pępowiną czy innych powikłań okołoporodowych, które mogłyby zagrozić zdrowiu i życiu matki lub dziecka.
Plan porodu - dlaczego warto go mieć?
Posiadanie planu porodu zawsze jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu kobieta ciężarna zyskuje pewność, że wszelkie etapu porodu i opieki okołoporodowej będą zgodne z jej potrzebami i preferencjami, a także, że nic nie zostanie wykonane wbrew jej zgodom, o ile nie będzie ku temu pilnych wskazań medycznych. To szansa na wygodny poród i zwiększanie poczucia bezpieczeństwa - zarówno własnego, jak i dziecka. Każda kobieta, która choć raz rodziła, z pewnością potwierdzi znaczenie komfortu podczas porodu.
Co zawiera plan porodu?
Jak wygląda plan porodu? Plan porodu składa się najczęściej z 2 kartek A4 wypełnionych po obu stronach odpowiednimi zaleceniami. Wzór planu porodu zawsze dostępny jest na stronie internetowej szpitala, który został wybrany na szpital do porodu, jak również można je otrzymać w recepcji. Dobrze skomponowany plan porodu składa się z kilku części:
- dane personalne - imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania;
- stan zdrowia - w tym m.in. wykonywane dotychczas badania w okresie ciąży, ewentualne problemy zdrowotne, alergie;
- poród - chęć otrzymania znieczulenia, zgoda na uczestnictwo przy porodzie innych osób, np. męża oraz na odcięcie przez wybraną osobę pępowiny, zgoda na filmowanie akcji porodowej, prośba o wykonanie lewatywy czy ogolenia stref intymnych oraz wiele innych;
- opieka nad noworodkiem - prośba o wczesne kangurowanie noworodka, wyrażenie chęci karmienia piersią tuż po urodzeniu, prośba o wzmożoną opiekę nad noworodkiem w związku z brakiem własnego doświadczenia i wiele innych.
Plan porodu powinien zostać potwierdzony podpisem i pieczątką lekarza lub pielęgniarki. Ważne, aby znajdował się na nim także podpis kobiety ciężarnej, której dotyczy.
Jak wypełnić plan porodu?
Obowiązkiem każdej świadomej kobiety ciężarnej jest rzetelny plan porodu. Co zaznaczyć, aby był kompletny? Nie ma jednego, odgórnie ustalonego schematu dotyczącego optymalnych wyborów na kartach planu porodu. Wszelkie kwestie powinny być zawsze dopasowywane do indywidualnych preferencji, potrzeb i możliwości ciężarnej. Jeśli chodzi o sam poród, rekomenduje się jednak:
- ogolenie skóry sromu do porodu - nadmierne owłosienia utrudnia utrzymanie higieny po porodzie, ponieważ we włosach zatrzymuje się krew wraz z innymi wydzielinami;
- możliwość swobodnego poruszania się, zmieniania pozycji, korzystania z toalety i prysznica - jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona, wykonywanie normalnych czynności wokół siebie przyspiesza akcję porodową i wpływa pozytywnie na psychikę ciężarnej;
- uzgadnianie z ciężarną wszystkich zabiegów medycznych, zanim będą one wykonane (w tym m.in. podawanie kroplówki naskurczowej, nacięcie krocza itp.) - dzięki temu kobieta ma wpływ na przebieg swojego porodu. Zwłaszcza że nacięcie krocza w wielu szpitalach jest wykonywane rutynowo, a jak wskazują badania, przeważnie jest zupełnie zbędne i jedynie opóźnia gojenie okolic pochwy.
Natomiast jeśli chodzi o opiekę nad noworodkiem, rekomenduje się:
- położenie dziecka na brzuchu matki tuż po porodzie - kangurowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka, które nagle znalazło się w zupełnie innym środowisku, a także wzmacnia więź między matką i dzieckiem;
- karmienie piersią tuż po porodzie - karmienie piersią jest najzdrowszą formą odżywiania noworodka i niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia. Pozwala na budowanie silnej odporności. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, warto wybrać tę opcję na planie porodu.
Wszelkie pozostałe okienka do zaznaczenia zależą już wyłącznie od kobiety ciężarnej.
Plan porodu w szpitalu Salve - wzór do druku
Nie trzeba korzystać z gotowych formularzy, choć jest to wyjątkowo wygodne i zmniejsza ryzyko pominięcia istotnych dla kobiety kwestii. Równie dobrze taki kwestionariusz można napisać odręcznie na kartce papieru, pilnując, aby wszystko zostało napisane czytelnie. Kartkę najlepiej włożyć do koszulki foliowej, aby nie doszło do jej zniszczenia czy przypadkowego zamoczenia.
W szpitalu Salve pozyskać można wzór do druku. Wystarczy pobrać taki wzór na swój komputer lub laptop i wydrukować, aby móc w łatwy sposób go wypełnić. To znacznie wygodniejsza opcja niż pisanie dokumentu własnoręcznie. Nie ma przy tym znaczenia, czy kobieta planuje rodzić w szpitalu Salve w Łodzi, czy gdzieś indziej. Jest to wzór uniwersalny.