Pozycje porodowe wertykalne

Infografika - wertykalne pozycje porodowe - Salve

Czym są pozycje wertykalne?

Pozycje wertykalne są podstawą każdego świadomego, aktywnego porodu siłami natury. Przyjmuje się je podczas I i II fazy porodu, co znacznie ułatwia przesuwanie się dziecka w kanale rodnym i łagodzi dolegliwości związane z okresem okołoporodowym. Warto nauczyć się tych pozycji jeszcze na etapie ciąży, aby móc je dobierać w zależności od własnych potrzeb.

 

Korzyści z pozycji wertykalnych

Znajomość pozycji wertykalnych pozwala rodzącej na instynktowną zmianę pozycji ciała na taką, która w danym momencie porodu przynosi jej największą ulgę. Dodatkowymi korzyściami płynącymi z częstych zmian pozycji może być zwiększona intensywność i regularność skurczów macicy, a także złagodzenie dolegliwości bólowe. Wzrasta pewność siebie i odwaga kobiety, co także nie pozostaje bez znaczenia. 

Pozycje wertykalne podczas I fazy porodu

Podczas I etapu porodu kobiety najczęściej przyjmują wertykalną pozycję pionową - chodzą, zaś podczas skurczu stoją, trzymając się np. partnera. Zaleca się przebywanie w takich pozycjach jak najdłużej, gdyż sprzyjają one efektywniejszym skurczom macicy. Pozycja pionowa wykorzystuje siłę grawitacji, przez co dochodzi do szybszego rozwierania się szyjki macicy. Dodatkowe korzyści:

 • zmniejszenie ucisku wywieranego przez masę ciała dziecka na duże naczynia krwionośne kobiety rodzącej;
 • poprawa pracy przepony;
 • równomierne rozciąganie mięśni dna miednicy.

 

Zazwyczaj podczas I fazy porodu przyjmowane są następujące pozycje wertykalne: 

 • pozycja stojąca z pochyleniem tułowia ku przodowi, podparciem na ramionach i wykrokiem na stopień;
 • pozycja siedząca na piłce, na krześle w rozkroku (przodem do oparcia z pochyleniem tułowia ku przodowi);
 • pozycja kuczna;
 • klęk jednonóż z wykrokiem;
 • siad na piętach z pochylonym tułowiem, szeroko rozstawionymi kolanami i ramionami opartymi na piłce.

Pozycje wertykalne podczas II fazy porodu

W II fazie porodu najczęściej przyjmuje się pozycję kuczną z lekkim odchyleniem do tyłu lub pozycję siedzącą na krzesełku porodowym. Pozycje wertykalne sprawiają, że poród jest lżejszy i krótszy. Największe korzyści w II fazie porodu:

 • zwiększenie przekroju kanału rodnego nawet o 30%, co ułatwia przejście główki dziecka tą drogą;
 • lepsze rozciągnięcie mięśni dna miednicy, a więc spadek ryzyka nacięcia krocza lub jego pęknięcia.

 

Innymi polecanymi dla II fazy porodu pozycjami wertykalnymi są: 

 • leżenie na boku;
 • klęk z pomocą osoby towarzyszącej;
 • pozycja kuczna podtrzymana;
 • klęk poziomy.

 

Właściwa pozycja ciała w poszczególnych okresach porodu, ma ogromny wpływ na jego przebieg. Jeśli planujesz rodzić siłami natury, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi pozycjami wertykalnymi. 

Przykładowe pozycje wertykalne

Infografika - wertykalne pozycje porodowe - Salve

 

Pozycja stojąca

Rodząca w pozycji stojącej oplata dłońmi szyję osoby towarzyszącej. Pozycja ta przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. Pomiędzy skurczami osoba towarzysząca może wykonywać masaż pleców rodzącej kobiecie. Podczas skurczu rodząca może kręcić biodrami.

Infografika - wertykalne pozycje porodowe - Salve

 

Klęk podparty

Rodząca może kołysać się w przód i w tył. Pozycja pozwala zmniejszyć odczuwanie skurczów.

Infografika - wertykalne pozycje porodowe - Salve

 

Pozycja w kucki

Rodząca kuca na stopach, które w pełni przylegają do podłoża, z szeroko rozwartymi kolanami. Skurcze działają zgodnie z grawitacją, ułatwiają otwieranie się szyjki i szybsze obniżanie się dziecka. Dodatkowo ruch kołyszący zmniejsza intensywne odczucia. Należy zadbać o stabilność.

Infografika - wertykalne pozycje porodowe - Salve

 

Pozycja siedząca na piłce

Rodząca siedzi w lekkim rozkroku lekko pochylona do przodu z rękami na kolanach. Okrężne ruchy biodrami pomagają dziecku prawidłowo wstawić się w kanał rodny. Można też wykonywać ruch góra-dół, który powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy.

Infografika - wertykalne pozycje porodowe - Salve

 

Pozycja na czworakach

Rodząca klęczy na czworakach. Pozycja umożliwia pełniejsze rozwarcie szyjki macicy i zapobiega jej pęknięciom. Szczególnie pomocna przy skurczach partych przy niepełnym rozwarciu. Możesz kołysać się w przód i w tył i do podparcia ramion użyć krzesła, piłki lub osoby towarzyszącej.

Infografika - wertykalne pozycje porodowe - Salve

 

Pozycja kolankowa

Rodząca klęczy na łóżku lub na podłodze. Ta pozycja powoduje mniejszy nacisk rodzącej się główki na krocze, co sprzyja jego ochronie.