Poradnia Radiologiczna dla dzieci to miejsce, w którym personel medyczny, wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, pracuje z pełnym zaangażowaniem, aby zapewnić najwyższy standard opieki i stawiać dokładne diagnozy. Dla dzieci i ich rodziców wizyta w Poradni Radiologicznej może budzić pewne obawy, ale warto podkreślić, że badania obrazowe są wykonywane z najwyższą troską o komfort i bezpieczeństwo małych pacjentów. Warto pamiętać, że radiologia to dziedzina medycyny umożliwiająca dokładne obrazowanie ciała człowieka przy wykorzystaniu różnych technik, takich jak promieniowanie rentgenowskie, pole magnetyczne i ultradźwięki.
Poradnia Radiologiczna dla dzieci — zakres świadczeń
Poradnia Radiologiczna dla dzieci oferuje szeroki zakres świadczeń diagnostycznych, które są specjalnie dostosowane do potrzeb i specyfiki małych pacjentów:
- USG;
- USG jamy brzusznej;
- USG miednicy małej;
- USG układu moczowego;
- USG jam opłucnowych;
- USG szyi;
- USG tarczycy;
- USG ślinianek;
- USG bioderek;
- USG ortopedyczne;
- USG węzłów chłonnych;
- USG zmian pourazowych tkanek miękkich/mięśni oraz narządów jamy brzusznej.
Kiedy udać się do poradni?
Wizyta w Poradni Radiologicznej dla dzieci może być zalecana w różnych sytuacjach, głównie w celu przeprowadzenia badań obrazowych, które pomagają w diagnozowaniu różnych schorzeń i stanów zdrowotnych u dzieci. Warto zatem udać się do Poradni, m.in. w przypadku:
- Złamania lub urazu, np. złamania lub skręcenia kości,
- Urazu głowy;
- Bólu brzucha — uporczywe lub nawracające bóle brzucha, badania obrazowe, takie jak USG lub tomografia komputerowa, mogą pomóc w identyfikacji przyczyny tych dolegliwości;
- Nieprawidłowego przyrostu masy ciała;
- Zakażeń układu moczowego;
- Nawracającego refluksu żołądka;
- Przeprowadzenia badań przesiewowych, np. w okresie niemowlęcym lub okresie dorastania, lekarz może zalecić wykonanie badań obrazowych w celu wykluczenia lub zdiagnozowania ewentualnych problemów zdrowotnych;
- Kontrolnych badań po leczeniu lub zabiegach chirurgicznych — badania obrazowe mogą być wykorzystywane do oceny skutków terapii i monitorowania poprawy stanu zdrowia dziecka.