Poród w Salve

W 2023 roku szpital Salve zdobył 21 miejsce na ogólnopolskiej liście szpitali z największą liczbą odebranych porodów — aż 2043. Stanowi to 2 miejsce w całym województwie łódzkim. Tak duże doświadczenie w odbieraniu różnego rodzaju porodów sprawia, że każda kobieta może czuć się maksymalnie bezpiecznie i komfortowo. Ważne jest dla nas, aby pacjentki czuły się w pełni zaopiekowane, dlatego w miarę możliwości chętnie respektujemy wszelkie zgłaszane prośby dotyczące porodu i połogu.

 

Szpital Salve znany jest w całym województwie łódzkim z dobrze wyposażonego i nowoczesnego oddziału ginekologiczno-położniczego, a nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w odbieraniu także trudnych i skomplikowanych porodów, w tym metodą cesarskiego cięcia. Porody w Szpitalu Salve odbywają się w ramach NFZ i są całkowicie bezpłatne. Nasza placówka bierze udział w Programie KOC.

 

Noworodek podczas badania w szpitalu Salve

Bezpłatne porody w Salve w ramach NFZ

Szpital Salve jako jedyna placówka w Łodzi (i jedna z 6 placówek w województwie łódzkim) uczestniczy w Programie koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży – KOC. Jego podstawowym celem jest zapewnienie ciężarnym kompleksowej opieki od początku ciąży, aż do 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Dostępne w ramach KOC usługi medyczne to m.in.:

  • specjalistyczne poradnictwo ambulatoryjne;
  • przedporodowa i poporodowa opieka doświadczonej położnej;
  • poród (dbający o maksymalne bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka, jak również zmniejszanie ryzyka traumatycznych doświadczeń);
  • niezbędne hospitalizacje;
  • plan opieki przedporodowej i porodu zgodnie z potrzebami i możliwościami kobiety;
  • poradnictwo w zakresie łagodzenia bólu porodowego;
  • kompleksowe przygotowanie do nadchodzącego porodu, połogu, karmienia piersią, opieki nad noworodkiem.


Usługi te świadczone są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), zatem są nieodpłatne. Może z nich skorzystać każda przyszła mama na dowolnym etapie ciąży, choć rekomenduje się przystąpienie do programu KOC już na samym początku ciąży. 

 

Infografika - bezpłatne porody w ramach programu KOC w Salve
Kobieta wykonująca ćwiczenia uroginekologiczne na oddziale położniczym w szpitalu Salve

 

Poród naturalny w Salve

Poród naturalny jest rozwiązaniem ciąży siłami natury, dziecko przychodzi więc na świat dzięki naturalnej czynności skurczowej macicy matki, co podlega działaniu hormonalnego koktajlu oksytocyny, adrenaliny oraz endorfin. Szpital Salve gwarantuje kompleksowe przygotowanie do porodu siłami natury, nadzorowane przez doświadczonych lekarzy ginekologów, położne oraz fizjoterapeutów uroginekologicznych. Dzięki temu dzień przyjścia dziecka na świat będzie wyłącznie ekscytującym, pełnym radości przeżyciem, pozbawionym lęku czy obaw przed nieznanym. 


Na naszym oddziale przyjmujemy porody fizjologiczne, trudne, skomplikowane czy powikłane. Personel medyczny ma wiedzę i umiejętności w odbieraniu każdego rodzaju porodu i we wczesnym otaczaniu właściwą opieką noworodków. Chętnie bierzemy pod uwagę prośby kobiet, np. dotyczące samego przebiegu porodu, odcięcia pępowiny czy znieczulenia. To przyszła mama i jej dziecko są tutaj najważniejsze. W razie komplikacji wdrażana jest profesjonalna pomoc medyczna.

 

Kobieta trzymająca noworodka - Salve

 

Poród w Salve - cesarskie cięcie

W przypadku, gdy kobieta nie może urodzić dziecka siłami natury, niezbędne staje się cięcie cesarskie. Może być zarówno zaplanowane, jak i wynikać z nagłych potrzeb, które pojawią się dopiero w momencie porodu. Procedura polega na nacięciu powłok brzusznych i wydobyciu dziecka oraz łożyska, a wszystko odbywa się w znieczuleniu, jest więc dla kobiety bezbolesne. Cięcie cesarskie nie wyklucza możliwości porodu naturalnego przy kolejnych ciążach.


Lekarze i specjaliści spitala Salve dbają o to, aby zabieg cięcia cesarskiego przebiegał w profesjonalnej, komfortowej dla kobiety atmosferze, przy zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu medycznego i innowacyjnych procedur. Następnie zarówno noworodek, jak i kobieta, otoczone zostają opieką i pozostają do obserwacji. Zespół fizjoterapeutów dba o przeszkolenie świeżo upieczonych mam w zakresie aktywności i dbania o siebie w połogu oraz zajmuje się pionizacją, usprawnianiem i przeciwdziałaniem powikłaniom na etapie pobytu w szpitalu.

 

 

Pozycje porodowe wertykalne

Każda kobieta decydująca się na poród siłami natury powinna znać porodowe pozycje wertykalne i zastosować je w praktyce, gdy nastąpi dzień porodu. Są to takie pozycje, w których kanał rodny kieruje się prostopadle do podłoża, a kość krzyżowa nie jest blokowana łóżkiem czy leżanką. Dzięki temu kanał rodny może naturalnie się rozszerzać, a sam poród usprawniany jest działaniem sił grawitacji. Przyjmowanie pozycji wertykalnych ma ogromne zalety zarówno dla kobiety (przyspieszanie porodu, zmniejszanie bólu i ewentualnych uszkodzeń tkankowych, ułatwienie parcia), jak i dla dziecka (zmniejszanie ryzyka niedotlenienia, równomierny ucisk tkanek na główkę). 


W Szpitalu Salve bezpieczeństwo i wygoda kobiet ciężarnych oraz ich nienarodzonych jeszcze dzieci ma priorytetowe znaczenie. Dlatego nasi specjaliści zachęcają do przyjmowania pozycji wertykalnych oraz pomagają je utrzymać, jeśli nastąpi taka potrzeba. Dbamy o to, aby poród był jak najbardziej naturalny i jak najmniej traumatyczny, lecz jeśli wystąpią jakiekolwiek komplikacje, natychmiast wdrażana jest profesjonalna pomoc medyczna.

 

Infografika - wertykalne pozycje porodowe - Salve