Porody w Salve są bezpłatne!
Poród naturalny to poród, w którym dziecko rodzi się dzięki sile naturalnej czynności skurczowej macicy matki, podlega działaniu hormonalnego koktajlu oksytocyny, adrenaliny oraz endorfin.
Salve jako jedyna placówka w Łodzi (i jedna z sześciu placówek w województwie łódzkim) uczestniczy w Programie Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży – KOC. Jest to program, który w ramach NFZ gwarantuje zarówno bezpłatne prowadzenie ciąży jak i poród. Do programu można przystąpić w dowolnym momencie ciąży, nawet przed samym porodem!
Przeczytaj więcej o porodzie w Salve w ramach Programu KOC:
Poród rozpoczyna się z chwilą wystąpienia regularnych skurczów macicy, co najmniej co 10 minut, które są coraz silniejsze, częstsze i dłuższe.
Przebieg porodu naturalnego w Salve:
I okres porodu naturalnego
Rozwieranie szyjki macicy – od pojawienia się skurczów macicy do pełnego rozwarcia jej szyjki. W tym czasie szyjka rozwiera się (na początku porodu ma około 2-4 cm rozwarcia i musi rozszerzyć się do około 10 cm). Ten okres trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. W czasie I okresu porodu przyszła mama powinna spacerować, może wziąć prysznic, skorzystać ze sprzętów porodowych takich jak: piłka, worek sako czy zydel porodowy.
II okres porodu naturalnego
Obejmuje parcia – od pełnego rozwarcia szyjki do urodzenia się dziecka. W tym okresie główka, a z nią całe dziecko obniża się w kanale rodnym i wydostaje się na zewnątrz. Ten okres trwa od kilkunastu minut do 2 godzin.
III okres porodu naturalnego
Tzw. łożyskowy – obejmuje rodzenie łożyska. Ten okres trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.
Znieczulenie do porodu naturalnego
Takie znieczulenie polega na założeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej, w lędźwiowej części kręgosłupa, specjalnego giętkiego cewnika, wyprowadzonego na zewnątrz i przyklejonego przylepcem do skóry pleców po to, aby się nie przesuwał i nie został wyrwany. Koniec cewnika umieszczany jest w okolicy prawego obojczyka. Przez cewnik podaje się leki znieczulające w zależności od przebiegu porodu i odczuwania bólu przez rodzącą. Ideą znieczulenia jest jak największe zniesienie odczucia bólu przy skurczach macicy, a jednocześnie jak najmniejsze zaburzenie czynności skurczowej.
Znieczulenie podane zbyt wcześnie lub w zbyt dużej dawce może osłabić skurcze macicy, a przez to przedłużyć poród. Natomiast znieczulenie podane zbyt późno lub w zbyt małej dawce może być niewystarczająco skuteczne w działaniu przeciwbólowym. Leki stosowane do znieczulenia w naszym szpitalu są lekami nowoczesnymi – działają silnie przeciwbólowo, ale słabo wpływają na napięcie mięśni nóg, a tym samym na możliwość chodzenia w czasie porodu (co było wadą leków starszej generacji). Obecnie może się zdarzyć, że nogi będą „miękkie”, ale taki efekt pojawi się tuż po podaniu leku i będzie krótkotrwały.
Rodzaje znieczulenia do porodu naturalnego
Ból porodowy, choć od zawsze towarzyszy rodzącym, jest doznaniem nieprzyjemnym i wywołującym lęk. Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na znieczulenie, które może mieć 3 postacie:
- znieczulenie zewnątrzoponowe - w którym lek znieczulający podawany jest do przestrzeni zewnątrzoponowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Działa już po 15 minutach i znacznie ogranicza ból, choć nie eliminuje go całkowicie;
- znieczulenie podpajęczynówkowe - w którym lek podawany jest do przestrzeni podpajęczynówkowej w odcinku lędźwiowym, a więc bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Działa niemal natychmiast, lecz krótko. W tym czasie eliminuje ból od pasa w dół;
- znieczulenie łączone - najpierw podawane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, a po kilku minutach dodatkowo podpajęczynówkowe.
Standardem opieki okołoporodowej jest znieczulenie zewnątrzoponowe, w większości przypadków wystarczające do szybkiego przeprowadzenia akcji porodowej.
Kiedy warto zdecydować się na znieczulenie?
Znieczulenie do porodu może otrzymać każda kobieta, która chce złagodzić odczuwane bóle, jednocześnie nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wyraziła zgodę, a rozwarcie wynosi 3-5 cm.
Znieczulenie do porodu - możliwe powikłania
Powikłania po znieczuleniu do porodu występują stosunkowo rzadko. Mogą jednak obejmować bóle głowy, bóle pleców w miejscu wkłucia, zaburzenia mikcji, krwiaki w przestrzeni zaotrzewnowej czy porażenia neurologiczne. Zewnątrzoponowe znieczulenie przy porodzie uznawane jest za bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Leki stosowane są w niewielkiej dawce, a prawidłowo podane nie przenikają do krwioobiegu.
Poród naturalny w Salve - pozycje ciężarnej
Finał porodu czyli moment rodzenia się dziecka najczęściej odbywa się na łóżku porodowym, ale może być też przeprowadzony na worku sako, zydlu porodowym lub w pozycji kucznej. Posiadamy nowoczesne łóżka porodowe (które w kulminacyjnym momencie można złożyć w fotel), pozwalające uzyskać rodzącej pozycję wertykalną, wyposażone w uchwyty dla rąk i podpórki dla stóp, z możliwością regulacji oparcia. To kobieta sama decyduje czy w chwili rodzenia się dziecka woli siedzieć czy leżeć.
Pozycje wertykalne podczas porodu naturalnego
Pozycje wertykalne są podstawą każdego świadomego, aktywnego porodu siłami natury. Przyjmuje się je podczas I i II fazy porodu, co znacznie ułatwia przesuwanie się dziecka w kanale rodnym i łagodzi dolegliwości związane z okresem okołoporodowym. Warto nauczyć się tych pozycji jeszcze na etapie ciąży, aby móc je dobierać w zależności od potrzeb.
Poród naturalny a cesarskie cięcie
Pobyt na oddziale po porodzie naturalnym trwa zwykle 2 doby.
Jeżeli w czasie porodu drogami natury wystąpią wskazania do cięcia cesarskiego jesteśmy przygotowani do jego niezwłocznego wykonania.
Najczęstszymi wskazaniami śródporodowymi do cięcia cesarskiego są:
- objawy zagrażającego niedotlenienia płodu (nieprawidłowe tętno),
- brak postępu porodu (kiedy szyjka macicy się nie rozwiera),
- niewspółmierność porodowa (kiedy główka w kanale rodnym się nie obniża).
Przeczytaj więcej o porodzie przez cesarskie cięcie: