Karmienie piersią to nie tylko naturalny sposób żywienia, ale także momenty niezwykłej bliskości oraz budowanie silnej więzi.
Choć wydaje się rzeczą naturalną i intuicyjną, to jednak tuż po porodzie czynność ta może sprawiać trudności świeżo upieczonym Mamom.
Wsparcie laktacyjne w Szpitalu Salve
W Szpitalu Salve Certyfikowane Doradczynie Laktacyjne pracują z Pacjentkami oferując wsparcie laktacyjne codziennie przez 7 dni w tygodniu. Oferują wsparcie emocjonalne i wiedzę w zakresie prawidłowego przystawiania dziecka do piersi, co robić w przypadku zastoju pokarmu, bolesności brodawek, niedoboru pokarmu, czy stanów zapalnych piersi.
Zalecenia laktacyjne dla mam
Poradnia Laktacyjna Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, a następnie kontynuowanie go wraz z wprowadzaniem pokarmów uzupełniających do 2. roku życia lub dłużej.
Laktacja to delikatny proces, podczas którego mogą pojawić się różne wyzwania. Warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym w przypadku:
- Odczuwania bólu podczas karmienia;
- Trudności z przystawieniem dziecka do piersi;
- Wątpliwości, czy dziecko się najada;
- Zastojów pokarmu lub zapalenia piersi;
- Braku przyrostu masy ciała u dziecka;
- Obniżenia ilości pokarmu i poczucia, że dziecko się nie najada;
- Chęci lub potrzeby zakończenia karmienia piersią;
- Innych problemów związanych z laktacją.
Nie wahaj się szukać pomocy - konsultant laktacyjny pomoże przejść przez trudności związane z karmieniem piersią i sprawi, że stanie się ono bardziej komfortowe.
Położne oferujące wsparcie laktacyjne
Irena Staśkiewicz
Położna i doradca laktacyjny w Szpitalu Salve z 32-letnim stażem pracy. W 2010 roku uzyskała tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (CDL), a w 2012 Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC).
Renata Stefańska
Położna i doradca laktacyjny w Szpitalu Salve, współprowadząca cykl edukacji przedporodowej w Szkole Rodzenia Salve. W zawodzie pracuje od ponad 17 lat. Posiada tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego i kompetencje położnej środowiskowo/rodzinnej.