Karmienie piersią to podstawowa czynność pielęgnacyjna każdego noworodka i niemowlęcia, chyba że istnieją ku temu przeciwwskazania. Zwłaszcza przy pierwszym dziecku pojawić się mogą jednak wątpliwości dotyczące techniki karmienia. Warto jeszcze na etapie ciąży skorzystać z kursu w szkole rodzenia oraz poczytać praktyczne wskazówki, po porodzie zaś każda kobieta może liczyć na wsparcie laktacyjne położnej.
Jak przygotować się do karmienia piersią?
Przygotowanie do karmienia piersią można podzielić na 2 kwestie - ogólne i dotyczące właściwego karmienia. Zalecenia ogólne dotyczą przygotowania kobiecego ciała i pokarmu do tego, aby mógł być podawany maluszkowi. Aby karmienie było wygodne i łatwe, a mleko pełnowartościowe, należy:
- zadbać o systematyczną aktywność fizyczną i zdrową, zbilansowaną dietę, ponieważ składniki żywieniowe z diety matki przechodzą bezpośrednio do pokarmu;
- unikać smarowania piersi maściami czy kremami tuż przed karmieniem, ponieważ dziecko czując gorzki lub nieprzyjemny smak kosmetyków zwykle zareaguje płaczem lub niechęcią do jedzenia;
- suplementować związki rekomendowane podczas całego okresu laktacji, np. kwasy tłuszczowe Omega 3 i witaminę D;
- unikać noszenia ciasnej odzieży, w tym obcisłych biustonoszy, które mogłyby wywoływać ból piersi;
- unikać stresu i prawidłowo się wysypiać;
- stosować systematyczne masaże piersi, aby zmniejszyć ryzyko zastoju pokarmu i stanów zapalnych gruczołów piersiowych;
- nie pić alkoholu i nie palić papierosów.
Przygotowanie dotyczące stricto karmienia obejmuje natomiast zorganizowanie odpowiedniego miejsca (zapewniającego ciszę i spokój) oraz właściwe przystawienie dziecka do piersi.
Prawidłowe techniki przystawienia do piersi
Jak prawidłowo przystawić dziecko do karmienia piersią, aby było to wygodne zarówno dla niego, jak i dla matki? Kobiety nierzadko zgłaszają się do położnej z problemem laktacyjnym, przy czym okazuje się, że jego przyczyną było właśnie nieprawidłowe przystawienie dziecka. Umiejętność karmienia piersią nabyta jeszcze na etapie ciąży pozwoli pozbyć się stresu i zwiększy radość z macierzyństwa. Czynność może przebiegać w różnych pozycjach - najczęściej na siedząco lub na stojąco. Najważniejsze jest, aby:
- ciało było dobrze podparte, a wybrana pozycja zapewniała maksymalne rozluźnienie;
- nie odczuwać ciężaru dziecka, np. podpierając je własnymi przedramionami lub specjalną poduszką do karmienia w kształcie półksiężyca;
- brzuszek dziecka był skierowany do ciała matki, a jego buzia znajdowała się tuż przy piersi;
- głowa, plecki i pośladki dziecka znajdowały się w jednej linii, przy czym główka nie była zanadto odchylona do tyłu ani przyciągnięta do brzuszka;
- dziecko czuło stabilność i bezpieczeństwo.
Chcąc wspomóc szukanie sutka przez dziecko, można ująć pierś w taki sposób, aby cztery palce podtrzymywały ją od spodu, a kciuk od góry. Wówczas dłoń utworzy literkę „C”. Palce nie powinny jednak dotykać otoczki brodawki, ponieważ utrudni to chwytanie jej przez dziecko. Naciskając lekko kciukiem, można dodatkowo sterować brodawką i unosić ją do góry. Co istotne, to dziecko powinno znaleźć pierś, a nie odwrotnie. Nie należy na siłę wkładać piersi do ust dziecka.
Jak rozpoznać, że dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi?
Oto kwestie pozwalające upewnić się, że dziecko rzeczywiście trzyma ustami brodawkę sutkową i ssie ją, tym samym spożywając pokarm:
- słuchać bardzo ciche i miarowe odgłosy połykania mleka;
- pierś nie wypada z ust dziecka podczas karmienia;
- dziecko nie przerywa karmienia na płacz czy grymaszenie, zwłaszcza tuż po przystawieniu do piersi;
- pierś nie staje się z każdym kolejnym dniem coraz bardziej obrzęknięta i bolesna, co mogłoby świadczyć o tym, że pokarm zbiera się w jej obrębie i nie jest wcale wydalany na zewnątrz;
- dziecko przybiera na wadze.
Początkowo zaobserwowanie tego może być trudne. Wymaga od kobiety skupienia i lepszego poznania własnego ciała. Wszystko wymaga praktyki, dlatego nie należy od razu się zamartwiać. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą - zwykle jest to położna.
Najczęstsze problemy i jak je rozwiązywać
Oto częste problemy występujące podczas karmienia piersią oraz przykłady sposobów, jak sobie z nimi poradzić:
- brak umiejętności chwytania piersi przez dziecko - może pomóc właściwa technika karmienia oraz delikatne dotykanie ust dziecka sutkiem, aby stymulować chwytanie go. Jeśli to nie pomaga, warto skonsultować się z pediatrą i upewnić się, że przyczyna nie leży np. w skróceniu wędzidełka wargi górnej lub języka;
- ból piersi podczas karmienia - można zastosować specjalne otoczki na brodawki sutkowe, które ochronią je przed zgniataniem dziąsłami. Dobrze sprawdzą się też chłodne okłady po karmieniu piersią, ewentualnie maści przeciwzapalne, jednak należy je dokładnie zmyć przed kolejnym karmieniem;
- zastój pokarmu - najlepiej sprawdzi się wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wykona masaż piersi i nauczy technik drenażu domowego. Dodatkowo zastosować może kinesiotaping o odpowiednim ułożeniu plastrów;
- nadmierny wypływ pokarmu - mleko z powodzeniem można zbierać do pojemniczków i mrozić, wykorzystując wówczas, gdy z różnych względów (np. choroby matki) karmienie powinno zostać czasowo wstrzymane.
Jeśli wystąpi silny ból piersi, ich zaczerwienienie, wyraźny obrzęk, pieczenie, a dolegliwości te nie ustępują pomimo zastosowania domowych metod, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Także wtedy, gdy nagle pojawi się gorączka w związku z zastojem pokarmu oraz gdy z brodawek sutkowych zacznie wypływać krew, co jest jednak bardzo rzadkie.
Wsparcie w karmieniu piersią w Szpitalu Salve - co warto wiedzieć?
Każda kobieta może otrzymać w szpitalu Salve kompleksowe wsparcie laktacyjne. Jeszcze na etapie ciąży można skorzystać z edukacji w zakresie opieki nad noworodkiem oraz dbania o siebie w pierwszych dniach i tygodniach połogu. Zajmuje się tym doświadczony personel medyczny, w skład którego wchodzą m.in. lekarze ginekolodzy, położne oraz fizjoterapeuci.
Po porodzie, gdy mimo odpowiedniej edukacji pojawiają się problemy w karmieniu piersią, także można skorzystać z fachowej pomocy. Lekarze sprawdzą, czy przyczyną dolegliwości nie jest mechaniczne zablokowanie ujść gruczołów mlekowych i czy nie występuje stan zapalny, zaś położne nauczą przystawiania dziecka w praktyce oraz udzielą praktycznych rad dotyczących karmienia. Fizjoterapia jest natomiast niezwykle przydatna przy łagodzeniu i eliminacji problemów bólowych czy obrzękowych.
Podsumowanie
Karmienie piersią może być niezwykle przyjemne. Prawidłowo wykonywane nie wiąże się z bólem czy dyskomfortem, a może znacznie zacieśnić więzi między matką a dzieckiem. Jest też wyraźnie zdrowsze dla maluszka niż karmienie mlekiem modyfikowanym w butelki, co niejednokrotnie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Warto więc cieszyć się tą chwilą w maksymalnym możliwym stopniu.