Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapeuta uroginekologiczny dla kobiet w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna jest szczególnie polecana kobietom przygotowującym się do ciąży, będącym w ciąży oraz po porodzie. Wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń, ergonomii podczas codziennych czynności, technik pracy z blizną, ćwiczeń mięśni dna miednicy, może w znaczącym stopniu wspomóc regenerację ciała po porodzie.

Pamiętaj, że odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia uroginekologiczne pomagają przygotować ciało do ciąży i porodu – wzmacniają kluczowe mięśnie, uelastyczniają więzadła, a także pozwalają zachować dobre samopoczucie i kondycję psychiczną.

Praca z fizjoterapeutą uroginekologicznym w ciąży pozwala łagodzić bóle kręgosłupa w odcinkach szyjnym oraz lędźwiowym, a także bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Ćwiczenia uroginekologiczne są zalecane jako metoda wspomagania pracy przepony, mięśnia prostego brzucha, mięśni skośnych zewnętrznych oraz odpowiedniej ruchomości miednicy.

 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny dla kobiet po porodzie

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie wspiera z kolei kobietę w powrocie do pełni formy – może pomóc w sytuacji obniżenia narządów rodnych, utraty elastyczności i jędrności pochwy, rozejścia mięśnia prostego czy występowania bolesnych blizn po cesarskim cięciu albo nacięciu krocza.

W czasie pobytu na oddziale, każda mama może skorzystać z konsultacji z Naszą fizjoterapeutką uroginekologiczną. Mgr Dagmara Grodecka od poniedziałku do piątku odwiedza pacjentki po porodach, edukuje, dobiera indywidualne ćwiczenia.

 

Podczas konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną dostaniesz wskazówki z zakresu:

  •  ćwiczeń w pierwszych dobach po porodzie (ćwiczenia oddechowe, przeciwzakrzepowe, korygujące postawę);
  •  ćwiczeń wspierających pracę mięśni dna miednicy;
  • technik pracy z blizną po CC, urazie krocza;
  • ergonomii w czynnościach dnia codziennego (jak wstawać, kłaść się, jak kaszleć i kichać, by jak najmniej obciążać dno miednicy, powłoki brzuszne);
  • prawidłowych nawyków toaletowych.

 

Jeśli Twój pobyt na oddziale się wydłuży, nadal będziesz mogła korzystać ze spotkań z fizjoterapeutką, która będzie Cię odwiedzać i na bieżąco dobierać ćwiczenia.

Dagmara-Grodecka-Salve.webp [47.33 KB]

 

Mgr Dagmara Grodecka

Fizjoterapeutka uroginekologiczna

Czego dowiem się na spotkaniu z uroginekologiem?

Podczas spotkania, poruszone zostaną następujące tematy:

  • Jak fizjoterapia uroginekologiczna, może Ci pomóc okresie okołoporodowym?
  • Ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla) w ciąży i po porodzie - napinać czy rozluźniać? 
  • Rozejście mięśni prostych brzucha - co powinno zwrócić  Twoją uwagę? Kiedy reagować?
  • Co mogę robić na co dzień, by wesprzeć powłoki brzuszne, mięśnie dna miednicy i kręgosłup w okresie ciąży i po porodzie?
  • Porozmawiamy również o faktach i mitach okresu okołoporodowego (na podstawie najczęstszych pytań, zadawanych przez pacjentki).