Jakie są czynności poporodowe?
Po urodzeniu dziecko kładzione jest na brzuchu mamy to tzw. kontakt „skóra do skóry”.
Mama i osoba towarzysząca podczas porodu mogą przytulić i przywitać nowego członka rodziny. Po ustaniu tętnienia przecinamy pępowinę – zabieg ten może wykonać tata.
Następnie opiekę nad noworodkiem przejmuje lekarz pediatra-neonatolog, któremu zwykle towarzyszy ojciec dziecka lub inna bliska osoba obecna podczas porodu.
Lekarz ocenia noworodka w skali Apgar, zwracając uwagę na zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe, częstość pracy serca, częstość oddechów oraz obecność odruchów noworodkowych (po 2 punkty za każdy parametr – dziecko może otrzymać maksymalnie 10 pkt).
Następnie dziecko jest ważone i mierzone.
Podanie w zastrzyku domięśniowym witaminy K – zapobiega krwawieniom, a zabieg Credégo, czyli podanie maści z antybiotykiem na brzeg powiek ma na celu zabezpieczenie przed infekcją worka spojówkowego.
Po tych zabiegach dziecko trafia z powrotem w ramiona mamy - Jest to czas pierwszego przystawienia dziecka do piersi.
Tuż po porodzie przychodzi czas na pierwsze karmienie dziecka. Naturalnym sposobem jest karmienie mlekiem z piersi mamy. Niektórym kobietom może to sprawiać trudność. Nie należy się tym zrażać.
Przeszkolony w zakresie karmienia piersią personel naszego oddziału podpowie Ci jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.
Salve udziela porad poporodowych w zakresie:
- prawidłowego przystawienia dziecka do piersi (tzw. technika karmienia),
- bolesności brodawek,
- zastoju pokarmu,
- stanów zapalnych piersi, przebiegających z gorączką i znacznym pogorszeniem stanu ogólnego matki,
- niedoboru pokarmu,
- niedostatecznego przyboru masy ciała noworodka,
- zbyt długich i częstych karmień (kiedy dziecko non-stop „wisi” przy piersi),
- niechęci dziecka do ssania piersi,
- podtrzymania laktacji w sytuacji rozdzielenia matki i dziecka,
- karmienia bliźniąt, trojaczków itp.,
- sytuacji, w której matka musi być poddana farmakoterapii,
- wprowadzania innych, poza mlekiem matki, pokarmów do diety niemowlęcia,
- innych sytuacji, które nie zostały wyżej wymienione.
Jeśli kobieta nie zdecyduje się na karmienie piersią i wybierze inny sposób karmienia, szanujemy jej indywidualny wybór.
Po około 2 godzinach mama i dziecko przewożone są do nowoczesnych i komfortowo wyposażonych sal poporodowych na Oddziale Położniczym.
Pobyt na Oddziale Położniczym po porodzie drogami natury oraz po porodzie przez cięcie cesarskie trwa zwykle 2 doby.
Staramy się, żeby mama i noworodek byli razem ze sobą przez cały czas, ale jeśli mama jest zmęczona i potrzebuje odpocząć, zabieramy dziecko i przejmujemy nad nim troskliwą i zawsze profesjonalną opiekę.
Zachęcamy, aby czas pobytu w szpitalu przeznaczyć na naukę karmienia piersią, pielęgnacji i przewijania noworodka korzystając z pomocy i doświadczenia naszego wykwalifikowanego personelu.