Poradnia Medycyny Podróży

Czym zajmuje się medycyna podróży?

Medycyna podróży to stosunkowo nowa dziedzina, która cieszy się rosnącą popularnością wśród osób podróżujących (zwłaszcza do odległych krajów) i chcących maksymalnie zadbać o swoje zdrowie. Niewątpliwe przyczyną tego jest systematyczny wzrost liczby turystów odbywających dalekie, często transkontynentalne podróże do odmiennych stref klimatycznych. Jej najważniejszym celem jest profilaktyka chorób zakaźnych, na które narażone są takie osoby. Poradnia medycyny podróży udziela również wsparcia na drodze rozpoznawania i leczenia tego typu chorób u osób, które powróciły do kraju i obserwują u siebie niepokojące objawy. 

 

Ryzyko zachorowań podczas podróży uzależnione jest od wielu czynników, m.in. stopnia endemiczności odwiedzanych krajów, ogólnego stanu zdrowia podróżujących czy działań podjęte w ramach profilaktyki zdrowotnej. Większości przypadków można zapobiegać — w tym celu kluczowa jest wizyta w poradni medycyny estetycznej Salve. 

 

Poradnia medycyny podróży — zakres świadczonych 

  • szczepienia ochronne, profilaktyka i terapia chorób takich jak WZW A, WZW B, błonica, krztusiec, tężec, polio, dur brzuszny;
  • specjalistyczne poradnictwo dotyczące m.in. sytuacji zdrowotnej w danym kraju, szczepień ochronnych, bezpiecznego zachowania w kraju docelowym;
  • kompleksowa profilaktyka chorób zakaźnych i tropikalnych;
  • zalecenia dotyczące odpowiedniego wyposażenia apteczki podróżnej. 

 

Kiedy należy zgłosić się do poradni medycyny podróży

Do poradni medycyny podróży powinny zgłosić się wszystkie osoby, mające w planach dalsze wycieczki, w szczególności do innych stref klimatycznych lub transkontynentalne. 

 

Poradnia medycyny podróży zleca również specjalistyczne szczepienia ochronne. Należy jednak pamiętać, że wszystkie szczepienia powinny odbyć się ciągu 24 godzin od momentu konsultacji lekarskiej. Na specjalistyczną konsultację dotyczącą szczepień przed planowaną podróżą warto zgłosić się na 6-8 tygodni przed wyjazdem, co pozwoli na realizację planu profilaktyki w sposób spokojny i wygodny. W przypadku wycieczek z dziećmi czy wyjazdów osób przewlekle chorych najlepiej zgłosić się jeszcze wcześniej, po ustaleniu planu podróży.