Bezpłatne prowadzenie ciąży w ramach NFZ

Salve jako jedyna placówka w Łodzi, oraz jedna z sześciu placówek w województwie łódzkim, uczestniczy w Programie Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży – KOC.

 

Jest to program, którego celem jest zapewnienie kobietom ciężarnym kompleksowej, profesjonalnej opieki od początku ciąży, podczas porodu i połogu, aż do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarzy ginekologów i położnych.

 

Program jest realizowany w poniższych placówkach Salve na terenie Łodzi, co ułatwia Pacjentkom wybranie dogodnej dla siebie lokalizacji:

 

Natomiast poród odbywa się na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala SALVE przy ul. Szparagowej 10, bud. A.

 

prowadzenie-ciazy-w-salve-w-programie-koc.webp

Prowadzenie ciąży na NFZ w ramach Programu KOC obejmuje:

kompleksową opiekę w okresie ciąży, porodu, połogu oraz opiekę nad noworodkiem,

teoretyczne i praktyczne przygotowanie ciężarnej do porodu, połogu i karmienia piersią,

możliwość wyboru lekarza ginekolog-położnik lub położnej,

plan opieki przedporodowej i plan porodu, który jest modyfikowany odpowiednio do sytuacji zdrowotnej ciężarnej,

terminowe wykonywanie procedur medycznych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia o opiece w ciąży patologicznej,

poradnictwo ambulatoryjne związane z porodem,

opiekę w ośrodku o odpowiednim poziomie referencyjnym, zgodnie ze stanem klinicznym,

wsparcie i informacje o sposobach radzenia sobie z bólem porodowym – niefarmakologiczne i farmakologiczne.

Szczegółowych informacji dotyczących prowadzenia ciąży w ramach NFZ udzielamy

Koordynator KOC

koc@salve.pl

tel.: 42 207 00 66

pon-pt: 8:00-16:00

Infolinia

tel.: 42 254 64 53

pon-pt: 7:30-20:00,

sob: 8:00-13:00

Prowadzenie ciąży na NFZ

W ramach opieki Pacjentce przysługują bezpłatne konsultacje z wybranym ginekologiem, badania USG ciąży oraz badania laboratoryjne. 

 

Każda przyszła Mama jest traktowana indywidualnie korzysta z takiej liczby wizyt, jaką zaleci lekarz prowadzący i jaka jest konieczna do prawidłowego prowadzenia ciąży.

 

W razie potrzeby lekarz ten może skierować Pacjentki do lekarzy innej specjalizacji (również na NFZ) np.: diabetologa, endokrynologa czy kardiologa.

 

Badania prenatalne w Salve

Kobietom ciężarnym powyżej 35 roku życia, a także takim które obarczone są ryzykiem urodzenia dziecka z wadą rozwojową lub które narażone są na czynniki szkodliwe przed ciążą lub we wczesnej ciąży przysługują również badania prenatalne w ramach NFZ. Podobnie jest w przypadku przyszłych Mam, u których stwierdzono nieprawidłowy wynik badania USG lub nieprawidłowe stężenie markerów biochemicznych.

 

salve-prowadzenie-ciazy-program-koc-ciezarna.webp
salve-badanie-usg-ciezarnej.webp

Kwalifikacja do porodu

Po 30 tygodniu ciąży pacjentka umawia się z ginekologiem na konsultację w celu omówienia porodu tzw. kwalifikacja do porodu oraz z położną w celu ustalenia planu porodu.

 

 

Badania KTG

Między 38 a 39 tygodniem ciąży Pacjentce przysługują 4 badania KTG, a po 40 tygodniu na badania te przyszła mama zgłasza się do szpitala, po wcześniejszym umówieniu się pod nr telefonu: 42 254 64 60.

Dni otwarte w Szpitalu

Raz w miesiącu organizujemy zwiedzanie oddziału ginekologiczno – położniczego oraz neonatologicznego Szpitala Salve, podczas których przyszłe mamy (wraz z osobami towarzyszącymi) mogą obejrzeć sale porodowe oraz poporodowe, oba oddziały, a także osobiście spotkać specjalistów pracujących na tych oddziałach.

 

Podczas spotkania personel szpitala opowiada również o przebiegu porodu, możliwościach znieczulenia czy opiece poporodowej. To doskonała okazja do zapoznania się z oddziałem oraz rozmowy z personelem na co dzień tam pracującym.

 

Specjaliści z oddziału położniczego w szpitalu Salve
Jak poprawnie trzymać noworodka - szkoła rodzenia Salve

Edukacja przedporodowa

Pacjentka w ramach opieki Programu KOC, od 21 tygodnia ciąży, może skorzystać z bezpłatnych spotkań z położną na warsztatach „Porozmawiajmy o macierzyństwie”. Jest to cykl spotkań z położnymi oraz fizjoterapeutkami uroginekologicznymi, na których poruszane są takie kwestie jak przygotowanie do porodu i sam poród, pierwsze godziny po porodzie, czy zasady karmienia piersią lub pielęgnacji noworodka.

 

Te warsztaty to nie tylko wykłady, ale przede wszystkim porady, odpowiedzi na nurtujące pytania oraz zajęcia praktyczne z wykwalifikowanym personelem Salve.

 

Na pierwszym spotkaniu należy wypełnić deklaracje wyboru położnej i od tej pory każda Mama pozostaje pod jej stała opieka przez okres ciąży i połogu.