Program KOC w Salve - Koordynowana Opieka nad Ciężarną

06 lutego 2024

Każda kobieta ciężarna ma prawo wyboru poradni położniczo-ginekologicznej, która obejmie ją opieką przez cały okres trwania ciąży i zadba o dobrostan rozwijającego się dziecka. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort Pacjentek, Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził innowacyjny Program KOC — Koordynowana Opieka nad Ciężarną, realizowany również w przychodniach Salve w Łodzi. Skorzystać z niego mogą wszystkie kobiety od momentu zajścia w ciążę, aż do 6 tygodni po porodzie. Co warto o nim wiedzieć?

 

Założenia Programu KOC

Celem omawianego Programu jest zapewnienie wszystkim kobietom ciężarnym skoordynowanej, profesjonalnej opieki nad fizjologicznie przebiegającą ciążą, porodem i połogiem do szóstego tygodnia po porodzie (a więc także nad zdrowo rozwijającym się noworodkiem). Dostępne w ramach Programu KOC usługi medyczne to przede wszystkim:

  • specjalistyczne poradnictwo ambulatoryjne;
  • przedporodowa i poporodowa opieka doświadczonej położnej;
  • poród (z naciskiem na pełne bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka, a także zmniejszanie ryzyka traumatycznych doświadczeń);
  • niezbędne hospitalizacje.

 

Przeczytaj więcej - Poród w Salve w ramach Programu KOC

 

Wszystkie usługi świadczone są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), odbywają się zatem nieodpłatnie. Omawiając bardziej szczegółowo, każda kobieta ciężarna i w połogu może liczyć na:

  • pełen plan opieki przedporodowej;
  • plan porodu modyfikowany odpowiednio do sytuacji zdrowotnej ciężarnej;
  • doradztwo w zakresie łagodzenia bólu poporodowego (farmakologicznego i niefarmakologicznego);
  • praktyczne i teoretyczne przygotowanie do nadchodzącego porodu, połogu, karmienia piersią, opieki nad noworodkiem.

 

Zgodnie z założeniami Programu KOC każda ciężarna powinna przejść okres ciąży jak najbardziej komfortowo, nie martwiąc się o własny stan zdrowia, zdrowie dziecka czy poród, który nierzadko wzbudza wiele skrajnych emocji. Właściwe, profesjonalne przygotowanie jej do macierzyństwa sprawia, że może z nadzieją i ekscytacją oczekiwać narodzin swojego dziecka.

 

Dla kogo jest Program KOC?

Program KOC skierowany jest do każdej kobiety ciężarnej już od pierwszych dni ciąży. Zostaje ona otoczona opieką aż do 6. tygodnia po porodzie, a nad jej bezpieczeństwem czuwać będzie zespół złożony z lekarza ginekologa-położnika, położnej oraz specjalistów dostępnych w danym szpitalu czy placówce medycznej. Nie ma ograniczeń wiekowych, socjalnych czy innych, które brane byłyby pod uwagę podczas kwalifikacji. 

 

Jak skorzystać z Programu KOC w Salve?

Aby skorzystać z Programu KOC, wystarczy umówić się na wizytę do wybranej przychodni Salve (ul. Struga 3, ul. Wujaka 5, ul. Rzgowska 50A, ul. Łagiewnicka 53, ul. Gojawiczyńskiej 1/3, ul. Armii Krajowej 39), gdzie otrzymuje się Kartę Informacyjną KOC wraz z dalszymi instrukcjami. To właśnie na tym etapie kobieta wybiera lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli lekarz stwierdzi ciążę patologiczną, ciężarna zostanie skierowana do realizacji dalszego postępowania w ośrodku z III stopniem referencji. Do Programu można przystąpić na każdym etapie ciąży, także tuż przed porodem.