Poradnia Dietetyki

Czym zajmuje się dietetyk?

Poradnia dietetyki Salve oferuje kompleksowe wsparcie z zakresu prawidłowego odżywiania się zarówno osób zdrowych, jak i chorych. Nie od dziś wiadomo, że zbilansowana, prawidłowo ułożona dieta może stanowić świetną profilaktykę wielu chorób, wzmacnia odporność, wpływa pozytywnie na sylwetkę, zdrowie ogólne i samopoczucie. Może także łagodzić objawy schorzeń przewlekłych lub prowadzić do ich całkowitego wyciszenia.
Specjaliści pracujący w poradni dietetyki Salve wyróżniają się profesjonalnym podejściem do pacjentów oraz zrozumieniem ich problemu. Ustalona dieta ma nie tylko wpływać pozytywnie na ich stan zdrowia, ale i wpasowywać się w indywidualne preferencje danej osoby. Dzięki temu możliwe będzie długoterminowe przestrzeganie jej oraz uniknięcie ewentualnych niedoborów pokarmowych.

 

Poradnia dietetyki – zakres świadczonych usług

  • ocena stanu żywienia;
  • redukcja wagi i poprawa jędrności ciała;
  • diagnostyka i leczenie niedowagi, nadwagi, otyłości;
  • wsparcie dietetyczne w terapii zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia, ortoreksja itd.;
  • testy na nietolerancje pokarmowe;
  • ustalanie diet: w chorobach (cukrzyca, AZS, schorzenia autoimmunologiczne), dla dzieci (w tym z autyzmem i ADHD), dla kobiet ciężarnych, specjalistycznych i eliminacyjnych (alergie, nietolerancje pokarmowe);
  • porady specjalistyczne z zakresu zdrowego, zbilansowanego odżywiania się oraz suplementacji.

 

Kiedy należy zgłosić się do poradni dietetyki?

Do poradni dietetyki mogą zgłosić się zarówno osoby zdrowe, jak i chore. Najczęściej celem jest ustalenie jadłospisu w przebiegu terapii chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, niestrawność, refluks, zespół jelita drażliwego czy alergie pokarmowe. Także przewlekłe biegunki, zaparcia i bóle brzucha po jedzeniu powinny być skonsultowane z dietetykiem klinicznym. Celem jest poprawa samopoczucia i zdrowia takich pacjentów.
Inną motywacją do wizyty w poradni dietetyki są problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, co dotyczy zarówno niedowagi, jak i nadwagi. Chęć uzyskania zgrabnej sylwetki lub pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej powinno rozpocząć się od ustalenia zbilansowanego menu. Z poradnictwa dietetycznego mogą skorzystać osoby zdrowe, które chcą zadbać o właściwe odżywianie się, zgodne z indywidualnymi potrzebami.