Oddział neonatologiczny w Szpitalu Salve

Oddział neonatologiczny Szpitala Salve posiada II stopień referencyjności w opiece neonatologicznej, co oznacza, że pracujący tu zespół ma kompetencje do leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie (od 32 tyg. ciąży), z niską masą ciała, z niewydolnością oddechową, infekcjami, żółtaczką i innymi problemami metabolicznymi.

 

W ramach kontraktu z NFZ oddział obejmuje bezpłatną opieką noworodki chore lub wymagające badań diagnostycznych, urodzone w Szpitalu Salve, a także noworodki urodzone w innych szpitalach. Ponadto przyjmujemy dzieci z domu do ukończenia pierwszego miesiąca życia, jeśli ponownie wymagają opieki szpitalnej. 

 

Na Oddział Neonatologiczny przyjmujemy na podstawie skierowania, po wcześniejszym telefonicznym potwierdzeniu dostępności miejsca.

 

Noworodek w inkubatorze na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve

Oddział Neonatologiczny Szpitala Salve składa się z:

  • 10 miejsc dla noworodków;
  • 2 miejsca na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka.

 

Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę medyczną i specjalistyczny sprzęt najnowszej generacji: Inkubatory, respiratory i N-CPAP-y do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, urządzenia monitorujące funkcje życiowe (czynność serca, ciśnienie krwi, utlenienie krwi), pompy transfuzyjne, lampy, łóżeczka do fototerapii i przezskórny czytnik bilirubiny (nie trzeba pobierać krwi, aby określić poziom bilirubiny).

 

Diagnostyka na oddziale neonatologicznym

W celu postawienia właściwej diagnozy oraz skutecznego leczenia wykonujemy niezbędne badania, w zakres których wchodzą:

  • badania laboratoryjne;
  • badania mikrobiologiczne;
  • diagnostyka obrazowa: USG, echo serca z Dopplerem, RTG, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny;
  • możliwość stosowania preparatów krwiopochodnych, w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

 

Ponadto, w ramach kompleksowej opieki nad noworodkiem realizowane są programy zdrowotne, które dotyczą:

  • badań przesiewowych słuchu – współpraca z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy;
  • badań przesiewowych, mających na celu rozpoznanie wrodzonych chorób metabolicznych (fenyloketonurii, niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, SMA (rdzeniowy zanik mięśni);
  • szczepień ochronnych;
  • badań dna oka – rozpoznawanie wczesnych objawów retinopatii u wcześniaków.

 

 

Godziny odwiedzin na oddziale neonatologicznym: codziennie 12:00-19:30.

 

Noworodek w inkubatorze na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve

Oddział neonatologiczny Salve stwarza dogodne warunki do całodniowego kontaktu rodziców z dzieckiem

Podczas odwiedzin (w godzinach 12:00-19:30) Rodzice biorą czynny udział w pielęgnacji dziecka, kąpieli i karmieniu. Badania i zabiegi lekarskie odbywają się w obecności rodziców, którzy na bieżąco są informowani o stanie zdrowia ich dziecka. Stosujemy metodę „kangurowania”, dbamy o zachowanie i przywrócenie laktacji, pomagamy w karmieniu piersią (na oddziale jest wydzielony pokój laktacyjny).

Traktujemy indywidualnie każdego pacjenta, stwarzając miłą atmosferę, a po wypisaniu z oddziału obejmujemy dziecko bezpłatną opieką w Poradni Neonatologicznej.

 

Gabinet lekarzy neonatologów:

tel.: 42 254 64 76

 

Dyżurka pielęgniarek neonatologicznych:

tel.: 42 254 64 73

 

Obejrzyj zdjęcia naszego oddziału:

 

Noworodek w inkubatorze na oddziale neonatologicznym w Salve Noworodek w inkubatorze na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve Położna opiekująca się noworodkiem na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve Położna badająca noworodka na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve Sala poporodowa na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve Sala poporodowa oddziału neonatologicznego szpitala Salve Noworodek w inkubatorze na oddziale neonatologicznym szpitala Salve Położna badająca noworodka na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve