Oddział neonatologiczny w Szpitalu Salve

Oddział neonatologiczny Szpitala Salve posiada II stopień referencyjności w opiece neonatologicznej, co oznacza, że pracujący tu zespół ma kompetencje do leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie (od 32 tyg. ciąży), z niską masą ciała, z niewydolnością oddechową, infekcjami, żółtaczką i innymi problemami metabolicznymi.

 

W ramach kontraktu z NFZ oddział obejmuje bezpłatną opieką noworodki chore lub wymagające badań diagnostycznych, urodzone w Szpitalu Salve, a także noworodki urodzone w innych szpitalach. Ponadto przyjmujemy dzieci z domu do ukończenia pierwszego miesiąca życia, jeśli ponownie wymagają opieki szpitalnej. 

 

Na Oddział Neonatologiczny przyjmujemy na podstawie skierowania, po wcześniejszym telefonicznym potwierdzeniu dostępności miejsca.

 

Noworodek w inkubatorze na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve

Oddział Neonatologiczny Szpitala Salve składa się z:

  • 10 miejsc dla noworodków;
  • 2 miejsca na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka.

 

Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę medyczną i specjalistyczny sprzęt najnowszej generacji: Inkubatory, respiratory i N-CPAP-y do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, urządzenia monitorujące funkcje życiowe (czynność serca, ciśnienie krwi, utlenienie krwi), pompy transfuzyjne, lampy, łóżeczka do fototerapii i przezskórny czytnik bilirubiny (nie trzeba pobierać krwi, aby określić poziom bilirubiny).

 

Diagnostyka na oddziale neonatologicznym

W celu postawienia właściwej diagnozy oraz skutecznego leczenia wykonujemy niezbędne badania, w zakres których wchodzą:

  • badania laboratoryjne;
  • badania mikrobiologiczne;
  • diagnostyka obrazowa: USG, echo serca z Dopplerem, RTG, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny;
  • możliwość stosowania preparatów krwiopochodnych, w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

 

Ponadto, w ramach kompleksowej opieki nad noworodkiem realizowane są programy zdrowotne, które dotyczą:

  • badań przesiewowych słuchu – współpraca z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy;
  • badań przesiewowych, mających na celu rozpoznanie wrodzonych chorób metabolicznych (fenyloketonurii, niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, SMA (rdzeniowy zanik mięśni);
  • szczepień ochronnych;
  • badań dna oka – rozpoznawanie wczesnych objawów retinopatii u wcześniaków.

 

 

Godziny odwiedzin na oddziale neonatologicznym: codziennie 12:00-19:30.

 

Noworodek w inkubatorze na oddziale neonatologicznym w szpitalu Salve

Oddział neonatologiczny Salve stwarza dogodne warunki do całodniowego kontaktu rodziców z dzieckiem

Podczas odwiedzin (w godzinach 12:00-19:30) Rodzice biorą czynny udział w pielęgnacji dziecka, kąpieli i karmieniu. Badania i zabiegi lekarskie odbywają się w obecności rodziców, którzy na bieżąco są informowani o stanie zdrowia ich dziecka. Stosujemy metodę „kangurowania”, dbamy o zachowanie i przywrócenie laktacji, pomagamy w karmieniu piersią (na oddziale jest wydzielony pokój laktacyjny).

Traktujemy indywidualnie każdego pacjenta, stwarzając miłą atmosferę, a po wypisaniu z oddziału obejmujemy dziecko bezpłatną opieką w Poradni Neonatologicznej.

 

Gabinet lekarzy neonatologów:

tel.: 42 254 64 76

 

Dyżurka pielęgniarek neonatologicznych:

tel.: 42 254 64 73

 

Obejrzyj zdjęcia naszego oddziału:

 

Noworodek w inkubatorze na oddziale położniczym szpitala Salve Noworodek leżący w inkubatorze na oddziale neonatologii szpitala Salve Noworodek leżący w inkubatorze na oddziale neonatologii szpitala Salve Doktor robiąca USG noworodkowi na oddziale neonatologii szpitala Salve Noworodek podczas badania USG na oddziale neonatologii szpitala Salve Położne opiekujące się noworodkiem na oddziale neonatologii szpitala Salve Noworodek podczas USG przezciemiączkowego w szpitalu Salve Mierzenie obwodu głowy noworodka w szpitalu Salve