Poradnia Bariatrii

Bariatria - opis specjalizacji

Specjaliści poradni bariatrii Salve zajmują się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem otyłości związanej z nadmierną masą ciała, jak również jej powikłań i konsekwencji zdrowotnych. Bariatria jest rozbudowaną dziedziną medycyny, łączącą wiedzę i umiejętności m.in. z chirurgii, endokrynologii, dietetyki, psychologii i rehabilitacji. Otyłość jest złożonym problemem, dlatego także podejście do pacjenta musi odbywać się na wielu płaszczyznach, począwszy od uświadomienia mu powagi problemu.

Początkowo wizyty bariatryczne mają na celu wykształcenie u pacjenta nowych nawyków (w tym zmiana diety, aktywność fizyczna itd.), aby w sposób zachowawczy przywrócić prawidłową masę ciała. Jeśli nadwaga jest związana z chorobami przewlekłymi, np. nadczynnością tarczycy, dąży się do ich ustabilizowania i wyrównania. U osób z zaawansowaną otyłością (BMI >40 lub BMI>35 z chorobami towarzyszącymi) wykonywane są operacje bariatryczne.

 

Poradnia bariatrii – zakres świadczonych usług

  • porady specjalistyczne z zakresu zdrowego stylu życia i prawidłowej masy ciała;
  • szczegółowa diagnostyka nadwagi i otyłości;
  • analiza składu ciała;
  • wyliczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego na podstawie stylu życia i parametrów ciała;
  • kompleksowe leczenie nadwagi i otyłości;
  • kierowanie do innych specjalistów w razie konieczności;
  • leczenie otyłości w przebiegu chorób przewlekłych.

 

Kiedy należy zgłosić się do poradni bariatrii?

Do poradni bariatrii warto zgłosić się w momencie zaobserwowania u siebie nieprawidłowej masy ciała. Można kierować się własną wagą, jednakże nie uwzględnia ona poziomu tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej w organizmie. Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi bardziej szczegółowe testy i badania. Nadwagę i otyłość łatwo rozpoznać, nawet samodzielnie stojąc przed lustrem.
Specjaliści poradni bariatrii profesjonalnie zdiagnozują jednak otyłość oraz ustalą realne do wykonania dalsze postępowanie, które nie będzie wiązać się z efektem jo-jo. Zapewni pacjentowi lepszy wygląd sylwetki i przede wszystkim – poprawi stan zdrowia.