Kiedy zgłosić się do porodu?
W przypadku:
- wystąpienia regularnych skurczów macicy (co najmniej co 10 minut od co najmniej godziny),
- odpływania wód płodowych,
- pojawienia się krwawienia lub plamienia,
- wyjątkowo słabo odczuwanych ruchów płodu,
- pojawienia się innych czynników, które powodują Twój niepokój.
Zadzwoń na jeden z poniższych numerów i opowiedz co się dzieje:
Po potwierdzeniu - przyjedź do nas, zabierając wcześniej przygotowane dokumenty oraz badania krwi.
W szpitalu będzie czekał na Ciebie zespół doświadczonych specjalistów - dzięki nim poczujesz się bezpiecznie.
W pierwszej kolejności - po przyjeździe do szpitala - skieruj się do Izby Przyjęć (budynek A - niski na I piętro), bez osoby towarzyszącej. Zabierz ze Sobą TYLKO dokumenty (bez torby/walizki).
W trakcie przyjęcia na Izbie Przyjęć wypełniane są konieczne dokumenty, zakładana jest droga dożylna (tzw. venflon) i pobierane są badania.
Po dopełnieniu formalności związanych z przyjęciem zostaniesz poproszona o przejście na Oddział Położniczy (II piętro). Prosimy, aby partner/osoba towarzysząca przyniosła wówczas przygotowaną torbę/walizkę.
Lista niezbędnych badań i dokumentów:
- potwierdzony wynik grupy krwi (wynik z laboratorium z pieczątką tego laboratorium i osoby wykonującej badanie) lub 2 różne wyniki;
- wyniki badań USG (wszystkich, które były wykonywane w czasie ciąży);
- wyniki badań antygenu HBS (badanie jest ważne 3 miesiące);
- wynik przeciwciał anty-HCV (badanie jest ważne 3 miesiące);
- wynik przeciwciał anty-HIV (badanie jest ważne 3 miesiące);
- wynik posiewu z pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowca beta-hemolizującego (GBS), wykonanego w 33-37 tygodniu ciąży;
- wyniki badania w kierunku kiły (WR, VDRL, USR - może być z początku ciąży);
- dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport);
- koszule nocne, szlafrok, buty na zmianę (również dla męża);
- przybory toaletowe, kosmetyki;
- wyprawkę dla siebie i dziecka*.
Przygotowania do porodu - plan porodu
W 2019 roku Minister Zdrowia rozszerzył Standardy Opieki Okołoporodowej o dokument zwany planem porodu. To pismo, w którym przyszła mama może uwzględnić wszelkie oczekiwania i preferencje dotyczące porodu, a także aspekty, które są dla niej najważniejsze. Zgodnie z rozporządzeniem, powinna wypełnić ten dokument wspólnie z lekarzem lub położną - osobą, z którą przygotowuje się do porodu, jeszcze na etapie ciąży.
Zebranie wszystkich oczekiwań i wyrażenie ich na piśmie może być dla kobiety ciężarnej sporym wyzwaniem - zwłaszcza jeśli jest to jej pierwsza ciąża. Dlatego zawsze warto poradzić się specjalisty (lekarza, położnej, fizjoterapeuty uroginekologicznego) w kwestiach generujących trudność lub niezrozumiałych dla kobiety.
Co zawiera plan porodu?
Każdy plan porodu zawiera dane personalne, które będą identyfikować kobietę ciężarną, po czym powinien dzielić się na podstawowe bloki:
- stan zdrowia - wykonany posiew z pochwy, wady wzroku, cukrzyca, przebyta hospitalizacja na oddziale patologii ciąży lub innym oddziale szpitalnym, wszelkie choroby i problemy zdrowotne;
- poród - chęć towarzystwa innych osób i filmowanie porodu przez bliskich, zgoda na lewatywę lub golenie krocza, zgoda na przecięcie pępowiny przez bliską osobę, chęć znieczulenia zewnątrzoponowego, a także wszelkie inne kwestie dotyczące samego porodu;
- dziecko - chęć położenia noworodka na brzuchu tuż po porodzie i rozpoczęcia karmienia piersią, prośba o ubranie noworodka w przygotowane wcześniej ubranka i inne kwestie dotyczące pierwszej opieki nad noworodkiem.
W planie porodu kobieta ciężarna może również zaznaczyć brak chęci karmienia piersią lub brak jakiegokolwiek doświadczenia w opiece nad dzieckiem, co jest sygnałem dla personelu medycznego do wzmożonej pomocy w tej kwestii.
Czy personel medyczny musi przestrzegać planu porodu?
Plan porodu zawsze jest brany pod uwagę przez personel medyczny i jeśli to możliwe - wszelkie oczekiwania kobiety zawsze są spełniane. Podczas porodu mogą jednak nastąpić komplikacje zmuszające lekarzy do podjęcia nieoczekiwanych działań medycznych, mających na celu ratowanie zdrowia i życia matki lub dziecka. Wówczas niektóre kwestie zaznaczone w planie porodu mogą się zmienić.
Plan porodu nie jest obowiązkowy, warto jednak przygotować taki dokument.