Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (wzrost stężenia glukozy we krwi) wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem i zaburzeniem czynności wielu narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Dwoma podstawowymi rodzajami są cukrzyca typu I (insulinozależna choroba autoimmunologiczna) oraz cukrzyca typu II (insulinoniezależna). Problemem są jednak również cukrzyca ciążowa czy endokrynopatie, które mogą wiązać się z hiperglikemią, np. zespół Cushinga.
Zachorowalność na cukrzycę stale rośnie. Szacuje się, że w Polsce choruje około 3 mln osób, z czego blisko 750 tysięcy nie jest świadomych swojego stanu zdrowia. Dlatego ogromne znaczenie ma zwiększanie świadomości ludzi oraz rozwijanie poradni diabetologii i chorób metabolicznych, gdzie każdy może uzyskać pomoc medyczną.
Poradnia diabetologii i chorób metabolicznych – zakres świadczonych usług
- porady specjalistyczne dla pacjentów z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym;
- diagnostyka i leczenie cukrzycy typu I i II;
- kontrola przebiegu choroby i oznaczenie wskaźnika wyrównania cukrzycy HbA1c (hemoglobina glikowana);
- leczenie powikłań cukrzycy, w tym nefropatii, angiopatii, neuropatii i retinopatii;
- współpraca z poradnią podologiczną i leczenie zespołu stopy cukrzycowej.
Kiedy należy udać się do poradni diabetologii i chorób metabolicznych?
Objawami, które mogą wskazywać na cukrzycę, wymagającymi konsultacji ze specjalistami poradni diabetologii i chorób metabolicznych są przede wszystkim:
- przewlekła suchość w ustach;
- częstomocz;
- wzmożony głód i pragnienie;
- drażliwość;
- problemy z koncentracją;
- nadmierna senność, osłabienie i wzmożona męczliwość;
- bolesne skurcze mięśni;
- częste infekcje intymne;
- pogorszenie gojenia się ran;
- nagłe przybieranie na wadze.
Z poradni mogą korzystać również pacjenci, u których zdiagnozowano już cukrzycę bądź związane z nią choroby metaboliczne i powikłania. Monitorowanie leczenia, profilaktyka powikłań i specjalistyczne poradnictwo są niezwykle ważne na każdym etapie trwania choroby.