Kolejny rok zbliża się wielkimi krokami. To idealna pora na zaplanowanie celów krótko- i długoterminowych, do których będziemy dążyć. Największym problemem jest często utrzymanie motywacji i wytrwałości w postanowieniach. Co zrobić, aby temu przeciwdziałać? Oto sprawdzone rozwiązania.
Spis treści:
5 kluczowych kroków, które pomogą Ci utrzymać noworoczne postanowienia
Jak wytrwać w postanowieniu przez cały rok i nie wypalić się już w pierwszych jego miesiącach? Dość częstym zjawiskiem jest załamanie motywacji w momencie smutku, silnego stresu, wypalenia zawodowego czy po prostu przemęczenia, na co narażony jest każdy współczesny człowiek. Bywa też, że rezygnujemy z dążenia do celu, gdy pojawią się pierwsze większe trudności lub gdy nie zauważamy chwilowo efektów naszych działań. Oto 5 kluczowych kroków, które skutecznie pomogą w utrzymaniu noworocznych postanowień:
- Stwórz cele możliwe do realizacji - nie ma tu znaczenia, czy dotyczą one sfery zawodowej, dążenia do zrzucenia zbędnych kilogramów, zmiany diety czy może życia rodzinnego i rozwijania hobby. Cele muszą być możliwe do realizacji, aby utrzymać stałą chęć dążenia do nich;
- Zaangażuj się i zadbaj o systematyczność - aby coś osiągnąć, często nie liczy się poświęcenie sporej ilości czasu jednorazowo, lecz poświęcanie temu czasu nawet w mniejszych ilościach, byle systematycznie. Przykładem jest choćby zmiana diety. Nie chodzi o to, aby przez tydzień lub miesiąc dobrze się odżywiać, ale żeby każdego dnia zmniejszać ilość spożywanych słodyczy i dostarczać porcję warzyw więcej. Do wszystkiego dąży się małymi krokami, regularnie. Podobnie przy nauce nowego języka. Zarwanie jednej nocy nie sprawi, że komunikatywnie nauczymy się języka, lecz jest to możliwe przy nauce 30 minut dziennie przez cały rok;
- Nagradzaj nawet drobne sukcesy - za każdy, nawet niewielki sukces, który przybliży Cię do osiągnięcia celu, zasługujesz na nagrodę. Nie musi być ona duża. Ważne, by motywowała do dalszej pracy;
- Poszukaj wsparcia u bliskich - często wspólne dążenie do celu sprawia, że cała droga staje się przyjemniejsza. Wzrasta też motywacja, ponieważ można dopingować się wzajemnie w momencie zawahania czy wątpliwości;
- Naucz się afirmacji - afirmacje to inaczej stwierdzenia mające na celu poprawienie samopoczucia danej osoby, rozwianie jej lęków i obaw oraz wsparcie wiary we własne możliwości. Codzienne afirmacje będą skutecznym wsparciem do osiągnięcia celów noworocznych.
Każdy człowiek powinien wiedzieć, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych, aby pod koniec roku rzeczywiście poczuć z siebie dumę. Tak naprawdę metod wspierających dążenie do celu jest wiele - warto drogą prób i błędów znaleźć te, które będą najlepsze w naszym indywidualnym przypadku. Wiele zależy bowiem od rodzaju obranych postanowień.
Jak nie porzucić postanowień noworocznych?
Aby zmniejszyć ryzyko, że porzucimy postanowienia noworoczne, warto pamiętać o następujących kwestiach:
- dzielenie dużych celów na etapy - lepiej stopniowo do czegoś dążyć, niż obrać sporek skali cel i się rozczarować, co wpłynie negatywnie na chęć spełniania pozostałych lub przyszłych postanowień;
- świadome planowanie - jeśli to konieczne, warto zapisywać osiągnięte kroki przybliżające nas do celu. Dobrze sprawdzą się też wszelkie kalendarze, które pomogą zachować systematyczność w działaniach i wesprą organizację dnia;
- wtajemniczenie najbliższych - jeśli bliskie nam osoby (co istotne: życzliwe) wiedzą o postanowieniach noworocznych, poczujemy nieco większą presję, aby rzeczywiście do nich dążyć, co jest pozytywnym bodźcem zewnętrznym.
Dodatkowo należy podkreślić znaczenie wsparcia psychologicznego lub psychoterapeutycznego. Ma ono kluczowe znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy osiągnięcie noworocznych postanowień ma wpłynąć na nasze zdrowie lub funkcjonowanie w różnych sferach życia. Przykładem jest choćby dążenie do rezygnacji z nałogów, poprawa konfliktowych relacji w rodzinie, zmiana diety, która niszczy nasze zdrowie. Jeśli czujemy, że sami nie jesteśmy w stanie zadbać o odpowiedni poziom motywacji, warto skonsultować się ze specjalistą, na co decyduje się coraz szersze grono osób.
Jak skutecznie wytrwać w postanowieniach noworocznych?
Aby skutecznie wytrwać w postanowieniach noworocznych, dodatkowo warto “polubić” się z porażkami. Są one nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, nawet uzbrojonego w cierpliwość i motywację. Często porażki zupełnie nie wiążą się z naszymi działaniami - zależą od czynników zewnętrznych, w tym od innych osób czy okoliczności. Ważne jest, aby nie poddawać się w momencie ich pojawienia się. Wówczas kluczowe jest przeanalizowanie całej sytuacji i wyciągnięcie z niej wniosków, aby móc wdrożyć działania korekcyjne i nie powtarzać w przyszłości popełnionych błędów.
Porażka nie jest też powodem do rezygnacji z dążenia do celu. Każde kolejne podejmowanie działania zwiększa szansę, że w końcu uda się spełnić postanowienie. Jeśli zrezygnujemy przy pierwszych problemach, mamy natomiast gwarancję, że się nie uda.
Planowanie i wytrwałość - jak osiągnąć sukces w postanowieniach noworocznych?
Prawdopodobnie jedną z najważniejszych kwestii w osiąganiu sukcesów w życiu, w tym również w dążeniu do postanowień noworocznych, jest planowanie i wytrwałość, jako że większość z celów wymaga czasu. Istotne staje się, aby podzielić jeden duży cel na mniejsze i konkretne, które można stosunkowo szybko osiągnąć. Odhaczenia kolejnego mniejszego uzyskanego celu może okazać się wysoce motywujące do tego, aby dalej trzymać się w postanowieniach i dążyć do tego największego spośród nich. Często nawet poświęcenie 10 minut dziennie na realizację planów może przybliżyć nas do spełnienia noworocznego postanowienia. Liczy się systematyczność.
Co istotne, równie ważne jest planowanie. Chcemy zmienić dietę? Warto skonsultować się z dietetykiem, który na podstawie wywiadu i badań dobierze jadłospis indywidualnie pod nasze potrzeby. Chcemy nauczyć się nowego języka? Warto już wcześniej ustalić dni i godziny, w których poświęcimy chwilę czasu na przyswojenie kilku nowych słówek czy regułek. A może postanowieniem jest spędzanie większej ilości czasu z bliskimi? Początek roku to idealny moment, aby wspólnie ustalić jeden dzień w tygodniu, w którym całą rodziną zasiądziemy do kolacji lub wyjdziemy na miasto. Zaczynając dzień bez konkretnego planu, możemy go zmarnować. I nie chodzi tu o planowanie każdej godziny od rana do nocy, lecz o wyszczególnienie spraw do załatwienia każdego dnia, które przybliżą nas do celu i które musimy zrealizować.
Jakie nawyki pomogą Ci utrzymać postanowienia noworoczne przez cały rok?
Postanowienia noworoczne będą łatwe w osiągnięciu, jeśli poza systematycznością, świadomym planowaniem i metodach dodatkowych zadbamy o własny relaks i odpoczynek. Wiele osób w pierwszych miesiącach zbyt mocno skupia się na ustalonych w Sylwestra celach, szybko się wypalając. Bardzo ważne jest zachowanie balansu w swoich działaniach. Każdy człowiek powinien potrafić odpoczywać, każdego dnia znajdować czas wyłącznie dla siebie i rozwijać swoje hobby.