Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym są podstawą profilaktyki zdrowotnej kobiety w każdym wieku. Niezależnie od tego, ile masz lat, wskazane jest, aby odwiedzać ginekologa przynajmniej raz w roku. Są jednak sytuacje, które powinny skłonić kobietę do natychmiastowej wizyty u tego specjalisty. Dowiedz się, kiedy warto udać się do ginekologa niezwłocznie!

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem różnych chorób żeńskich narządów płciowych. Specjalista ten opiekuje się również kobietą w ciąży oraz w czasie porodu i połogu.

Ginekolog – pierwsza wizyta

Nigdy nie jest zbyt wcześnie na wizytę u ginekologa, szczególnie, gdy mamy jakieś pytanie lub coś nas niepokoi. Jeśli kobieta rozpoczęła współżycie, to powinna udać się na wizytę do ginekologa najlepiej w ciągu roku od pierwszego stosunku. Dziewice, które nie ma mają żadnych dolegliwości, powinny zgłosić się do ginekologa najpóźniej do 25 roku życia.

zdjęcie kobiety podczas rozmowy z lekarzem

Optymalny czas na coroczną wizytę u ginekologa

Wizyty w Poradni Ginekologicznej powinny odbywać się regularne, czyli minimum raz do roku. Wielu lekarzy zaleca jednak częstsze kontrole, czyli co 6 miesięcy. Najlepszym momentem na rutynową wizytę u ginekologa jest czas między 3. a 5. dniem po skończonej miesiączce. Jest to najlepszy moment na wykonanie cytologii szyjki macicy, ocenę narządu rodnego w USG oraz badanie piersi. Oczywiście, jeśli wizyta u ginekologa w tym czasie nie jest możliwa, możesz zrobić to również w innych dniach cyklu. Pamiętaj jednak, że podczas miesiączki nie da się pobrać próbki do cytologii.

Kiedy pilnie zgłosić się do ginekologa?

Poza rutynowymi wizytami u ginekologa, każda kobieta powinna zgłosić się do gabinetu zawsze wtedy, gdy występują u niej niepokojące symptomy ze strony układu rozrodczego. W takich sytuacjach należy niezwłocznie udać się do specjalisty ginekologa. Nie należy odkładać konsultacji z lekarzem w następujących przypadkach:

  1. Ciąża i jej planowanie. Jeżeli planujesz świadomie macierzyństwo, zgłoś się na badania profilaktyczne do ginekologa. Lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne, cytologię, a nawet zaleci Ci odpowiednią suplementację witamin i mikroelementów. Zależnie od przeprowadzonego wywiadu i Twojego stanu zdrowia może to być: kwas foliowy, jod, czy witamina D.
  2. Zakażenia dróg rodnych. Objawy towarzyszące zakażeniu dróg rodnych to zwykle świąd, pieczenie i pojawiające się upławy. Do najczęstszych należą infekcje grzybicze, nieco rzadziej zdarzają się infekcje bakteryjne. Choć dają podobne symptomy, leczy się je w odmienny sposób. Lekarz ginekolog rozpozna rodzaj infekcji i dobierze skuteczną w danym przypadku terapię.
  3. Antykoncepcja. Jeżeli nie planujesz ciąży, to zgłoś się do ginekologa po poradę dotyczącą antykoncepcji. Obecnie istnieje szeroki wachlarz możliwości antykoncepcyjnych, o niektórych z nich możesz nawet nie wiedzieć.
  4. Zaburzenia miesiączkowania. Na zaburzenia hormonalne lub schorzenia macicy (np. łagodne mięśniaki macicy) mogą wskazywać zarówno takie symptomy jak nadmierne, bolesne i zbyt obfite krwawienia, jak ich brak bądź krwawienia nieregularne.
  5. Bóle podbrzusza. Dolegliwości bólowe w dole brzucha nie muszą mieć przyczyny ginekologicznej, jeżeli jednak ból utrzymuje się przez kilka dni lub narasta ważne jest pilne zgłoszenie się na wizytę do ginekologa. Objawy takie mogą wskazywać m.in. na zapalenia miednicy mniejszej lub torbiele jajników.
  6. Krwawienia z dróg rodnych. Krwawienia z dróg rodnych nie związane z cyklem miesięcznym lub występujące w okresie menopauzy mogą być sygnałem poważnych schorzeń. Nie odkładaj wizyty u ginekologa w tych sytuacjach!
  7. Ból w trakcie współżycia. Ból towarzyszący stosunkowi płciowemu powinien być w pierwszej kolejności diagnozowany przez ginekologa, a dopiero po stwierdzeniu przez niego braku przyczyn natury ginekologicznej, przez seksuologa.
  8. Ryzykowne zachowania seksualne. Większość chorób przenoszonych drogą płciową – szczególnie w początkowej fazie rozwoju – może nie dawać żadnych objawów.
  9. Nietrzymanie moczu. Nietrzymanie moczu to schorzenie, z którym dwa razy częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu i lekarz ginekolog pomoże ustalić diagnozę i skierować pacjentkę np. do Poradni Fizjoterapii Uroginekologicznej.
  10. Menopauza. Objawy takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, zmęczenie, zaburzenia nastroju oraz zaburzenia miesiączkowania to częste objawy klimakterium. Jeżeli podejrzewasz u siebie rozpoczynającą się menopauzę zgłoś się do ginekologa, który zdiagnozuję problem i zaleci terapię zmniejszającą nieprzyjemne dolegliwości.

To najważniejsze sytuacje, które powinny Cię skłonić do wizyty w gabinecie ginekologicznym poza rutynową kontrolą. Pamiętaj, że warto konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące Cię objawy.