Medycyna Pracy w Łodzi – lista Przychodni Salve
Przychodnie Salve prowadzą obecnie badania medycyny pracy w 7 placówkach na terenie Łodzi:
- ul. Gojawiczyńskiej 1/3,
- ul. Struga 3,
- ul. Wujaka 5,
- ul. Rzgowska 50a,
- ul. Łagiewnicka 53,
- ul. Pomorska 75,
- ul. Armii Krajowej 39.
Placówka przy ul. Gojawiczyńskiej posiada dedykowaną strefę do wykonywania kompleksowych badań i konsultacji z zakresu medycyny pracy. Dzięki temu w jednym miejscu i w możliwie krótkim czasie pracownik może zrobić niezbędne badania – począwszy od badań laboratoryjnych, psychotestów, badania widzenia zmierzchowego + olśnienia, psychologii transportu, audiometrii, spirometrii, pola widzenia, rtg i konsultacji lekarskich.
Badania z zakresu Medycyny Pracy
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest kierowanie swoich pracowników na badania profilaktyczne. Obowiązek ten wynika z art. 229 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownik podlega badaniom: wstępnym, okresowym oraz kontrolnym.
Obowiązek dotyczy pracowników zatrudnianych na podstawie umów o pracę, a zakres badań zależy od rodzaju stanowiska i warunków pracy. Także osoby wykonujące pracę na innej podstawie niż umowa o pracę, czy osoby prowadzące w firmie działalność gospodarczą, mogą mieć obowiązek poddania się badaniom medycyny pracy w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dlatego badania medycyny pracy są jednym z ważniejszych elementów przy zatrudnianiu pracowników.
Jak się przygotować do wizyty z zakresu Medycyny Pracy?
Badanie medycyny pracy sprawdza, czy w środowisku pracy występują czynniki, które mają negatywny wpływ na zdrowie zatrudnionych. oraz profilaktykę chorób zawodowych.
Jak się przygotować?
- Proszę przygotować odpowiednie dokumenty bądź informacje.
- Przy zleconych badaniach z krwi żylnej proszę przyjść na czczo (można pić wodę niegazowaną).
- W przypadku badania krwi z „ palca” proszę przyjść na badanie ok 5 godz. po ostatnim posiłku w godzinach popołudniowych, od rana pacjent przychodzi na czczo.
- Jeśli przyjmujesz leki na stałe to w dniu badania zażyj je popijając wodą, przygotuj nazwy leków dla lekarza orzecznika.
Jakie dokumenty będą wymagane?
- Dowód osobisty (lub paszport, karta pobytu).
- Oryginał skierowania na badania profilaktyczne medycyny pracy, lub sanitarno-epidemiologiczne.
Jakie informacje powinny znaleźć się na skierowaniu?
- Pieczątka zakładu pracy.
- Data skierowania.
- Imię, nazwisko, data urodzenia lub pesel, adres zamieszkania.
- Stanowisko pracy.
- Pieczątka i podpis osoby wystawiającej skierowanie, lub upoważnionej do podpisu.
- Zaznaczone czynniki szkodliwe i zagrażające.
- W przypadku badania kontrolnego- zaświadczenie o zakończonym leczeniu od lekarza prowadzącego, dokumentacja medyczna jeśli takową jest.
Dodatkowo:
- Wyniki badań z innych placówek wykonanych w ramach medycyny pracy – jeśli posiadasz.
- Szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe- jeżeli używasz.
- W przypadku badań Psychotechnicznych należy przynieść prawo jazdy.
- W sytuacji posiadanego stopnia o niepełnosprawności przedstawienie aktualnego orzeczenia z komisji.
Jak przebiegają wizyty?
- Potwierdzamy zaplanowane wizyty w Placówce Salve do której został zapisany pacjent.
- Wizyta rozpoczyna się od wywiadu, personel medyczny wykona podstawowe badania tj. pomiar ciśnienia tętniczego, kolejne badania wynikają z zagrożeń na danym stanowisku pracy.
- Następnie personel medyczny zapyta o leki przyjmowane na stałe, historię zatrudnienia, stan zdrowia, w tym urazy, przebyte operacje, przyznane świadczenia rentowe, orzeczenia stopnia
- Niepełnosprawności.
Po otrzymaniu orzeczenia przekazujemy jeden egzemplarz orzeczenia pracodawcy.
Ważne!
- Na wizytę zgłaszamy się 20 minut wcześniej z kompletem informacji i dokumentacji.
Jakie dokumenty musi mieć pracownik stawiający się na badania?
- skierowanie na badania od pracodawcy,
- określenie, jaki rodzaj badania profilaktycznego ma być wykonany: badanie wstępne, badanie okresowe, badanie kontrolne,
- opis stanowiska pracy, na którym pracownik będzie/jest zatrudniony,
- informacje dotyczące występowania ewentualnych czynników szkodliwych, niebezpiecznych lub uciążliwych dla zdrowia lub warunków na stanowisku pracy,
- ważny dokument tożsamości,
- wyniki badań wg. wskazań na skierowaniu, wykonanych przez pracownika (jeśli takie posiada) lub w przypadku wcześniejszego rozpoznania schorzeń: dokumentację medyczną (np. wyniki badań, karty informacyjne/zaświadczenia o leczeniu),
- na badanie kontrolne (wymagane w przypadku powrotu do pracy po zwolnieniu lekarskim trwającym co najmniej 30 dni) należy przedstawić zaświadczenie o zdolności do podjęcia pracy i ewentualnie dokumentację medyczną.
Skierowanie na badanie medycyny pracy jest dokumentem urzędowym, dlatego ważne jest, aby informacje w nim zawarte były aktualne i dokument był poprawnie wypełniony. Pracodawca otrzymuje do wypełnienia on-line skierowania na naszych drukach (skierowanie na badania profilaktyczne, skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne).
Jeśli masz pytania dotyczące Medycyny Pracy w Salve skontaktuj się z nami, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00, a w soboty od 8:00 do 14:00.