Zwiększona lub zmniejszona lordoza kręgosłupa najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego, choć nieco rzadziej może występować także w odcinku szyjnym. To problem, który znacząco zwiększa ryzyko bólu pleców oraz ewentualnych dyskopatii. Warto więc zdiagnozować go z lekarzem ortopedą oraz z doświadczonym fizjoterapeutą. Co to jest lordoza i jak z nią pracować? Oto najważniejsze informacje.
Spis treści:
Co to jest lordoza i kiedy staje się problemem?
Lordoza to fizjologiczne skrzywienie kręgosłupa, dzięki któremu może on spełniać swoją rolę w amortyzacji wstrząsów, poruszaniu się i ochronie struktur nerwowych tej okolicy. Każdy kręgosłup składa się z 3 głównych odcinków, które w płaszczyźnie strzałkowej układają się na kształt litery “S”. Odcinek szyjny oraz lędźwiowy kręgosłupa delikatnie zakrzywia się dobrzusznie, mówi się więc o fizjologicznej lordozie szyjnej i lordozie lędźwiowej. Odcinek piersiowy delikatnie zakrzywia się dogrzbietowo, tworząc fizjologiczną kifozę piersiową.
Jeśli jednak z różnych przyczyn (najczęściej związanych z wadami postawami, błędnymi nawykami i brakiem ruchu) dojdzie do pogłębienia lub spłycenia tych krzywizn, mówimy o hiperlordozie (zwiększenie naturalnej lordozy szyjnej lub lędźwiowej) bądź o hipolordozie (spłycenie naturalnej lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Podsumowując, lordoza staje się problemem wówczas, gdy zaczyna się pogłębiać lub spłycać, przestając tym samym być skrzywieniem fizjologicznym.
Objawy – jak rozpoznać nieprawidłową krzywiznę kręgosłupa?
Jeśli danego pacjenta interesuje lordoza, objawy jej spłycenia lub pogłębienia powinny być mu dobrze znane. Z reguły są podobne i obejmują:
- asymetrię sylwetki – w przypadku problemów z lordozą lędźwiową zaobserwować można asymetrię miednicy lub trójkątów talii, choć jest to znacznie częstsze w przypadku bocznych skrzywień kręgosłupa i skolioz;
- bóle pleców – przy zaburzeniach naturalnej lordozy pojawiają się z reguły tępe, rozlane dolegliwości bólowe, nasilające się podczas dźwigania lub dłuższego przebywania w jednej pozycji, np. siedzącej;
- sztywność kręgosłupa, czyli ograniczenie jego ruchomości;
- przodopochylenie miednicy – przy hiperlordozie, czego przejawem jest osłabienie mięśni brzucha oraz charakterystyczne uwypuklenie pośladków;
- wypłaszczenie pleców w ich dolnym odcinku – przy hipolordozie.
Jeśli w przebiegu zmian dotyczących lordozy dojdzie do dyskopatii (schorzeń krążka międzykręgowego), do obrazu klinicznego dołączyć mogą objawy takie jak:
- rwa udowa (promieniujący ból przebiegający przez przednią część uda);
- rwa kulszowa (promieniujący ból przebiegający przez tylną lub boczną część uda, łydki, niekiedy aż do stopy);
- bóle pośladka;
- zaburzenia czucia w obrębie dolnego odcinka pleców lub kończyny dolnej po stronie, która jest uciskana przez przepuklinę;
- drętwienie, mrowienie stopy, łydki, uda.
Pojawienie się tych objawów zawsze warto skonsultować z lekarzem specjalistą, który zleci badania dodatkowe.
Przyczyny lordozy – od wad postawy po choroby układu mięśniowo-szkieletowego
Do grona najczęściej występujących i obserwowanych przyczyn hiperlordozy lub hipolordozy należą czynniki związane z nieprawidłowymi nawykami, zwłaszcza takie jak:
- brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia (sprzyja zwłaszcza spłycaniu się lordozy lędźwiowej);
- słabe mięśnie brzucha i pośladków, wskutek czego kręgosłup nie jest utrzymywany w stabilnej pozycji;
- częste i długotrwałe noszenie butów na wysokich obcasach przez kobiety – środek ciężkości ciała przesuwa się ku przodowi, co pogłębia lordozę lędźwiową;
- nieprawidłowe wzorce ruchowe, np. błędna technika wykonywanych ćwiczeń.
Innymi możliwymi przyczynami, na które nie mamy już tak dużego wpływu, są:
- wrodzone deformacje kręgosłupa;
- zaburzenia napięcia mięśniowego u dzieci;
- achondroplazja;
- zespół Downa i inne wady genetyczne;
- krzywica;
- osteoporoza;
- dystrofie mięśniowe;
- urazy miednicy i kręgosłupa;
- uszkodzenia rdzenia kręgowego;
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa;
- otyłość.
W przypadku kobiet do zwiększenia lordozy lędźwiowej predysponują liczne ciąże, co również wiąże się z wielomiesięcznym przesunięciem środka ciężkości ciała oraz z osłabieniem mięśni brzucha.
Diagnostyka – jak lekarz ocenia stopień lordozy?
Lekarz ortopeda może ocenić stopień lordozy na podstawie badania RTG w kilku płaszczyznach. To badanie szybkie, niedrogie, możliwe do wykonania w ramach NFZ przy posiadaniu skierowania od lekarza rodzinnego. Chcąc jednak jednocześnie ocenić kondycję i ułożenie krążków międzykręgowych, należy dodatkowo wykonać rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego lub szyjnego kręgosłupa (w zależności od tego, której jego części dotyczy zmiana lordozy).
Metody leczenia lordozy w Salve – jak możemy Ci pomóc?
Jeśli u pacjenta zostanie stwierdzona zwiększona lub zmniejszona lordoza, leczenie zawsze powinno zostać odpowiednio spersonalizowane. Z reguły podstawą jest systematycznie prowadzona fizjoterapia, jednak jeśli wskutek omawianego problemy doszło do dyskopatii, ortopeda może zalecić inne rozwiązania, takie jak np. blokady nerwów, termolizy czy w ostateczności leczenie chirurgiczne.
Jeśli u pacjenta występuje zwiększona lordoza, ćwiczenia powinny skupiać się głównie na stabilizacji kręgosłupa poprzez wzmocnienie mięśni brzucha i pośladków oraz poprzez delikatne rozluźnianie prostowników grzbietu. Z kolei zmniejszona lordoza wymaga wzmacniania zarówno grzbietu, jak i brzucha oraz rozciągania mięśni pośladkowych. Jest to napisane w znacznym skrócie – wszystkie ćwiczenia powinien dobrać indywidualnie fizjoterapeuta, po zapoznaniu się z wynikami badań obrazowych, przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu zdrowotnego oraz wykonaniu testów funkcjonalnych. To, jakie ćwiczenia na lordozę i metody manualne sprawdzą się najlepiej, decyduje specjalista.
W placówkach medycznych Salve w Łodzi pracują doświadczeni specjaliści: ortopedzi, neurolodzy, fizjoterapeuci, którzy tworzą zgrany zespół interdyscyplinarny. W razie potrzeby przekierowują pacjenta między sobą, zapewniając mu możliwie najlepszą i najskuteczniejszą opiekę. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie zarówno w aspekcie diagnostyki, jak i terapii. Z hiperlordozą i hipolordozą warto pracować w każdym wieku, najlepsze efekty osiąga się jednak u dzieci i młodzieży.