Rekonwalescencja po operacji zaćmy - ile trwa i czego nie wolno robić?

04 listopada 2024

Zaćma to choroba narządu wzroku związana z postępującym mętnieniem soczewki oka. Najczęściej wiąże się z naturalnymi procesami starzenia się organizmu, choć może mieć zupełnie inne przyczyny. Niestety obecność zmętnienia prowadzi do znacznego pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Problem wymaga więc szybkiego leczenia — metodą z wyboru jest operacja, do której kwalifikuje okulista.

 

Ile trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Rekonwalescencja po operacji zaćmy trwa z reguły 4 tygodnie, jeśli podczas wykonywanych procedur nie doszło do żadnych powikłań oraz jeśli pacjent przestrzegał wszelkich zaleceń lekarza. W rzeczywistości to, jak długo trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy, zależy jednak również od czynników takich jak wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, ewentualne choroby współistniejące czy nawet przyjmowane leki.

Po udanej operacji lekarz zakłada na operowane oko specjalny, sterylny opatrunek, który ma chronić narząd wzroku przed nadmiernym promieniowaniem UV oraz zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Okres noszenia opatrunku ustalany jest przez specjalistę, lecz zazwyczaj wynosi 24-48 godzin. To czas najintensywniejszego gojenia naruszonych tkanek wewnątrz oka.

 

Pierwsze dni po operacji zaćmy – czego nie wolno robić?

Aby rekonwalescencja po operacji zaćmy przebiegała sprawnie, należy już pierwszego dnia bezwzględnie zrezygnować z:

  • długich kąpieli;
  • mycia twarzy pod bieżącą wodą, narażając oczy na przedostanie się do nich wody;
  • mycia oczu;
  • wykonywania makijażu lub demakijażu oczu, brwi i okolic skóry wokół nich.

W pierwszym miesiącu rekonwalescencji przeciwwskazane jest ponadto dźwiganie cięższych przedmiotów. Jeśli więc w pracy pojawia się taka konieczność (nawet sporadycznie), należy wziąć zwolnienie chorobowe na okres gojenia tkanek. W warunkach domowych pacjenci powinni unikać intensywniejszych aktywności (bieganie, skakanie, treningi siłowe) oraz schylania się, np. podczas prac domowych.

 

Jak dbać o oko po operacji? Porady na każdy dzień rekonwalescencji

Dostosowanie się do zaleceń lekarza oraz dbanie o higienę narządu wzroku sprawią, że pacjent szybko odzyska zdolność prawidłowego widzenia oraz możliwie maksymalnie obniży ryzyko powikłań. Rekomendowane postępowanie może prezentować się następująco:

  • 1. dzień - noszenie założonego opatrunku, odpoczynek, unikanie oglądania telewizji i korzystania z innych źródeł światła niebieskiego, stosowanie kropli zaleconych przez lekarza;
  • 2.-7. dzień - unikanie mycia włosów w pozycji z głową w dół i intensywnej aktywności fizycznej, rezygnacja z makijażu twarzy, korzystania z basenu, sauny, jacuzzi, natrysków wodnych i wszelkich aktywności, w których para wodna czy krople wody mogą przedostać się do oka. Dalsze stosowanie kropel;
  • 2.-4. tydzień - dalsze unikanie nadmiernego moczenia oczu i wysiłków, aby nie prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego w oczach. Dbanie o dietę wysokobłonnikową, aby z tego samego względu zapewnić sobie profilaktykę zaparć. Przez cały miesiąc od operacji stosuje się krople, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

Po upływie miesiąca od dnia operacji należy przyjść do okulisty celem kontroli wzroku i procesów gojenia się. Oszczędny tryb życia podczas gojenia się narządu wzroku nie oznacza jednak, że powinniśmy leżeć i nic nie robić. Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana i mowa tu np. o spokojnych spacerach. Jeśli jednak słońce w ciągu dnia intensywnie świeci, najlepiej założyć na czas spaceru okulary przeciwsłoneczne.

 

Prowadzenie auta po operacji zaćmy

Z reguły odradza się prowadzenie samochodu przez kilka pierwszych dni po operacji zaćmy, nawet jeśli ostrość wzroku jest już względnie prawidłowa, a oczy nie reagują nadwrażliwością na dzienne światło słoneczne. Wszystko przez to, że po operacji zaćmy oko jest niezupełnie szczelne, zatem w razie nawet niewielkiej stłuczki, gwałtowniejszego hamowania czy wybuchu poduszek powietrznych pacjent mieć duży problem ze wzrokiem.

 

Operacja zaćmy w Salve - przydatne informacje

Operacja zaćmy w Salve może być wykonana nieodpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wcześniej pacjent musi odbyć podstawowe badania laboratoryjne kwalifikujące go do bezpiecznego zabiegu. Są to: morfologia krwi, badania biochemiczne (sód, potas, glukoza, czas krzepnięcia), EKG, a także inne badania w zależności od aktualnego stanu zdrowia pacjenta, jego choroby podstawowej oraz ewentualnych chorób współistniejących.

Po kwalifikacji w dniu operacji pacjent odbywa rozmowę z anestezjologiem. Lekarz ocenia ryzyko znieczulenia i stan zdrowia, a także analizuje przyniesione wyniki wymienionych wyżej badań. Jeśli to konieczne, zleca kolejne. Po wykonaniu zabiegu pacjent pozostaje w placówce zaledwie kilka godzin, po czym zostaje wypisany do domu, otrzymując jednocześnie wszelkie informacje dotyczące zaleceń. W Salve stosuje się znieczulenie miejscowe kroplowe.

Do placówki medycznej Salve w dniu operacji należy zabrać ze sobą: posiadaną dokumentację medyczną, wyniki badań, leki stosowane przewlekle, przybory toaletowe, ręcznik, piżamę, szlafrok, pantofle oraz ubranie na zmianę. Nie należy natomiast zabierać wartościowych przedmiotów, w tym drogiej biżuterii.

 

Kiedy następuje powrót do pełnej sprawności po operacji zaćmy?

Jak wspomniano wcześniej, okres rekonwalescencji po operacji zaćmy trwa około 4 tygodnie. Po upływie tego czasu można bez obaw wrócić do pracy zawodowej, domowych obowiązków czy umiarkowanej aktywności fizycznej. Jeśli jednak planujemy bardziej intensywne sporty, zwłaszcza te przebiegające z szybkimi sprintami, skokami, silną aktywacją tłoczni brzusznej, a także gry zespołowe (kontaktowe), najlepiej odczekać nawet 6 tygodni od dnia operacji.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że przez 4-6 tygodni należy unikać przebywania w miejscach wyjątkowo zakurzonych i zanieczyszczonych np. spalinami, dymem czy różnymi oparami. Oczy są bowiem wyjątkowo wrażliwe na podrażnienia i infekcje, co mogłoby wywołać liczne powikłania pooperacyjne.