Wzrok jak za mgłą - co może oznaczać zamglone widzenie?

02 grudnia 2024

Zamglone widzenie zawsze wzbudza niepokój, ponieważ wpływa wysoce niekorzystnie na jakość codziennego funkcjonowania. Nawet jeśli nie generuje dolegliwości bólowych, dłuższe utrzymywanie się tego objawu skłania do wizyty u okulisty. Co warto wiedzieć o tym problemie, aby nie dopuścić do jego dalszego rozwoju i wystąpienia powikłań?


Czym jest zamglone widzenie i jak się objawia?

Wzrok jak za mgłą to objaw okulistyczny, który może pojawiać się u każdego człowieka bez względu na wiek, płeć czy styl życia. Może przy tym dotyczyć tylko jednego oka, jak również obu oczu, a intensywność problemu także bywa różna. Zdarza się, że zamglone widzenie samoistnie ustępuje, choć niekiedy ma tendencję do utrzymywania się przez długi czas, na co nie mają wpływu żadne wykonywane czynności, np. okłady na powieki. Mogą temu towarzyszyć:

  • zaburzenia widzenia, np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm;
  • błyski lub cienie w polu widzenia, różnego rodzaju ubytki w polu widzenia;
  • pieczenie, świąd i zaczerwienienie spojówek;
  • światłowstręt;
  • mroczki i męty widziane po zamknięciu powiek;
  • nadmierne łzawienie oczu lub wręcz przeciwnie - patologiczna suchość oczu generująca uczucie piasku pod powiekami.

 

Obraz kliniczny omawianego problemu bywa różnorodny, ponieważ mgła na oku sama w sobie nie jest jednostką chorobową, lecz kolejnym objawem, który może pojawić się w przebiegu patologii pierwotnej. Dodatkowe objawy zależą więc od tego, co spowodowało zamglone widzenie, a przyczyn tego stanu jest wiele.

 

Najczęstsze przyczyny zamglonego widzenia

Jeśli człowiekowi doskwiera zamglone widzenie, przyczyny tego są pierwszą kwestią, której się poszukuje, aby tym samym móc wdrożyć jak najskuteczniejsze leczenie. Bywa, że przejściowa mgła na oczach jest całkowicie fizjologiczna i wiąże się z poranną pobudką. Pojawia się wówczas chwilę po pierwszym otwarciu oczu po przespanej nocy i znika po potarciu oczu i rozbudzeniu się. Jeśli jednak występuje w ciągu dnia, pojawia się spontanicznie i nagle znika lub jeszcze gorzej - utrzymuje się przez cały czas, może wskazywać na patologie takie jak:

  • zaćma - postępujące zmętnienie soczewki, której ryzyko wzrasta wraz z wiekiem;
  • migrena - zarówno podczas napadu bólu głowy, jak i w okresie zwiastującym;
  • obecność ciała obcego w oku - co będzie wyczuwalne i czemu najczęściej towarzyszą też inne przykre dolegliwości;
  • przyjmowanie niektórych leków jako ich skutek uboczny - co można podejrzewać wówczas, gdy mgła na oczach pojawiła się chwilę po rozpoczęciu nowej farmakoterapii;
  • nieskorygowane wady wzroku - jeśli nie nosi się okularów lub soczewek, wada ma tendencję nie tylko do pogłębiania się, ale i do generowania zupełnie dodatkowych objawów;
  • alergia - w szczególności wziewna;
  • zwyrodnienie plamki żółtej - nieodwracalne uszkodzenie siatkówki, zwłaszcza plamki żółtej, będącej jej centralną częścią.

 

Wzrok jak przez mgłę wymaga wizyty u okulisty. Jeśli jednocześnie towarzyszą temu niepokojące dolegliwości, taka konsultacja staje się wręcz niezbędna, a odwlekanie jej może doprowadzić do powikłań.

 

Kiedy zamglone widzenie jest powodem do niepokoju?

Zamglone widzenie zawsze jest powodem do niepokoju, jeśli towarzyszą mu dolegliwości bólowe lub wywołujące silny dyskomfort, takie jak pieczenie, łzawienie, światłowstręt, zaczerwienienie czy opuchlizna. Także uczucie ciała obcego w oku lub objawy ogólnoustrojowe (np. stan podgorączkowy) będą wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

 

Jakie badania należy wykonać przy zamglonym widzeniu?

Przy zamglonym widzeniu podstawą jest oczywiście klasyczne badanie okulistyczne, które obejmuje ocenę: ostrości widzenia, kształtu rogówki, dna oka, ostrości kolorów, ciśnienia wewnątrzgałkowego. Tak naprawdę już na tej podstawie okulista może określić możliwą przyczynę odczuwanego przez pacjenta stanu. W zależności od zgłaszanego obrazu klinicznego badania bardziej szczegółowe dopierane są indywidualnie.

 

Jakie są możliwe metody leczenia zamglonego widzenia?

Leczenie zamglonego widzenia zawsze powinno być przyczynowe. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy ustalić, co spowodowało taką dolegliwość, a dopiero następnie ją leczyć. Jeśli więc przyczyną była infekcja bakteryjna, pacjent otrzyma krople z antybiotykiem do stosowania w domu. Z kolei jeśli przyczyną jest zaćma, warto rozważyć zabieg okulistyczny, który pozwoli przywrócić prawidłowe widzenie i jest jedyną metodą skutecznego leczenia tego problemu. W większości przypadków prawidłowe widzenie odzyskuje się za pomocą farmakoterapii i/lub zabiegów z zakresu laseroterapii okulistycznej.

 

Profilaktyka - jak dbać o oczy, aby uniknąć problemów z zamglonym widzeniem?

Aby uniknąć problemów z zamglonym widzeniem, należy po prostu skupić się na dbaniu o swój wzrok, co jest rekomendowane każdemu człowiekowi. Podstawowe zalecenia obejmują m.in.:

  • unikanie ciągłego i częstego korzystania z rozwiązań współczesnej elektroniki, a więc ograniczanie użytkowania smartfonów, laptopów, tabletów, komputerów, a jeśli nie jest to możliwe (np. ze względów zawodowych) - wykonywanie częstych przerw w pracy, aby wzrok mógł odpocząć;
  • rezygnacja z używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów;
  • utrzymywanie zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w witaminy, minerały, antyoksydanty oraz kwasy tłuszczowe omega 3;
  • unikanie długotrwałego przebywania na silnym słońcu bez zabezpieczenia oczu dobrymi okularami przeciwsłonecznymi;
  • unikanie chodzenia spać z makijażem w przypadku kobiet;
  • dbanie o higienę twarzy, unikanie dotykania okolic oczu brudnymi dłońmi;
  • wysypianie się i unikanie stresu.

Dodatkowo należy systematycznie uczęszczać na kontrole okulistyczne, które pozwolą wykryć ewentualne patologie w możliwie najwcześniejszym stadium. Takie badania profilaktyczne powinno się wykonywać raz w roku, nawet jeśli człowiek nie ma problemów z widzeniem na dany moment.

 

Kiedy konieczna jest pilna wizyta u okulisty?

Bez względu na to, czy u pacjenta występuje widzenie za mgłą w jednym oku, czy może problem dotyczy obu oczu jednocześnie, wizyta u okulisty w trybie pilnym jest niezbędna w następujących przypadkach: ropna wydzielina z oczu, nagłe pojawienie się ubytków w polu widzenia, silne bóle głowy, nagła utrata wzroku, oczopląs, zawroty głowy w związku z zamglonym widzeniem. Nierzadko może się okazać, że okulista poprosi pacjenta o dodatkową konsultację neurologiczną.