Pandemia koronawirusa, mająca swój początek w 2019 roku, znacznie wpłynęła na jakość życia, liczbę ludności na świecie czy podejście do zdrowia wśród populacji niemal wszystkich krajów. Teraz pojawia się zagrożenie ponownego wystąpienia tego wirusa, jednak w całkiem nowym wariancie. Co warto wiedzieć o zmodyfikowanym omikronie, którego nazwano FLiRT?
FLiRT - nowy wariant omikrona
W Stanach Zjednoczonych nowy podwariant koronawirusa odpowiada w tej chwili za 33% przypadków zachorowań. Już w połowie czerwca CDC poinformowało, że liczba pacjentów zakażonych rośnie w całym kraju i nie wykazuje tendencji do zatrzymania się. Niestety przypadki zachorowań coraz powszechniej obserwuje się także w innych krajach. Wariant koronawirusa KP.3, podobnie jak KP.2 oraz KP.1.1., należy do wariantu FLiRT. Tak naprawdę nie został on jeszcze tak dobrze poznany, co dodatkowo zagraża pacjentom.
Zaobserwowano, że wzrasta odsetek przypadków spowodowanych przez KP.3, przy jednoczesnym spadku odsetka przypadków wywołanych przez inne warianty. Na tej podstawie można wywnioskować, że warianty FLiRT mają cechy zapewniające im przewagę nad innymi wirusami - są bardziej niebezpieczne i inwazyjne.
Wirus FLiRT - jakie daje objawy?
Wirus FLiRT daje zbliżone objawy do innych koronawirusów. Szczególną uwagę należy zwrócić na występowanie u pacjenta następujących dolegliwości:
- kaszel;
- bóle gardła;
- zmęczenie i osłabienie;
- katar;
- bóle głowy;
- zawroty głowy;
- zatkane zatoki;
- bóle mięśni;
- utrata smaku i/lub węchu;
- nudności i wymioty;
- biegunka.
Są to objawy grypopodobne, które mogą jednak doprowadzić do poważnych powikłań ze strony narządów wewnętrznych, w tym do zwłóknień w obrębie płuc.
Jak chronić się przed wirusem FLiRT?
Aby uchronić się przed zachorowaniem, należy przede wszystkim szczególnie dbać o higienę osobistą. Po każdej wizycie w miejscu publicznym zaleca się dokładne mycie rąk, noszoną w ciągu dnia odzież najlepiej od razu włożyć do pralki lub kosza na pranie, zaś w miesiącach wzmożonych infekcji wirusowych warto unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi, np. na koncertach. Jeśli ogłoszone zostanie zwiększone ryzyko infekcji koronawirusem, należy stosować się do zaleceń specjalistów, które mogą na bieżąco się zmieniać.
Każdy pacjent powinien wiedzieć, że ma również możliwość skorzystania ze szczepień ochronnych. Szczepionki najnowszej generacji (np. mRNA lub wektorowe) zawierają informację genetyczną, na podstawie której (już w komórkach osoby zaszczepionej) produkowany jest antygen chroniący organizm przed poważnym zachorowaniem. Jednocześnie warto dbać o wysoką odporność: unikając stresu, rezygnując z używek, wysypiając się, korzystając ze zdrowej diety i suplementacji oraz pozostając aktywnym fizycznie.