Kobieta badająca brzuch u lekarza - badania medyczne w Łodzi Salve

Cytologia

Cytologia w Łodzi — na czym polega to badanie?

Cytologia w Łodzi jest to metoda diagnostyczna stosowana przez ginekologów służąca profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych (przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy. Polega na badaniu narządów rodnych kobiety poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy i pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Badanie cytologiczne w Łodzi pozwala wykryć zmiany, które zaszły w obrębie szyjki macicy, nawet w bardzo wczesnej fazie. Wykonywane jest na fotelu ginekologicznym, jest praktycznie bezbolesne i trwa razem z przygotowaniem kilka minut.

 

Badania cytologiczne w Łodzi - o czym warto wiedzieć?

Ważne informacje, które warto wiedzieć o cytologii w Łodzi:

  • pobór materiału do badania cytologicznego poprzedza badanie ginekologiczne, USG ginekologiczne w Łodzi i inne badania z pochwy i/lub szyjki macicy np. pobranie posiewów;
  • badanie cytologiczne w Łodzi można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego okresu – najlepiej w pierwszej połowie cyklu;
  • na 4 dni przed badaniem wstrzymaj stosowanie leków i preparatów dopochwowych, jak i tamponów. W tym czasie nie wykonuj także irygacji (płukania pochwy).

 

Badanie cytologiczne w Łodzi – przeciwwskazania:

  • przez co najmniej 24h przed badaniem unikaj stosunków płciowych;
  • 24h przed badaniem cytologicznym nie powinnaś poddawać się badaniu ginekologicznemu, dopochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy;
  • przeciwskazaniem do wykonania badania jest także wystąpienie stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o nim świadczyć m.in. upławy). Badaniu możesz poddać się dopiero po wyleczeniu zapalenia.

 

Rodzaje cytologii

Istnieją dziś dwa najpopularniejsze rodzaje cytologii, które wykonują lekarze. Możesz zdecydować się na cytologię tradycyjną lub cytologię płynną LBC.

 

Cytologia tradycyjna

Pobrany w trakcie badania materiał przenosi się bezpośrednio na szkiełko laboratoryjne.

 

Cytologia płynna

Końcówkę szczoteczki umieszcza się w specjalnym pojemniku z płynem utrwalającym, a w laboratorium pobrany materiał przenoszony jest na filtr, który oczyszcza komórki nabłonka od śluzu czy krwi. Cytologia płynna ma tę zaletę, że jeśli wyjdzie nieprawidłowo, z pobranego materiału można wykonać również inne testy diagnostyczne – na przykład badanie w kierunku obecności wirusa HPV.

 

Oba rodzaje cytologii mają podobną czułość. Pacjentka może zdecydować się na ten, który bardziej jej odpowiada.

 

Jak wygląda badanie cytologiczne w Łodzi?

Podczas cytologii pacjentka siedzi w fotelu ginekologicznym. Lekarz najpierw wprowadza do pochwy wziernik, a potem pobiera wymaz z szyjki macicy za pomocą szczoteczki. Następnie, w zależności od rodzaju cytologii, przeniesie pobrany materiał biologiczny na szkiełko lub do specjalnego pojemnika. Badanie cytologiczne w Łodzi nie jest bolesne – możesz odczuć zakładanie wziernika i delikatne pocieranie szczoteczką. Pamiętaj jednak, że to tylko kilka chwil, a profilaktyka raka szyjki macicy jest niezwykle ważna.

 

Kiedy wykonywać badanie cytologiczne?

Cytologię należy wykonywać regularnie od momentu rozpoczęcia współżycia, natomiast nie później niż po 25 roku życia. Powinny je również wykonywać kobiety, które przeszły już menopauzę. Zakończenie regularnego wykonywania badań cytologicznych można rozważyć dopiero po konsultacji z lekarzem.

 

Jak często wykonywać badanie cytologiczne w Łodzi? Zalecenia PTGiP mówią o wykonywaniu badania co 1-3 lata. Wielu ginekologów rekomenduje wykonywanie cytologii co roku w przypadku metody tradycyjnej lub co trzy lata, jeśli robimy cytologię płynną z testem na HPV. W Polsce obowiązuje program profilaktyczny, w ramach którego kobiety od 25 do 59 roku życia mogą zrobić bezpłatne badanie co 3 lata. W ramach programu cytologię wykonuje się metodą tradycyjną. 

 


A jeśli chcesz wiedzieć, kiedy warto udać się do ginekologa, wszystko omawiamy w tym artykule.