Kobieta poddająca się zabiegowi w placówce Salve

Skleroterapia

Skleroterapia to zabieg polegający na ostrzykiwaniu naczyń żylnych specjalnym środkiem obliterującym, powodującym ich zamknięcie się. Środek ten wywołuje bowiem miejscową reakcję zapalną oraz skurcz naczynia, co prowadzi do powstania skrzepliny, odkładania się włóknika, a następnie do hialinizacji ściany naczynia i zarastania jej światła. Najczęściej dotyczy niechirurgicznego leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, choć można go wykonywać również w odniesieniu do choroby hemoroidalnej. Zabieg trwa kilka lub kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia — jest bezbolesny.

 

Wskazania do skleroterapii

  • choroba hemoroidalna w I i II stopniu zaawansowania (rzadziej w III stopniu);
  • żylaki siateczkowate i powstałe po zabiegach operacyjnych;
  • teleangiektazje;
  • owrzodzenia żylne;
  • naczyniaki jamiste;
  • malformacje naczyniowe;
  • niewydolność żylna.

 

Jak wygląda zabieg skleroterapii?

Zabieg polega na wykonaniu kilku lub kilkunastu ostrzyknięć guzków krwawniczych bądź naczyń żylnych, nierzadko pod kontrolą specjalnego urządzenia. Igła dobierana jest wielkością i średnicą do opracowywanego naczynia. Po skleroterapii w obrębie kończyn dolnych zazwyczaj zaleca się ucisk przez zastosowanie opaski lub pończoch elastycznych przez 24 godziny.

 

Jak przygotować się do skleroterapii?

W przypadku skleroterapii hemoroidów około 8 godzin przed zabiegiem zaleca się rezygnację z pokarmów stałych, zaś 4 godziny przed — również z przyjmowania płynów. Jeśli zabieg dotyczy innych naczyń, np. kończyn dolnych, nie należy golić w tych miejscach owłosienia, a w dniu zabiegu przeciwwskazane jest nakładanie kosmetyków (np. balsamu).

 

Gdzie wykonać zabieg skleroterapii?

Skleroterapia wykonywana jest w placówkach medycznych Salve w Łodzi.