Akupunktura - Informacje ogólne
Leczenie akupunkturą polega na nakłuwaniu specjalnymi, pełnymi igłami aktywnych punktów ciała, zwanych punktami akupunkturowymi. Stymulację tych punktów można osiągnąć poprzez: wkłuwanie igieł, manipulowanie nimi, podgrzewanie igieł lub bezpośrednio punktów, masaż i stawianie baniek szklanych lub gumowych.
Do zabiegów używa się sterylnych igieł jednorazowych. Najczęściej stosowane są cieniutkie igły o grubości 0,25 mm i długości 4-10 cm. Przeciętnie stosuje się od kilku do 20 igieł podczas jednego zabiegu. O liczbie zabiegów w jednej serii terapeutycznej decyduje lekarz na podstawie badania i oceny stanu pacjenta oraz stopnia zaawansowania schorzenia.
Lekarz zajmujący się akupunkturą stawia diagnozę w oparciu o dokładnie zebrany wywiad oraz badanie fizykalne rozszerzone o diagnostykę zgodną z zasadami medycyny zachodniej. Następnie w zależności od rozpoznania dobiera punkty do stymulacji. Badanie oraz wypytywanie o zmianę samopoczucia odbywa się przed każdym zabiegiem, co umożliwia weryfikację dobranych punktów.
Kwalifikując pacjenta do leczenia akupunkturą, lekarz rozważa czy dana choroba nie wymaga równoczesnego leczenia konwencjonalnego. Bywa, że należy czasowo zrezygnować z akupunktury i zachęcić pacjenta do leczenia zgodnego z zasadami medycyny zachodniej. Tak, jak w całej medycynie, należy uwzględnić wskazania i przeciwwskazania do leczenia.
Akupunktura - jak przebiega?
Podczas zabiegu pacjent może odczuwać na początku ukłucie (może nic nie czuć), a następnie pewien dyskomfort o charakterze tępego bólu, rozpierania, mrowienia lub prądu.
Udowodniono, że punkty akupunkturowe wyróżniają się budową i właściwościami. Zawierają one większą niż inne miejsca na skórze liczbę zakończeń nerwowych i mają mniejszą oporność elektryczną.
Skuteczność i efekt leczniczy akupunktury zależy to wielu czynników: doboru właściwych punktów, właściwie przeprowadzonego zabiegu, stopnia zaawansowania choroby i innych. Działanie lekarza jest zawsze ukierunkowane na przyniesienie ulgi choremu.
Należy zaznaczyć, że akupunkturę stosuje się zawsze po dokładnej diagnostyce klinicznej i rozważeniu czy stan chorego nie wymaga zastosowani innej metody lub dołączenia odpowiednich leków.
Akupunktura wykorzystuje zdolności organizmu do samoregulacji i regeneracji sił życiowych ustroju. Działa bez leków, jest bezpieczna, względnie tania i często skuteczna tam, gdzie inne metody zawodzą.
Wskazania do stosowania akupunktury:
- Migrena i inne zespoły bólu głowy;
- Zaburzenia nerwów, korzeni nerwowych i splotów;
- choroby zwyrodnieniowe stawów;
- Choroby kręgosłupa;
- Inne choroby grzbietu;
- Uporczywe bóle psychogenne;
- Bóle nieznanego pochodzenia;
- Stany po udarach mózgu.
Przeciwwskazania do stosowania akupunktury:
- hemofilia;
- elektrostymulacja u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca;
- znaczne wyniszczenie organizmu;
- wiek niemowlęcy;
- zespół ostrego brzucha;
- choroby układu oddechowego i krążenia w okresie dekompensacji;
- czynna gruźlica, sarkoidoza;
- inne.