Kiedy udać się do okulisty?
Nowoczesna okulistyka dysponuje szeregiem precyzyjnych badań wzroku, które pozwalają ustalić przyczynę problemu pogarszającego się widzenia i dobrać odpowiednie leczenie. Przeczytaj, na czym polega i jak przebiega badanie wzroku! Poznaj charakterystykę różnych rodzajów badań okulistycznych dostępnych w Poradni Okulistycznej Salve!
Na badania kontrolne do okulisty warto wybrać się nawet wtedy, gdy uważasz, że z Twoim wzrokiem nie dzieje się nic niepokojącego. Większość schorzeń oczu na początkowym etapie nie daje bowiem odczuwalnych objawów. Wczesna diagnostyka pozwala w wielu przypadkach zastosować skuteczne leczenie zachowawcze i uniknąć szybkiego pogłębiania się wad wzroku. Właśnie dlatego warto badać wzrok regularnie podczas badań okresowych. Istnieją też sytuacje nagłe, kiedy wizyty u okulisty nie powinniśmy odkładać na później.
Kiedy należy pilnie zgłosić się na badanie okulistyczne?
Oto najczęstsze objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u okulisty:
- pogorszenie ostrości widzenia;
- rozmazany obraz;
- pogorszenie widzenia w nocy;
- częste bóle głowy, które nie mają innej wyraźnej przyczyny;
- stany zapalne gałek ocznych, zaczerwienienie, podrażnienie, nadmierne łzawienie;
- światłowstręt;
- odczucie suchych, zmęczonych oczu;
- zmiany w wyglądzie gałki ocznej;
- urazy mechaniczne oka.
Jak często powinniśmy badać wzrok?
Zalecane jest regularne wykonywanie badań wzroku u osób zdrowych przynajmniej raz na 5 lat. O ile oczywiście wcześniej nie pojawią się niepokojące nas objawy. Częstsze badanie wzroku (raz w roku) rekomendowane jest u dzieci, osób po 40 roku życia oraz pacjentów ze stwierdzonymi chorobami narządu wzroku.
Jak przebiega wizyta u okulisty?
Wizyta u lekarza okulisty składa się z dwóch części: wywiadu z pacjentem oraz części przedmiotowej, czyli badania wzroku. W trakcie rozmowy lekarz zada Ci kilka pytań, dotyczących dolegliwości, które skłoniły Cię do wizyty oraz ogólnej sytuacji zdrowotnej. Pamiętaj aby wybierając się na wizytę do okulisty zebrać ze sobą dokumentację medyczną z poprzednich wizyt i badań wzroku.
Rodzaje badań wzroku
Oto lista najczęstszych badań wzroku wykonywanych w Poradni Okulistycznej Salve:
Badanie dna oka (oftalmoskopia, wziernikowanie dna)
to bezbolesne, krótkie badanie, podczas którego specjalista poddaje ocenie tylny odcinek oka. Badanie pozwala ocenić siatkówkę, plamkę żółtą, tarczę nerwu wzrokowego oraz naczynia krwionośne. Jednym z głównych wskazań do przeprowadzenia oftalmoskopii jest osłabienie ostrości wzroku lub zaburzenia w widzeniu barw. Badanie to przeprowadza się także okresowo u osób z cukrzycą i nadciśnieniem w celu kontroli ewentualnych powikłań tych chorób.
Badanie kąta przesączania (gonioskopia)
to badanie kąta rogówkowo-tęczówkowego. Odpowiedni kształt kąta przesączania i jego stan mają duże znaczenie dla prawidłowego krążenia cieczy wodnistej i jej odpływu z gałki ocznej. To z kolei wpływa na wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przed badaniem konieczne jest znieczulenie rogówki, ponieważ gonioskop zakłada się na jej powierzchnię. Badanie to wykonuje się często w przypadkach podejrzenia jaskry i nadciśnienia ocznego oraz po urazach gałki ocznej.
Optyczna koherentna tomografia dna oka (OCT oka)
to nowoczesne, nieinwazyjne badanie przekrojowe pozwalające na zobrazowanie poszczególnych struktur oka. Wykorzystuje się je do oceny narządu wzroku pod kątem diagnostyki chorób takich jak zmiany jaskrowe, czy zwyrodnienia plamki żółtej. Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, która pozwala na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i kontrolę postępów leczenia.
Badanie pola widzenia (perymetria)
to szybkie i bezbolesne badanie interaktywne pozwalające ustalić, jak dużą część obrazu widzi pacjent, którego oko jest nieruchome. Interaktywność badania polega na ścisłej współpracy miedzy lekarzem a pacjentem w trakcie jego przebiegu. Ewentualne ubytki w polu widzenia mogą świadczyć o tym, że siatkówka nie odbiera wrażeń wzrokowych na całym swoim obszarze, że nerw wzrokowy nieprawidłowo przewodzi obraz oraz że płaty potyliczne kory mózgowej nie funkcjonują właściwie. Badanie wykorzystuje się w diagnostyce lub monitorowanie przebiegu jaskry oraz chorób nerwu wzrokowego, schorzeń siatkówki (odwarstwienie, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), chorób neurologicznych (guzy wewnątrzczaszkowe).
Badanie grubości rogówki (pachymetria)
to bezinwazyjna metoda diagnostyczna pozwalająca ustalić, czy mierzone ciśnienie śródgałkowe nie jest zawyżone bądź zaniżone z powodu występowania grubszej bądź cieńszej rogówki. Osoby posiadający grubszą niż standardowo rogówkę, mogą mieć bowiem wyższe ciśnienie, które jednak nie musi być niczym niepokojącym. Z kolei osoby posiadające cienką rogówkę, zwykle mają zaniżone ciśnienie śródgałkowe. Badanie wykonuje się u osób chorych na jaskrę i nadciśnienie oczne. Jego przeprowadzenie zaleca się także przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce, a także jako badanie uzupełniające w diagnostyce wielu schorzeń rogówki.
Gdzie udać się do okulisty w Łodzi?
Lekarze okuliści przyjmują w Łodzi w placówkach Salve :
- przy ul. Struga 3
- przy ul. Wujaka 5
- przy ul. Rzgowskiej 50A
- przy ul. Armii Krajowej 39
- przy ul. Łagiewnickiej 53
- przy ul. Pomorskiej 75
- przy ul. Gojawiczyńskiej 1/3
Umów wizytę u okulisty w Panelu Pacjenta online.
Zapraszamy!