Jak wybrać położną środowiskową?

28 listopada 2024

Położna środowiskowa odpowiada za sprawowanie pełnej i kompleksowej opieki nad kobietami ciężarnymi oraz po porodzie, a także nad noworodkami do 2. miesiąca życia. To nieoceniona pomoc dla świeżo upieczonych mam, a także możliwość uzyskania ważnych informacji dotyczących własnego stanu zdrowia oraz sposobów opieki nad dzieckiem. Bardzo ważną kwestią jest wybór położnej środowiskowej jeszcze na etapie ciąży.

 

Dlaczego warto skorzystać z usług położnej środowiskowej?

Wizyta położnej środowiskowej po porodzie nie jest obowiązkowa, jednak zawsze warto z niej skorzystać. Wsparcie, którego może udzielić, dzieli się na 4 istotne grupy:

  • edukacja i promocja zdrowia - przekazywanie istotnych informacji m.in. na temat szczepień profilaktycznych, badań kontrolnych, karmienia piersią, pielęgnacji noworodka, dbania o powrót do sprawności po porodzie, laktacji, płodności;
  • profilaktyka chorób kobiecych i patologii położniczych - w tym wczesne ich rozpoznanie oraz udzielanie rad, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia;
  • świadczenia pielęgnacyjne - w tym m.in. ocena odruchów noworodka, sposobu oraz technik karmienia;
  • świadczenia diagnostyczne i lecznicze - w tym m.in. pobieranie cytologii, opatrywanie ran poporodowych.

 

Położna nie tylko pomoże kobiecie zadbać o siebie i dziecko, ale również jest skarbnicą wiedzy oraz wsparciem mentalnym. W razie potrzeb szybko wykryje nieprawidłowości i pokieruje pacjentkę do odpowiedniego specjalisty.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze położnej środowiskowej?

Wybór położnej środowiskowej jest ważny, lecz nie tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Kobieta powinna czuć do położnej sympatię i mieć pewność, że znajduje się w dobrych rękach. Wzajemny dobry kontakt i poczucie zaopiekowania są kluczowe w powrocie do pełnej sprawności oraz w docenieniu wartości, jaką jest macierzyństwo. Zwłaszcza jeśli to pierwsze dziecko w życiu kobiety, zatem nie ma ona doświadczenia w opiece nad nim. Jak wybrać położną środowiskową, aby była to trafna decyzja?

 

Doświadczenie i kwalifikacje

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych na swojej stronie uruchomiła możliwość sprawdzenia, czy konkretna osoba posiada prawo wykonywania zawodu i jest zarejestrowana w systemie. Baza danych ulega aktualizacji co 24 godziny, zatem wszystkie umieszczone tam informacje są rzetelne. Kobieta ciężarna może sprawdzić, czy wybrana położna ma odpowiednie kwalifikacje. Warto też zapytać o jej lata pracy oraz doświadczenie w opiece nad kobietą w połogu.

 

Opinie i rekomendacje

Podczas wyboru położnej z pewnością warto kierować się opiniami innych kobiet, które miały już styczność z tą osobą, a także rekomendacjami lekarzy ginekologów. Opinie można znaleźć na różnego rodzaju forach internetowych lub portalach, zaś rekomendacje udzielane są zazwyczaj podczas wizyt ginekologicznych kontrolujących przebieg ciąży.

 

Dostępność i podejście indywidualne

Dobrym pomysłem jest wybór takiej położnej, która zawsze ma czas na odwiedziny pacjentki, gdy zajdzie taka potrzeba. Istotne jest też, aby wizyta nie odbywała się w pośpiechu - świeżo upieczona mama powinna mieć czas, aby zadać wszystkie niezbędne pytania bez poczucia braku zaangażowania, a także otrzymać na nie wyczerpujące odpowiedzi. Indywidualne podejście odnosi się natomiast do sposobu, w jaki położna środowiskowa słucha swojej pacjentki oraz jak udziela jej wsparcia w zależności od aktualnych potrzeb.

 

Jak wygląda opieka oferowana przez położną środowiskową w Salve?

Jeśli już wiemy, jak ważna jest współpraca z zespołem medycznym na etapie połogu i jak wybrać położną po porodzie, warto polecić specjalistki pracujące w placówkach medycznych Salve w Łodzi. W czasie od 21. do 31. tygodnia ciąży kobiecie przysługuje jedna wizyta położnej w tygodniu (maksymalnie 10 wizyt), a od 32. tygodnia ciąży - dwie takie wizyty w tygodniu (maksymalnie 16 wizyt). Położna środowiskowa sprawuje ponadto opiekę nad mamą w okresie połogu (do 42. dni po porodzie) i dzieckiem do ukończenia 2. miesiąca życia (maksymalnie 6 wizyt patronażowych).

Położna środowiskowa w Salve może opiekować się również kobietami po operacjach ginekologicznych i onkologiczno-ginekologicznych. Zgodnie z rozporządzeniami NFZ skierowanie na podstawie którego położna obejmuje pacjentkę opieką wydaje lekarz z oddziału, na którym kobieta była operowana.

Położne środowiskowe Salve realizują wizyty na terenie całej Łodzi. Każda kobieta może liczyć na indywidualne podejście, empatię, cierpliwość, doświadczenie oraz sporą dawkę wiedzy, która przyda się w życiu codziennym.

 

Jak umówić wizytę położnej środowiskowej w Salve?

Jak wybrać położną środowiskową i jak umówić u niej wizytę, gdy zajdzie taka potrzeba? W celu skorzystania z opieki położnej POZ należy wypełnić specjalny formularz deklaracji, który można pobrać w wybranej przychodni lub w Internecie. Nie obowiązuje rejonizacja i nie ma konieczności decydowania się na położną z przychodni, do której należymy. Takiego wyboru warto dokonać między 21. a 26. tygodniem ciąży.

Po powrocie ze szpitala do domu celem skorzystania z możliwości opieki położnej wystarczy zadzwonić do poradni i umówić się na określony termin. Położna osobiście przyjedzie do domu oraz udzieli wszystkich świadczeń, które pozostają w jej kompetencjach.

 

Podsumowanie

Opieka położnej jest niezwykle ważna również na etapie ciąży. Wówczas przygotowuje ona plan edukacji przedporodowej dla kobiet ciężarnych, w tym dla kobiet w ciąży wysokiego ryzyka. Jest to integralna część dokumentacji medycznej pacjentki. Obejmuje praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa. Dalsza opieka odbywa się już w połogu. Wybierając położną środowiskową jednocześnie warto zastanowić się nad wyborem fizjoterapeutki uroginekologicznej, która pomoże wrócić do sprawności po porodzie i zadba o zdrowie dna miednicy.