Uczulenie i alergia na pyłki traw i drzew - co je wywołuje?
Kalendarz alergika, pokazujący co i w jakim natężeniu pyli w danym regionie, to ważny element kontroli chorób alergicznych. Zobacz, jak się nim posługiwać i co aktualnie może wywoływać u Ciebie alergię!
W przypadku alergii wziewnej alergenami szkodzącymi pacjentowi są białka, które przedostają się do jego organizmu przez układ oddechowy. Substancje te znajdują się w otaczającym nas środowisku sezonowo bądź przez cały rok. Więcej informacji na temat alergii wziewnej oraz różnych rodzajów alergenów wziewnych znajdziesz w naszym artykule: Alergia wziewna – diagnostyka, objawy i leczenie. Na potrzeby opisu kalendarza pyleń ograniczmy informacje do sezonowych alergenów wziewnych, czyli pyłków roślinnych.
Uczulające pyłki roślin, traw i drzew - sezonowe alergeny wziewne
Do jednych z nieczęstych alergenów wziewnych należą pyłki roślin wiatropylnych:
- drzew (leszczyny, olchy, brzozy),
- traw (tymotki, rajgrasu, kupkówki, wyczyńca),
- zbóż (zwłaszcza żyta),
- chwastów (bylicy, komosy, babki lancetowatej, szczawiu).
Wymienione powyżej alergeny występują w środowisku sezonowo. Oznacza to, że w określonych okresach kalendarzowych stężenie danego pyłku może być wysokie, średnie, niskie lub wcale nie występować.
Kontroluj alergię - diagnostyka i testy alergiczne
Jednym z najważniejszych elementów kontrolowania alergii i zapobiegania wystąpieniu jej nieprzyjemnych objawów jest minimalizowanie kontaktu z alergenem. Z tego względu tak ważna jest diagnostyka alergii w Poradni Alergologicznej, która pozwala na ustalanie, co dokładnie wywołuje u Ciebie reakcję alergiczną. Oczywiście nie zawsze możliwe jest całkowite uniknięcie alergenu, ale w przypadku alergii wziewnej spowodowanej pyłkami roślin kalendarz pyleń roślin pozwala przygotować się alergikowi na nadchodzący sezon pylenia.
Uwaga: Objawy alergii wziewnej nie zawsze są jednoznaczne i mogą być mylone np. z przeziębieniem. Podstawą rozpoznania alergii wziewnej jest przeprowadzenie testów skórnych i /lub oznaczenie stężenie swoistych IgE we krwi.
Kalendarz pyleń - co to jest?
Kalendarz pylenia zwany też kalendarzem alergika lub mapą pyleń to terminarz z okresami kwitnienia najważniejszych roślin wiatropylnych. Został przygotowany z myślą o osobach cierpiących na alergię związaną z sezonowym pyleniem traw i roślin. Pozwala także sprawdzić, jakie stężenie alergenów występuje w różnych miesiącach roku w wybranych regionach Polski. Tak więc mapa pylenia w praktyce umożliwia sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia gatunków roślin w Twoim regionie. Za sprawą kalendarza pyleń każdy alergik jest w stanie odpowiednio przygotować się do sezonu, co przekłada się na lepszą kontrolę objawów choroby.
Mapa pylenia - podział Polski
Poziom pylenia poszczególnych roślin zależy nie tylko od pory roku/miesiąca, ale także od regionu, w którym przebywamy. Mapa pyleń przygotowana przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych dzieli Polskę na 4 regiony w zależności od średniej rocznej temperatury regionu, która wiąże się z czasem rozpoczęcia pylenia. Zachodnia, najcieplejsza część Polski, gdzie najwcześniej pylenie rozpoczynają drzewa i trawy , to regiony 1. Natomiast Łódź i województwo łódzkie zaliczane są do 2. regionu. Najpóźniej kwitnienie zaczynają rośliny w regionie 4. (biegun zimna, opóźnienie w stosunku do najcieplejszych regionów może tu wynosić nawet 2 tygodnie).
Roczny kalendarz pyleń dla Łodzi i okolic
Poniżej znajdziesz infografiki pokazujące, co pyli w 3 trudnych dla alergików miesiącach (marzec, kwiecień, maj). Roczny kalendarz pyleń drzew i traw opracowany przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych znajdziesz klikając TU.