Najczęstsze dolegliwości niemowlaków
Pierwszy rok życia dziecka jest dla rodziców pełen emocji. Obie strony budują więź, którą będą rozwijać w przyszłości i uczą się wzajemnej komunikacji. A jednym z pierwszych sposobów wyrażania potrzeb u dziecka jest płacz. Może on sygnalizować dyskomfort, strach, ale także ból lub inne symptomy chorobowe. Każdy rodzic powinien wiedzieć, na jakie choroby i dolegliwości związane z naturalnym rozwojem dziecka jest ono narażone. Prawidłowa ocena sytuacji może nie tylko poprawić komfort maluszka, ale przede wszystkim zadecydować o jego zdrowiu, a nawet życiu. Oto najczęstsze dolegliwości wieku niemowlęcego, których nie należy lekceważyć, a należy skonsultować z pediatrą.
1. Kolka niemowlęca
Przyczyny powstawania kolki nie są do końca znane, ale wiadomo, że mają związek z rozwojem układu pokarmowego dziecka, jedzeniem, a także zbieraniem się gazów lub występowaniem alergii pokarmowych. Kolka może pojawić się nagle i powoduje ból brzuszka u niemowlaka, dlatego dziecko staje się niespokojne, reaguje krzykiem i płaczem, podkurcza nogi lub pręży się. Objawy kolki mogą utrzymywać się nawet kilka godzin. Jak sobie radzić z kolką u niemowlaka? Sprawdzonym przez nasze babcie sposobem jest podanie herbatki z kopru włoskiego i masaż brzucha. Jeśli pomimo ich zastosowania, próby utulenia dziecka na rękach nie przynoszą ukojenia, warto zgłosić się do pediatry.
2. Biegunka
Luźne stolce u niemowlaka, które występują więcej niż 3 razy na dobę są najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest natychmiastowa wizyta u pediatry, ponieważ infekcja i wynikająca z niej biegunka muszą być zatrzymane farmakologicznie. W przeciwnym razie biegunka może doprowadzić do odwodnienia, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Jakie są objawy odwodnienia u dziecka? Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy: zapadnięte ciemię i oczy lub dodatni objaw fałdu skórnego, który po ściśnięciu zbyt wolno się rozprostowuje. Aby ich uniknąć, w przypadku pojawienia się biegunki rodzice od razu powinni zwiększyć ilość podawanych płynów i jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Przeczytaj także: Zaszczep swoje dziecko przeciwko pneumokokom zanim zachoruje
3. Gorączka
Stan podgorączkowy to 37,5 stopnia Celsjusza, natomiast z gorączką rodzice mają do czynienia, kiedy termometr wskazuje 38 stopni. Gorączka u niemowlaka może być jednym z objawów przeziębienia lub infekcji wirusowej (kiedy towarzyszy jej kaszel i/lub katar), infekcji dróg moczowych, biegunki lub ząbkowania. Aby wykluczyć poważniejsze choroby (np. sepsę), rodzice powinni skonsultować się z lekarzem. Zauważenie wzrostu temperatury wymaga podjęcia konkretnych działań, takich jak: podanie leków przeciwgorączkowych dozwolonych dla niemowląt, częstszego pojenia, a w przypadku gwałtownego skoku – również do wykonywania okładów chłodzących.
4. Katar i/lub kaszel u dziecka
Najczęstszą przyczyną kaszlu i kataru u niemowląt są wirusy. I chociaż nie można w pełni uchronić przed nimi dziecka, można złagodzić przebieg dolegliwości. Oczyszczenie dróg oddechowych u dziecka ułatwia oklepywanie pleców, odsysanie wydzieliny z nosa i częste nawadnianie. Pomocne w zwalczaniu kataru i kaszlu mogą okazać się dostępne w aptekach spraye lub syropy przeznaczone dla dzieci poniżej 1. roku życia. Ważne, aby obserwować rozwój dolegliwości i w razie ich nasilenia skorzystać z pomocy pediatry. W razie wystąpienia zmian w oskrzelach lub płucach lekarz rozpocznie odpowiednią terapię.
Poradnie dla dzieci Salve – sprawdź naszą ofertę!
5. Ząbkowanie
Pierwsze zęby pojawiają się zazwyczaj około 6. miesiąca życia. Dokładny moment rozpoczęcia ząbkowania u dziecka zależy od wrodzonych predyspozycji, jednak rodzice powinni się spodziewać ząbkowania w pierwszym roku życia potomka.
Pierwsze objawy ząbkowania to m.in.:
- wkładanie palców do buzi,
- ślinienie się,
- rozdrażnienie,
- bezsenność,
- brak apetytu,
- stan podgorączkowy lub nawet gorączka.
Konsultacja z pediatrą w razie ich wystąpienia pozwoli wykluczyć problemy ze zdrowiem malucha. Ponadto lekarz wskaże odpowiednie środki, które pomogą złagodzić ból i dyskomfort dziecka.
6. Problemy ze snem
Płacz niemowlaka w środku nocy to sposób na zasygnalizowanie dyskomfortu, złego samopoczucia lub bólu. Jeśli jednak dziecko jest zdrowe, a wszystkie naturalne próby uspokojenia dziecka zawodzą, dziecko jest narażone na zaburzenia naturalnego rytmu wypoczynku, który jest niezbędny do jego prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia. Z tego względu problemy ze snem u dziecka warto skonsultować z pediatrą. Podczas wizyty warto powiedzieć lekarzowi, w jakich okolicznościach pojawiają się problemy, co pomaga maluchowi zasnąć i ile godzin w ciągu doby przesypia.