Profilaktyka raka
4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii, której rozwój w ostatnich dziesięcioleciach można porównać do skoku w nadprzestrzeń kosmiczną. Jednak słowo „nowotwór” nadal wywołuje strach. Ale czy słusznie? Czy diagnoza „nowotwór złośliwy” jest równoznaczna z wyrokiem śmierci?
O tym, kto może zachorować na choroby nowotworowe decyduje nie tylko genetyka, ale w znacznej mierze czynniki środowiskowe. Jak uniknąć raka? Komisja Europejska przygotowała Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który zawiera najważniejsze wskazówki dotyczące diety, nawyków i stylu życia. Ich przestrzeganie minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworów nawet o połowę.
Sprawdź koniecznie: Nowotwór złośliwy czy łagodny – objawy i leczenie
Bardzo ważną kwestią jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: chory, u którego wykryto nowotwór we wczesnym stadium, ma znacznie większe szanse na całkowity powrót do zdrowia, niż ten, który zlekceważył pierwsze objawy. W ramach NFZ prowadzone są bezpłatne programy profilaktyczne obejmujące badania, które stanowią podstawę wykrycia lub wykluczenia pewnych grup nowotworów, między innymi:
- kolonoskopia – rak jelita grubego,
- cytologia – rak szyjki macicy,
- mammografia – rak piersi.
Z badań można skorzystać w placówkach Salve – nie czekaj! Dowiedz się więcej i zapisz się już dziś!
Pierwsza wizyta u onkologa
Każdy, kto podejrzewa u siebie nowotwór, w pierwszej kolejności powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego. Warto jednak pamiętać, że w Polsce onkolog przyjmuje pacjentów bez skierowania, dlatego na wizytę u specjalisty można zapisać się w dowolnym terminie. Odczuwanie stresu przed spotkaniem z onkologiem jest naturalne, ale nie warto odkładać decyzji. W procesie leczenia nowotworu czas ogrywa kluczową rolę.
Jak się przygotować do wizyty u onkologa?
- Poproś najbliższą osobę, aby poszła razem z Tobą – nie chodzi tutaj tylko o obecność kogoś, kto podtrzyma Cię na duchu, ale także podpowie, jeśli podczas rozmowy z lekarzem zapomnisz o czymś.
- Przygotuj całą posiadaną dokumentację medyczną: zbierz wszystkie wyniki badań, wypisy ze szpitali, dokumentację zabiegów chirurgicznych itp. – lepiej zabrać jeden zbędny dokument, niż pominąć coś, co mogłoby dla onkologa stanowić wskazówkę.
- Przygotuj notatki – możesz je wykonać według poniższego schematu:
- Powód wizyty: co skłoniło Cię do wizyty – niepokojące objawy, od kiedy występują, co je nasila, a co uśmierza?
- Lista przyjmowanych leków, wraz z dawkowaniem.
- Inne: ogólny stan zdrowia, uczulenia, informacje o chorobach/zabiegach, na temat których brakuje Ci dokumentacji z przychodni/szpitala.
- Historia rodzinna: najważniejsze są informacje dotyczące chorób nowotworowych, które dotychczas występowały wśród Twoich krewnych – jaki typ nowotworu, u kogo, w jakim wieku, czy jakiś nowotwór się powtarzał?
- Lista pytań do lekarza:
- Na co jestem chory?
- Jaki charakter ma wykryta u mnie zmiana?
- Jak będzie wyglądało leczenie?
- Jak mam się przygotować do terapii?
- Kiedy wrócę do pracy?
- Jakich skutków ubocznych mogę się spodziewać?
- Czy istnieją inne sposoby leczenia?
- Co mi grozi, jeśli nie zgodzę się na proponowane leczenie?
Dalsze pytania, które przyjdą Ci do głowy zapisuj na bieżąco. Inaczej prawdopodobnie o nich zapomnisz. W trakcie wizyty warto być przygotowanym do robienia mini-notatek, ale nowe pytania zapisuj hasłowo – skup się na rzetelnym odpowiadaniu na pytania i słuchaniu lekarza. Jeśli specjalista uzna, że konieczna jest konsultacja z innymi lekarzami – takimi jak chirurg onkolog, czy psychoonkolog – koniecznie zapisz te informacje. I pamiętaj: nowotwór to choroba, z którą możesz wygrać.
Zapraszamy: Lekarz onkolog w Łodzi – grafik specjalistów Salve