Odczulanie dzieci i dorosłych - jak wygląda i ile trwa?

07 czerwca 2024

Alergie to jedne z najczęściej diagnozowanych grup chorób zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Objawy nierzadko są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Z pomocą przyjść może alergolog, który zaproponuje odczulanie (tzw. immunoterapia swoista). To bezpieczny sposób na całkowite pozbycie się problemu. Co warto o nim wiedzieć?

 

Odczulanie - na czym polega?

Immunoterapia swoista, znana także jako odczulanie, jest jedynym znanym współcześnie sposobem leczenia przyczynowego alergii. Jej celem jest wytworzenie w organizmie pacjenta tolerancji na alergen, w taki sposób, aby kontakt z nim nie wywoływał objawów chorobowych. Polega zatem na podawaniu stopniowo zwiększanych dawek alergenów, na które pacjent jest uczulony, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, dającej szanse na trwałe wyeliminowanie objawów chorobowych.

 

Innymi słowy, odczulanie polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu pacjenta do alergenu, aby w przyszłości nie wywoływał on już nadmiernej reakcji układu immunologicznego. 

 

Wyróżnia się 2 podstawowe metody immunoterapii swoistej:

 • odczulanie podjęzykowe - alergeny podaje się w formie kropli lub tabletek, które pacjent umieszcza pod językiem;
 • odczulanie w formie iniekcji podskórnej - alergeny wstrzykuje się cienką igłą bezpośrednio pod skórę.

 

Wiedząc, jak wygląda odczulanie, rodzice małych dzieci najchętniej decydują się na formę podjęzykową, ponieważ nie wiąże się ze stresem dziecka na widok igły. Nad przebiegiem terapii czuwa alergolog dziecięcy.

 

Odczulanie - wskazania

Jeśli interesuje Cię odczulanie, alergia dowolnego rodzaju jest do niego wskazaniem - na procedurę mogą zdecydować się wszyscy pacjenci, którzy nie chcą dłużej żyć ze swoją chorobą. Podstawowe wskazania do rozpoczęcia immunoterapii swoistej są jednak następujące:

 • brak pełnej kontroli alergii pomimo zastosowania leczenia farmakologicznego;
 • konieczność całorocznego stosowania leków przeciwalergicznych w związku ze znacznym nasileniem choroby;
 • uciążliwość stosowania zalecanych leków, np. kropli do oczu u dzieci;
 • przebyty wstrząs anafilaktyczny.

 

Szczególnie w chorobach alergicznych układu oddechowego odczulanie umożliwia złagodzenie objawów, pozwala na obniżenie dawkowania leków i tym samym poprawia jakość życia. Działa przeciwzapalnie, poprawia miejscową odporność błon śluzowych dróg oddechowych. Natomiast odczulanie dziecka poprawia jednocześnie jakość życia jego rodziców.

 

Przed rozpoczęciem odczulania niezbędne jest wykonanie testów alergologicznych. Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Jak wyglądają testy alergologiczne? Kiedy je zrobić?

 

Czy odczulanie jest bezpieczne?

Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do wdrożenia immunoterapii swoistej (np. czynne choroby nowotworowe, czynne choroby autoimmunologiczne, AIDS, niekontrolowana astma, ciąża), uznaje się ją za metodę bezpieczną i skuteczną. Nie należy obawiać się, że organizm źle zareaguje na wstrzykiwany lub podawany doustnie alergen - są to dawki niewielkie, które nie stanowią zagrożenia, lecz które przyczynią się do uzyskania oczekiwanego efektu terapeutycznego.

 

Wielu pacjentów zastanawia się, jak wygląda odczulanie a przeziębienie, gorączka, infekcja czy złe samopoczucie. Aby leczenie było skuteczne, komfortowe i bezpieczne, przy powyższych problemach zaleca się odroczenie podaży szczepionki aż do ustąpienia objawów i poprawy stanu zdrowia.

 

Odczulanie - skutki uboczne

Jak w przypadku każdej metody terapeutycznej, należy mieć świadomość ewentualnych działań niepożądanych, choć występują one raczej rzadko. Wystąpić mogą:

 • objawy skórne - w tym świąd, rumień, obrzęk, pokrzywka;
 • kichanie i kaszel;
 • wodnisty wycisk z nosa;
 • zatkanie zatok;
 • drapanie w gardle;
 • łzawienie i zaczerwienienie oczu.

 

Aby minimalizować ryzyko skutków ubocznych, pacjent powinien unikać m.in. stresu i intensywnej aktywności fizycznej w dniu odczulania. Powinien także w dalszym ciągu zażywać swoje leki objawowe.

 

Ile trwa odczulanie?

Odczulanie jest metodą wymagającą poświęcenia ze strony pacjenta - trwa od 3 do 5 lat i nie powinna być przerwana w żadnym momencie, aż do zakończenia leczenia. Efekty widać wprawdzie już po pierwszym roku odczulania, jednak aby mogły utrzymać się długoterminowo, konieczna jest kontynuacja leczenia.