Profilaktyka na Dzień Kobiet

05 marca 2024

Każda świadoma kobieta powinna systematycznie badać stan swojego zdrowia. Wczesne wykrycie wielu problemów zwiększa rokowania, pozwala uniknąć inwazyjnego leczenia, a nawet daje szansę na przeżycie. Z okazji Dnia Kobiet warto zrobić prezent samej sobie i wybrać się na badania. Dobrym pomysłem jest również zachęcenie do profilaktyki inne, bliskie sercu Panie, np. przyjaciółkę, siostrę, mamę, babcię czy córkę.

 

Cytologia i HPV — badania obowiązkowe dla każdej kobiety

Badanie cytologiczne polega na pobraniu specjalną szczoteczką wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy, co pozwala zidentyfikować zmiany nowotworowe tej okolicy. Jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo wysokie. Cytologia powinna być wykonywana raz w roku (lub co 2 lata na podłożu płynnym). Jeżeli kolejne 3 wyniki są prawidłowe, nie pojawiają się czynniki ryzyka raka szyjki macicy, a kobieta ukończyła 30. rok życia, może badać się co 2-3 lata. 

Badaniem rekomendowanym każdej kobiecie aktywnej seksualnie jest test na HPV, czyli na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego. Najlepiej łączyć go z cytologią.

Kobieta z bukietem kwiatów z okazji dnia kobiet - Salve

Zadbaj o zdrowe piersi dzięki USG i mammografii

Kontrolne USG piersi powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku, a jeśli w rodzinie stwierdzono przypadki raka piersi — nawet co 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich kobiet już od 20. roku życia. Badaniem bardziej szczegółowym jest mammografia wykorzystująca promieniowanie RTG. Zaleca się wykonywanie jej co 2 lata w grupie wiekowej 50-69 lat, przy czym pierwsza mammografia powinna odbyć się po ukończeniu 40. roku życia. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet w Polsce — warto zadbać o jego profilaktykę.

 

Densytometria — sprawdź swoje kości

Densytometria to podstawowe badanie diagnostyczne osteoporozy i osteopenii, pozwalające ocenić gęstość kości. Kobiety powinny wykonywać ją systematycznie co 2 lata od 50. roku życia. Polega na prześwietlaniu kośćca promieniami RTG, jest więc całkowicie bezbolesne. Trwa zaledwie kilka minut, dlatego nie będzie obciążeniem nawet dla zapracowanych Pań. 

 

BRCA 1 i BRCA 2 - testy na mutacje genetyczne

Mutacje tych dwóch genów mogą zainicjować choroby nowotworowe takie jak rak piersi czy rak jajników. Podczas badania sprawdza się występowanie w ich obrębie 8 mutacji, a próbkę pobiera się przeważnie z jamy ustnej pacjentki. Dzięki temu badana osoba ma świadomość ryzyka tych chorób i częściej poddaje się badaniom profilaktycznym, umożliwiającym wczesne wykrycie raka i skuteczne leczenie go.

 

Umów się na badania już dziś!

Zadzwoń do nas - 42 633 78 01.