Czy badania prenatalne są refundowane przez NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania prenatalne dla grupy kobiet obarczonych ryzykiem urodzenia dziecka z wadą rozwojową. Więcej o Programie Bezpłatnych Badań Prenatalnych przeczytasz TU.
Są one zalecane wszystkim kobietom w ciąży. Wykonane w odpowiednim czasie pozwalają z dużą dokładnością ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych. Dzięki temu umożliwiają jak najszybciej podjęcie odpowiedniego leczenia, czasem jeszcze w łonie matki oraz objęcie dziecka specjalistyczną opieką medyczną zaraz po urodzeniu.
Niepokój o zdrowie oczekiwanego dziecka towarzyszy każdej przyszłej mamie. Badanie prenatalne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników pozwala sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Na ich podstawie lekarz jest w stanie oszacować ryzyko związane z wadami rozwojowymi. Ze względu na charakter i sposób przeprowadzenia badania prenatalne można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne.
Badania nieinwazyjne (inaczej przesiewowe) są podstawą diagnostyki prenatalnej. To bezpieczne badania, pozbawione praktycznie powikłań. Nieinwazyjne badania prenatalne ograniczają się do pobrania krwi matki oraz wykonania specjalistycznego USG prenatalnego. Do najczęściej stosowanych metod nieinwazyjnych zaliczamy:
Na podstawie badań nieinwazyjnych lekarz jest w stanie określić jedynie w przybliżeniu prawdopodobieństwo choroby płodu. W celu ustalenia jednoznacznego rozpoznania w przypadku wątpliwego lub nieprawidłowego wyniku badań nieinwazyjnych zaleca się rozszerzenie diagnostyki o badania inwazyjne.
Inwazyjne badania prenatalne wykonuje się w szczególnie uzasadnionych sytuacjach. Wiążą się one bowiem z pewnym – na szczęście niewielkim – ryzykiem uszkodzenia płodu oraz poronienia.
Do badań prenatalnych o charakterze inwazyjnym zaliczamy:
Badanie prenatalne wykonuje się w celu wykluczenia i diagnostyki następujących chorób:
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonywanie badań prenatalnych między 10. a 14. tygodniem ciąży. Oznacza to w praktyce, że podstawowe badania prenatalne przeprowadza się mniej więcej po miesiącu od pojawienia się pierwszych objawów ciąży. Konkretny termin wykonania badania zależy jednak od rodzaju badania, np. kordocentezę wykonać można dopiero po 20. tygodniu ciąży. Uważa się, że najważniejszymi są badania pierwszego oraz drugiego trymestru.
Nieinwazyjne badania prenatalne są zalecane wszystkim kobietom w ciąży. Ich wykonanie zaleca się w szczególności:
Czy badania prenatalne są refundowane przez NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania prenatalne dla grupy kobiet obarczonych ryzykiem urodzenia dziecka z wadą rozwojową. Więcej o Programie Bezpłatnych Badań Prenatalnych przeczytasz TU.