Rak tarczycy
Nowotwory tarczycy to zaledwie 1% wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce, jednak rak tarczycy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów gruczołów wydzielania wewnętrznego. Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów, na raka tarczycy cztery razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Najczęściej diagnozowany jest u pacjentów między 30 a 40 r. ż. Większość przypadków jest traktowana jako zmiany złośliwe. Rak tarczycy często daje przerzuty do węzłów chłonnych. 25 maja obchodzony jest Światowy Dzień Tarczycy, ten sam dzień w Europie rozpoczyna Tydzień Walki z Rakiem.
Rak tarczycy objawy
Rak tarczycy podobnie jak inne nowotwory, w początkowych fazach rozwoju rzadko daje specyficzne objawy. Dlatego też, tak ważna jest profilaktyka i regularne badania m.in. badanie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) oraz trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4).
Wczesne objawy raka tarczycy:
- Nieprawidłowa wartość poziomu hormonów tarczycy,
- powiększone i twarde węzły chłonne, bez zmian infekcyjnych,
- stopniowe powiększanie się gruczołu tarczycy,
- pojedyncze lub mnogie, twarde guzki w okolicach węzłów chłonnych,
- problemy z przełykaniem,
- chrypka,
- drapanie w gardle,
- bóle karku i szyi.
W przypadku rozpoznania wyżej opisanych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontu lub endokrynologiem.
Poradnia endykronologiczna Salve – diagnostyka i leczenie schorzeń układu wydzielania wewnętrznego.
Rak tarczycy rodzaje
Wyróżniamy cztery podstawowe typy nowotworów tarczycy:
- nowotwór brodawkowaty,
- nowotwór wysokokomórkowy/ pęcherzykowy,
- nowotwór rdzeniasty,
- nowotwór antplastyczny.
Nowotwór tarczycy brodawkowaty rozwija się powoli. Niestety ten rodzaj raka często daje przerzuty do węzłów chłonnych – najczęściej do węzłów chłonnych szyjnych, rzadziej do piersiowych. Rokowania przy tym typie zmiany są pomyślne.
Nowotwór tarczycy pęcherzykowy, podobnie jak rak brodawkowaty rośnie bardzo wolno. Przerzuty atakują kości i płuca. Zmiana daje stosunkowo dobre rokowania.
Nowotwór tarczycy rdzeniasty, narasta w zróżnicowanym tempie. Zmiana nowotworowa atakuje odległe węzły chłonne, dlatego też ten typ raka daje niepewne rokowania.
Nowotwór tarczycy antyplastyczny, w odróżnieniu od wcześniejszych typów, ten rozwija się i rośnie bardzo szybko. Atakuje nawet odległe węzły chłonne. Rokowania dla tego nowotworu są bardzo niekorzystne.
Warto wiedzieć: Jak przygotować się do USG szyi?
Rak tarczycy przyczyny
Jedną z przyczyn, która odpowiada za indukowanie zmiany nowotworowej w obrębie gruczołu tarczycy, jest zaburzenie gospodarki jodu. Zarówno zbyt niska, jaki za wysoka dawka tego pierwiastka, może przyczynić się do raka tarczycy.
Spośród innych czynników predysponujących do rozwoju nowotworu tarczycy warto wymienić:
- Płeć (kobiety chorują cztery razy częściej niż mężczyźni),
- wiek <20 oraz >50 r.ż.,
- narażenie na promieniowanie jonizujące (określone warunki pracy),
- obciążenie genetyczne.
Rak tarczycy leczenie
Podstawowym postępowaniem przy zdiagnozowanych zmianach nowotworowych tarczycy, jest całkowite (subtotalne) wycięcie gruczołu wraz z regionalnym węzłami chłonnymi. Tylko w wyjątkowych przypadkach onkolog zaleca usunięcie pojedynczego łata tarczycy. Uzupełnieniem zabiegu chirurgicznego, w zależności o typu nowotworu, jest radioterapia – czyli naświetlanie radioaktywnymi izotopami jodu.
Pacjenci po zabiegu są zobowiązani do przyjmowania zastępczych hormonów tarczycy.
Szpital Salve – zabiegi i operacje w ramach kontraktu z NFZ oraz w systemie komercyjnym. Czytaj więcej: Pakiety badań tarczycy
Rak tarczycy rokowania
Rokowanie w dużej mierze zależy od typu zmiany nowotworowej oraz od czasu w jakim nowotwór został zdiagnozowany. W przypadku nowotworu brodawkowego czy pęcherzykowego, rokowania zazwyczaj są pomyśle. Rak rdzeniasty i antyplastyczny wywołuje liczne przerzuty, nawet do odległych węzłów chłonnych, dlatego też rokowana pacjentów są w tych przypadkach zmienne.
W przypadku przerzutów do licznych, dużych i odległych węzłów chłonnych, rokowania są nieprzychylne. Istotnym czynnikiem, który również wpływa na rokowania jest stopień wrażliwości guza na radioterapię. Jeśli guz jest podatny na podaż radiopromiennego jodu, szanse na wyzdrowienie pacjenta znacznie wzrastają.
Umów się na wizytę do wybranego specjalisty korzystając z rejestracji online!